Zasady i sposób zarządzania funduszem ochrony rybołówstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 13 czerwca 1935 r.
o zasadach i sposobie zarządzania funduszem ochrony rybołówstwa.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy z dnia 7 marca 1932 r. o rybołówstwie (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 357) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Zarząd funduszem ochrony rybołówstwa sprawuje komitet, który powołuje się przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Wędkarskiego. Komitet nosi nazwę: Komitet Zarządu Funduszem Ochrony Rybołówstwa. Komitet składa się z 6 członków, z których dwóch i ich zastępców wyznacza Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego na przeciąg lat trzech, pozostałych czterech i ich zastępców powołuje Minister Rolnictwa na czas do odwołania.

Spośród członków komitetu Minister Rolnictwa wyznacza przewodniczącego komitetu i jego zastępcę.

§  2.
Z funduszu wypłacane będą:
1)
zasiłki na:
a)
akcję zarybieniową, a w tem przedewszystkiem na budowę, rozbudowę oraz utrzymanie zakładów produkcji i rozprowadzanie materjału zarybieniowego,
b)
zwalczanie zanieczyszczeń wód, zwierząt szkodliwych dla rybołówstwa i chorób ryb,
c)
organizowanie rybackiego dozoru gospodarczego,
d)
przeciwdziałanie szkodliwemu dla rybołówstwa użytkowaniu wód,
e)
wszelkie inne cele, związane z podniesieniem i utrwaleniem rybołówstwa oraz obroną jego od szkód;
2)
wynagrodzenie za straty, powstałe w związku z utworzeniem tarlisk, obrębów ochronnych, oraz koszty utworzenia i utrzymania obrębów ochronnych (art. 60 i 61 ustawy o rybołówstwie).

Koszty, związane z zarządem funduszem, pokrywane są z funduszu.

§  3. 2
Do zakresu działania komitetu należy ustalanie na każdy rok gospodarczy planu finansowego funduszu, który zatwierdza Minister Rolnictwa.

Wydatkowanie sum funduszu odbywa się w ramach zatwierdzonego planu finansowego.

Rokiem gospodarczym funduszu jest rok budżetowy Państwa.

Nadzór nad właściwym zużyciem sum wypłacanych w wykonaniu planu finansowego należy do terytorialnie właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

§  4.
Do dnia 1 lipca każdego roku komitet składa Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych szczegółowe sprawozdanie z wykonania planu finansowego oraz ogłasza w fachowem czasopiśmie rybackiem zamknięcie rachunkowe za ubiegły rok gospodarczy.
§  5. 3
Wszelkie wpływy na rzecz funduszu umieszczane są w Powszechnej Kasie Oszczędności na koncie czekowem "Fundusz ochrony rybołówstwa".

Wypłaty z funduszu dokonywane są na zlecenie przewodniczącego komitetu lub członka komitetu, upoważnionego przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  6.
Zebranie komitetu odbywa się przynajmniej raz do roku, nie później niż 1 marca.

Regulamin obrad komitetu ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  7. 4
Członkowie Komitetu oraz wezwani w celu wypowiedzenia się w sprawach funduszu rzeczoznawcy rybaccy otrzymują z funduszu wynagrodzenie w wysokości zł 13,50 dziennie za udział w zebraniach, a ponadto przysługują im należności z tytułu podróży, przewidziane dla funkcjonariuszów państwowych, z prawem przejazdu II klasą kolei państwowych.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 22 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.37.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.44.300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i sposób zarządzania funduszem ochrony rybołówstwa.
Data aktu: 13/06/1935
Data ogłoszenia: 22/06/1935
Data wejścia w życie: 22/06/1935