Organizacja i zakres działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

DEKRET
z dnia 25 czerwca 1946 r.
o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się Morski Urząd Zdrowia z siedzibą w Gdańsku oraz podległe mu Portowe Urzędy Zdrowia.

Art.  2.

Morski Urząd Zdrowia podlega Ministrowi Zdrowia.

Art.  3. 1

Do zakresu działania Morskiego Urzędu Zdrowia należą sprawy:

1)
wykonania obowiązków, wynikających z międzynarodowych konwencji sanitarnych,
2)
nadzoru sanitarnego nad morskimi portami handlowymi i rybackimi, nad przystaniami morskimi, nad morskimi statkami handlowymi i rybackimi, statkami żeglugi przybrzeżnej i portowej oraz statkami żeglugi śródlądowej, zawijającymi do morskich portów handlowych i rybackich oraz do przystani morskich,
3)
zatwierdzania lekarzy okrętowych i personelu pomocniczo-lekarskiego na statkach oraz nadzoru nad ich działalnością fachową,
4)
deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji statków, terenów, budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani,
5)
przeprowadzania badań lekarskich członków załóg morskich marynarki handlowej i robotników portowych,
6)
zapobiegania chorobom zawodowym wśród załóg okrętowych oraz wśród rybaków,
7)
zwalczania chorób zakaźnych i społecznie niebezpiecznych na obszarach portów i przystani oraz wśród członków marynarki handlowej,
8)
nadzoru sanitarnego nad ruchem pasażerów i migracji,
9)
nadzoru higieniczno-lekarskiego nad szkołami i kursami dla personelu marynarki handlowej i rybołówstwa morskiego,
10)
nadzoru sanitarnego nad rybołówstwem morskim i przetwórstwem rybnym,
11)
kwarantann,
12)
udzielania porad leczniczych drogą radiową,
13)
organizowania i prowadzenia lekarskich poradni portowych,
14)
ustalania wytycznych co do wymogów sanitarnych, jakim powinny odpowiadać plany budowy i przebudowy statków oraz budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani, a także wydawanie opinii o planach w tym zakresie,
15)
kierownictwa i nadzoru nad działalnością portowych urzędów zdrowia,
16)
inne sprawy z zakresu administracji sanitarnej portów i wybrzeża morskiego.
Art.  4.

Na czele Morskiego Urzędu Zdrowia stoi dyrektor, mianowany przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Handlu Zagranicznego.

Na czele Portowych Urzędów Zdrowia stoją lekarze portowi, mianowani na wniosek Dyrektora Morskiego Urzędu Zdrowia przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Handlu Zagranicznego.

Portowe Urzędy Zdrowia podlegają dyrektorowi Morskiego Urzędu Zdrowia. W zakresie wykonywania swych funkcyj Portowe Urzędy Zdrowia działają w porozumieniu z właściwymi Urzędami Morskimi i Rybackimi.

Art.  5.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Administracji Publicznej lub Ziem Odzyskanych ustali:

1)
zakres terytorialnej właściwości Morskiego Urzędu Zdrowia,
2)
siedziby, zakres terytorialnej i rzeczowej właściwości Portowych Urzędów Zdrowia.
Art.  6.

Szczegółowe przepisy, dotyczące organizacji Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia oraz trybu załatwiania spraw w tych urzędach, wzajemne stosunki między tymi urzędami a Urzędami Morskimi i Rybackimi oraz władzami administracji ogólnej, określi rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.

Zasady współpracy Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Akademii Lekarskiej w Gdańsku oraz z Państwowym Zakładem Higieny i jego filiami określi instrukcja Ministra Zdrowia.

Instrukcja Ministrów: Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej określi zasady współpracy Morskiego Urzędu Zdrowia i Portowych Urzędów Zdrowia z instytucjami ubezpieczeń społecznych.

Art.  7. 2

Dyrektor Morskiego Urzędu Zdrowia w porozumieniu z dyrektorem właściwego urzędu morskiego, dyrektorem właściwego urzędu rybackiego i właściwym miejscowo wojewodą, a w zakresie przepisów o higienie pracy - również z właściwym okręgowym inspektorem pracy - wydaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i ogłasza we właściwym dzienniku wojewódzkim rozporządzenia porządkowe w zakresie wykonywania nadzoru sanitarnego w przypadkach, nie objętych osobnymi przepisami.

Winni przekroczenia przepisów, wydanych na podstawie ust. 1, podlegają karze grzywny do 10.000 zł i aresztu do dni siedmiu lub jednej z tych kar.

Do orzekania powołane są miejscowo właściwe urzędy morskie.

Dyrektor właściwego urzędu morskiego za zgodą Ministrów: Zdrowia, Żeglugi i Bezpieczeństwa Publicznego może w drodze rozporządzeń, wydanych w porozumieniu z dyrektorem Morskiego Urzędu Zdrowia, upoważnić funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej do nakładania kar w drodze nakazów karnych w przypadkach i na zasadach, przewidzianych w art. 50 i 51 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno-administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 365).

Art.  8.

Morski Urząd Zdrowia i Portowe Urzędy Zdrowia mogą pobierać za świadczenia swoje, w szczególności wymienione w art. 3 pkt 2, 3, 4 i 5, opłaty, których wysokość ustali rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Skarbu.

Art.  8-a. 3

Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrami Żeglugi oraz Skarbu może przyznać prawo wyłączności w zakresie wykonywania czynności techniczno-sanitarnych dla potrzeb morskich portów i przystani utworzonemu w tym celu przedsiębiorstwu państwowemu.

W tymże trybie ustalane będą zasady wykonywania przez przedsiębiorstwo czynności, określonych w ust. 1 i taryfa opłat za te czynności.

Zaległe należności z tytułu opłat za czynności, określone w ust. 1, ulegają ściągnięciu w drodze egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych oraz innymi właściwymi ministrami.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.
2 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.
3 Art. 8-a dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.54) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 lutego 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.32.202

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja i zakres działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.
Data aktu: 25/06/1946
Data ogłoszenia: 29/07/1946
Data wejścia w życie: 29/07/1946