Szwecja-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Warszawa.1933.10.21.

PROTOKÓŁ
dotyczący stosunków handlowych między Polską a Szwecją, podpisany w Warszawie dnia 21 października 1933 r. *

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 5 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 197).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym pierwszym października tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku podpisany został w Warszawie protokół z załącznikami A i C dotyczący stosunków handlowych między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji o następującem brzmieniu dosłownem:

PROTOKÓŁ.

Rząd Polski i Rząd Szwecji pragnąc popierać i rozwijać stosunki handlowe między obu krajami i powołując się na Traktat Handlowy i Nawigacyjny zawarty w Warszawie między Polską a Szwecją dnia 2 grudnia 1924 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

1)
Opłaty celne polskie wyliczone w dołączonej liście (aneks A) nie będą przewyższały w przeciągu 6-ciu miesięcy, począwszy od 1 listopada 1933, stawek zafiksowanych w tej liście.
2)
Jeżeli w ciągu czasokresu sześciomiesięcznego wyżej wymienionego, nastąpi w Szwecji podwyższenie opłat celnych wyliczonych w dołączonej liście (aneks B) albo, jeżeli w tym samym czasokresie zostaną w Szwecji wprowadzone opłaty celne na towary dotąd wolne od cła wyliczone w tej liście, - Rząd Polski będzie miął prawo zażądać od Rządu Szweckiego niezwłocznego rozpoczęcia pertraktacyj.

Jeżeli te pertraktacje nie doprowadzą do pozytywnego wyniku w przeciągu trzech tygodni po dacie przedstawienia żądania Rządu Polskiego, Rząd ten będzie mógł cofnąć w całości lub części ustępstwa taryfowe wymienione w liście stanowiącej Aneks A niniejszego protokółu.

3)
To samo będzie miało miejsce, jeżeli w tym samym czasokresie Rząd Szwecki wprowadzi nowy system odnośnie importu węgla do Szwecji.
4)
Niniejszy protokół podlega ratyfikacji a dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Stockholmie możliwie najprędzej.

Wejdzie on w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie miał ważność do dnia 1 maja 1934.

W wypadku, gdyby na miesiąc przed wygaśnięciem tego terminu żaden z obu Rządów nie oświadczył chęci odstąpienia lub wszczęcia rokowań celem wprowadzenia w protokóle zmian, przedłuża się on w drodze milczącej zgody na okres nieograniczony i będzie mógł być wypowiedziany w każdym czasie. W wypadku wypowiedzenia protokół będzie obowiązywał w ciągu miesiąca od dnia, w którym jeden z obu Rządów notyfikuje drugiemu swój zamiar zniesienia jego skutków.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, dnia 21 października 1933 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANEKS A.

grafika

ANEKS B.

grafika

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane,

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.

* Z dniem 20 sierpnia 1936 r. nin. protokół został uzupełniony przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 sierpnia 1936 r. w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień protokółu polsko-szwedzkiego, podpisanego w Warszawie dnia 3 lipca 1936 r., zmieniającego protokół handlowy polsko-szwedzki, podpisany dnia 21 października 1933 r. (Dz.U.36.63.457).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.70.671

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwecja-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Warszawa.1933.10.21.
Data aktu: 21/10/1933
Data ogłoszenia: 04/08/1934
Data wejścia w życie: 19/06/1934