Rejestracja bibliotek i wypożyczalni książek oraz sprawozdania z ich działalności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 24 stycznia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej i Ministrem Ziem Odzyskanych w sprawie rejestracji bibliotek i wypożyczalni książek oraz sprawozdań z ich działalności.

Na podstawie art. 5 ust. 4 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzający bibliotekami publicznymi, społecznymi, prywatnymi oraz dochodowymi wypożyczalniami książek obowiązani są zgłosić je do zarejestrowania w sposób określony niniejszym rozporządzeniem.
2.
Rozporządzenie niniejsze nie stosuje się do: a) bibliotek, których księgozbiór ma mniej niż 50 tomów, b) bibliotek domowych nie przystosowanych do społecznego udostępnienia ich zbiorów, c) bibliotek przy władzach i jednostkach wojskowych, d) punktów bibliotecznych działających wyłącznie za pomocą kompletów ruchomych, rejestracji których dokonują ich biblioteki macierzyste.
§  2.
Obowiązek rejestracji spełnia się przez złożenie wypełnionej karty rejestracyjnej w trzech egzemplarzach w tym inspektoracie szkolnym, w obwodzie którego ma swą siedzibę biblioteka. Na dowód spełnionego obowiązku rejestracji zarządzający biblioteką otrzymuje bezpłatnie zaświadczenie.
§  3.
Biblioteki nowozakładane mają być zgłoszone do zarejestrowania w terminie 30 dni przed udostępnieniem ich dla czytelników.
§  4.
1.
Inspektorat szkolny prowadzi księgę rejestracji bibliotek, w której w kolejności chronologicznej zapisuje rejestrowane biblioteki.
2.
Rejestrację bibliotek znajdujących się na polskich statkach pasażerskich i handlowych przeprowadzają te inspektoraty szkolne, w obwodzie których znajdują się miasta, będące portami macierzystymi tych statków.
§  5.
1.
Jeżeli właścicielem lub posiadaczem biblioteki jest osoba fizyczna, rejestracja musi być dokonana osobiście, przy czym powinien być przedstawiony dowód osobisty właściciela lub posiadacza biblioteki.
2.
Jeżeli właścicielem lub posiadaczem biblioteki jest osoba prawna, zarządzający powinien do karty rejestracyjnej dołączyć wykaz osób uprawnionych do występowania w jej imieniu.
§  6.
Urząd rejestracyjny może zażądać zmiany w nazwie biblioteki, jeżeli właścicielem lub posiadaczem biblioteki jest osoba fizyczna lub osoba prawna prawa prywatnego, a w nazwie biblioteki zostały użyte określenia pokrywające się z nazwami bibliotek utrzymywanych przez Państwo lub związki publiczno-prawne.
§  7.
1.
O zmianie właściciela lub posiadacza biblioteki, zamierzonej reorganizacji lub likwidacji biblioteki należy urząd rejestrujący zawiadomić na piśmie w terminie 30 dni przed zamierzonym dokonaniem zmiany lub likwidacji biblioteki.
2.
Jeżeli biblioteka została czasowo lub na stałe unieruchomiona, należy o tym zawiadomić urząd rejestrujący w przeciągu 7 dni od daty unieruchomienia.
§  8.
Każda zarejestrowana biblioteka oraz dochodowa wypożyczalnia książek zobowiązana jest do składania corocznych sprawozdań w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
§  9.
Biblioteki istniejące w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinny być zgłoszone do rejestracji najpóźniej do dnia 29 lutego 1948 r., przy czym ich zarządzający obowiązani są łącznie z kartą rejestracyjną złożyć wypełniony kwestionariusz sprawozdawczo-statystyczny za rok 1947 w trzech egzemplarzach.
§  10.
Wzory kart rejestracyjnych, zaświadczeń o dokonanej rejestracji, ksiąg rejestracyjnych, corocznych sprawozdań oraz kwestionariusza sprawozdawczo-statystycznego za 1947 r. ustala Minister Oświaty.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.5.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja bibliotek i wypożyczalni książek oraz sprawozdania z ich działalności.
Data aktu: 24/01/1948
Data ogłoszenia: 06/02/1948
Data wejścia w życie: 06/02/1948