Pieczęcie organów samorządu adwokackiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 czerwca 1938 r.
o pieczęciach organów samorządu adwokackiego.

Na podstawie art. 9 ust. (1) lit. a) prawa o ustroju adwokatury (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 33, poz. 289) zarządzam co następuje:
§  1.
Pieczęci z godłem państwowym używają:
a)
Naczelna Rada Adwokacka,
b)
Izba do Spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym,
c)
Wyższy Sąd Dyscyplinarny,
d)
okręgowe rady adwokackie,
e)
sądy dyscyplinarne izb adwokackich.
§  2.
Pieczęcie tłoczone są w metalu, przy czym pieczęć Izby do Spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym jest okrągła, z wyobrażeniem orła państwowego pośrodku i napisem w otoku, pozostałe zaś pieczęcie mają kształt ośmioboku, opisanego na owalu pionowo ustawionym, w którego górnej części zamieszczone jest wyobrażenie orła państwowego, w dolnej zaś części ułożony jest poziomo napis, w razie potrzeby w dwóch lub więcej wierszach.
§  3.
Pieczęć do tuszu, używana przez Izbę do Spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym, ma w średnicy 46 mm; wysokość orła w tej pieczęci wynosi 29 mm, a napis w jej otoku brzmi: "Izba do Spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym".

Pieczęć lakowa Izby do Spraw Adwokatury przy Sądzie Najwyższym ma w średnicy 30 mm; wysokość orła w tej pieczęci wynosi 16 mm, a napis w jej otoku brzmi: "Izba do Spraw Adw. przy Sądzie Najw.".

§  4.
Pieczęć do tuszu, używana przez Naczelną Radę Adwokacką i Wyższy Sąd Dyscyplinarny, ma pionową oś owalu długości 45 mm, poziomą zaś oś - długości 36 mm; wysokość orła w tych pieczęciach wynosi 23½ mm.

Pieczęć lalkowa Naczelnej Rady Adwokackiej ma pionową oś owalu długości 30 mm, poziomą zaś - 24 mm; wysokość orła wynosi 12 mm.

Napis pieczęci Naczelnej Rady Adwokackiej jest trzywierszowy i brzmi: "Naczelna Rada Adwokacka". Napis pieczęci do tuszu, używanej przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny, jest czterowierszowy i brzmi: "Wyższy Sąd Dysc. (pierwszy wiersz) przy (drugi wiersz) Nacz. Radzie (trzeci wiersz) Adwokackiej (czwarty wiersz)".

Wyższy Sąd Dyscyplinarny używa, w razie potrzeby, pieczęci lakowej Naczelnej Rady Adwokackiej.

§  5.
Pieczęć do tuszu, używana przez okręgowe rady adwokackie i sądy dyscyplinarne izb, ma pionową oś owalu długości 40 mm, poziomą zaś - 32- mm; wysokość orła w tych pieczęciach wynosi 21 mm.

Pieczęć lakowa okręgowych rad adwokackich odpowiada wymiarom takiejże pieczęci, używanej przez Naczelną Radę.

Napis pieczęci okręgowych rad adwokackich jest trzywierszowy i brzmi: "Okręgowa (pierwszy wiersz) Rada Adwokacka (drugi wiersz) w ........ (trzeci wiersz)". Napis pieczęci do tuszu, używanej przez sądy dyscyplinarne izb, jest również trzywierszowy i brzmi: "Sąd Dyscypl. (pierwszy wiersz) Izby Adwokackiej (drugi wiersz) w ........ (trzeci wiersz)".

Sądy dyscyplinarne izb używają, w razie potrzeby, pieczęci lakowej okręgowych rad adwokackich.

§  6.
Pieczęcie o jednakowym brzmieniu napisu powinny być zaopatrzone w numery rozpoznawcze, tj. bieżące liczby arabskie, umieszczone w otoku pieczęci okrągłych, a u dołu pieczęci ośmiobocznych.

Pieczęć bez numeru rozpoznawczego uważa się za zaopatrzoną w numer rozpoznawczy "1".

W razie zaginięcia, uszkodzenia lub zniszczenia pieczęci nowa pieczęć powinna być zaopatrzona w kolejny numer rozpoznawczy.

§  7.
Pieczęcie należy przechowywać pod zamknięciem w sposób, wyłączający możliwość ich zaginięcia lub dopuszczenia się za ich pomocą jakichkolwiek nadużyć.
§  8.
Zamówienia pieczęci kierować należy do Mennicy Państwowej za pośrednictwem Naczelnej Rady Adwokackiej, która prowadzi wykaz pieczęci, będących w użyciu wszystkich organów adwokatury, przechowuje odbitki tych pieczęci, tudzież zarządza zniszczenie pieczęci uszkodzonych lub wycofanych z obiegu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1938 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.40.335

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pieczęcie organów samorządu adwokackiego.
Data aktu: 08/06/1938
Data ogłoszenia: 10/06/1938
Data wejścia w życie: 01/07/1938