Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1933 r.
o sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U R. P. Nr. 29, poz. 249) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Wyrobami tytoniowemi, o których mowa w rozporządzeniu niniejszem, są wyroby tytoniowe, służące do palenia, zażywania lub żucia.

Art.  2. 1

Sprzedaż wyrobów tytoniowych, zarówno hurtowa jak i detaliczna, może być wykonywana z wyjątkami, przewidzianymi w art. 3, 3a i 7, tylko przez osoby fizyczne lub prawne, z którymi Polski Monopol Tytoniowy zawrze odpowiednie umowy.

Przy zawieraniu umów z Polskim Monopolem Tytoniowym o sprzedaż wyrobów tytoniowych przy równych warunkach pierwszeństwo mają inwalidzi wojenni, wdowy po nich i po poległych na wojnie oraz uczestnicy walk o Niepodległość i ich organizacje.

Art.  2a. 2

Sprzedaż wyrobów tytoniowych, zarówno hurtowa jak i detaliczna, może być wykonywana przez osoby, które zawarły odpowiednie umowy w myśl art. 2, jak i przez osoby, sprzedające w myśl art. 3, 3a i 7 - jedynie na własne ryzyko i rachunek.

Art.  2b. 3

Umowy o hurtową sprzedaż wyrobów tytoniowych będzie Polski Monopol Tytoniowy zawierał na zasadach rejonów terytorialnych, a w umowach o sprzedaż detaliczną - określi stale miejsce zakupu wyrobów tytoniowych. Minister Skarbu ustala ilość przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów tytoniowych, dla których prowadzenia wymagane jest zezwolenie władzy skarbowej, albo zawarcie umowy z Polskim Monopolem Tytoniowym.

Art.  3.

Nie wolno bez zezwolenia władzy skarbowej:

a)
prowadzić ulicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych, a w szczególności sprzedaży w budkach, kioskach i t. p.;
b)
sprzedawać wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach dworców kolejowych i autobusowych oraz w innych określanych przez Ministra Skarbu zakładach lub miejscach użytku publicznego.

Zezwolenia na sprzedaż wyrobów tytoniowych, o której mowa w ust. 1, mogą być nadawane wyłącznie tylko inwalidom i wdowom i sierotom po inwalidach oraz w wyjątkowych przypadkach innym szczególnie dla Państwa zasłużonym osobom jako to: uczestnikom walk o niepodległość Państwa, byłym wojskowym i t. p.

Art.  3a. 4

Minister Skarbu może zezwolić na prowadzenie detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych w zakładach hotelarskich, gastronomicznych, kantynach i bufetach (poza miejscami, wymienionymi w art. 3) oraz na obszarach gmin wiejskich, bez zawierania umowy z Polskim Monopolem Tytoniowym pod warunkami przez siebie określonymi.

Art.  4.

Minister Skarbu może w drodze rozporządzeń ograniczać prowadzenie sprzedaży wyrobów tytoniowych w określanej przez siebie odległości od punktów sprzedaży, wymienionych w art. 3.

Minister Skarbu jest uprawniony do wydawania w drodze rozporządzeń przepisów, normujących nadawanie, cofanie i wygasanie zezwoleń na sprzedaż wyrobów tytoniowych, o której mowa w art. 3.

Uprawnienia te przysługują Ministrowi Skarbu i w stosunku do zezwoleń (koncesyj), nadanych przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego.

Art.  5.

Minister Skarbu może w drodze rozporządzeń wydawać przepisy:

a)
określające warunki handlu wyrobami tytoniowemi,
b)
normujące prawa i obowiązki sprzedawców wyrobów tytoniowych co do prowadzenia sprzedaży tych wyrobów w poszczególnych rodzajach przedsiębiorstw sprzedaży i co do zaopatrywania się sprzedawców w wyroby tytoniowe.
Art.  6.

Sprzedawane być mogą tylko wyroby tytoniowe, wprowadzone do obrotu przez przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy".

Nie wolno sprzedawać wyrobów tytoniowych po cenach innych, aniżeli ustalane przez Ministra Skarbu.

Art.  7. 5

Przedsiębiorstwo Polski Monopol Tytoniowy może wprowadzać do obrotu wyroby tytoniowe również za pośrednictwem hurtowni, prowadzonych we własnym zarządzie.

Art.  8.

W ustawie z dnia 18 marca 1932 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 240) wprowadza się zmiany następujące:

1)
art. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"Ceny sprzedaży wyrobów tytoniowych ustala Minister Skarbu.";

2)
w art. 10 ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie następujące:

"Minister Skarbu może w drodze rozporządzeń uprawniać Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego i podległe jej organa przedsiębiorstwa do załatwiania w trybie postępowania administracyjnego w charakterze władz i organów skarbowych spraw, związanych z nadawaniem, cofaniem i wygasaniem zezwoleń (koncesyj) na uprawę tytoniu oraz z prowadzeniem uprawy przez osoby prywatne."

Art.  9.

Do koncesjonarjuszy hurtowej sprzedaży wyrobów tytoniowych, którzy otrzymali koncesje na tę sprzedaż przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, stosowane będą do dnia 31 grudnia 1933 r. dotychczasowe przepisy prawne; koncesjonarjusze ci zachowują przez ten okres swe prawa i obowiązki, wynikające z tych przepisów.

Z dniem 31 grudnia 1933 r. koncesje na hurtową sprzedaż wyrobów tytoniowych, nadane przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, oraz prawa i obowiązki z tych koncesyj wynikające, o ile na mocy dotychczasowych przepisów prawnych wcześniej nie wygasną lub nie zostaną cofnięte, wygasają.

Art.  10.

Utrata przez dotychczasowych koncesjonarjuszów sprzedaży wyrobów tytoniowych jakichkolwiek uprawnień, wynikających z dotychczasowych przepisów prawnych, spowodowana przez postanowienia rozporządzenia niniejszego oraz przepisów na jego podstawie wydanych, nie daje koncesjonarjuszom prawa do odszkodowania, ani innych roszczeń.

Art.  11.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  12.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1933 r.

Równocześnie tracą moc obowiązującą postanowienia punktów c), e) i f) art. 5 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. R. P. Nr . 47, poz. 409), o ile dotyczą wyrobów tytoniowych, o których mowa w rozporządzeniu niniejszem.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.29.218) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 kwietnia 1937 r.
2 Art. 2a dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.29.218) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 kwietnia 1937 r.
3 Art. 2b dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.29.218) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 kwietnia 1937 r.
4 Art. 3a dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.29.218) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 kwietnia 1937 r.
5 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.29.218) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 kwietnia 1937 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.84.617

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Sprzedaż wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 27/10/1933
Data ogłoszenia: 29/10/1933
Data wejścia w życie: 01/11/1933