Postępowanie przy powstawaniu państwowych zakładów elektrycznych, mających się trudnić zawodowym zbytem energji elektrycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 17 maja 1933 r.
w sprawie postępowania przy powstawaniu państwowych zakładów elektrycznych, mających się. trudnić zawodowym zbytem energji elektrycznej.

Na podstawie art. 5, 15 i 22 ustawy elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 277) oraz art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 maja 1932 r. w sprawie zniesienia urzędu Ministra Robót Publicznych (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 479), zarządzam co następuje:
§  1.
Za zakłady elektryczne państwowe w rozumieniu art. 15 ustawy elektrycznej należy uważać zakłady nie wydzielone z ogólnej administracji państwowej w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1927 r. o wydzielaniu z administracji państwowej przedsiębiorstw państwowych, przemysłowych, handlowych i górniczych oraz o ich komercjalizacji (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 195), o ile zakłady te będą zajmowały się wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem lub rozdzielaniem energji elektrycznej w celu jej zawodowego zbytu albo choćby bez zbytu, lecz w celu zasilania publicznych środków komunikacji, korzystających z prądu silnego.
§  2.
Urzędy i instytucje państwowe, zamierzające utworzyć nowe lub wykorzystać istniejące, pozostające w ich zarządzie, zakłady elektryczne państwowe do celów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, powinny uprzednio za pośrednictwem swej władzy centralnej porozumieć się z Ministrem Przemysłu i Handlu co do możliwości zrealizowania swych zamiarów ze względu na interes publiczny i ogólną gospodarkę elektryczną Państwa, oraz ze względów natury technicznej, jak również i co do podstawowych warunków ich działania.

Przepis ustępu 1 ma analogiczne zastosowanie, jeżeli chodzi o rozszerzenie obszaru zasilania już istniejących zakładów państwowych, zbywających zawodowo energję elektryczną, lub o zmianę charakteru ich działalności lub też o zniesienie takich zakładów.

§  3.
Urzędy i instytucje państwowe, po osiągniętem porozumieniu w myśl paragrafu poprzedniego, zgłaszają za pośrednictwem swej władzy centralnej Ministrowi Przemysłu i Handlu odpowiedni wniosek dołączając do niego:
a)
ogólny opis techniczny całego zakładu elektrycznego, nie wyłączając budowli wodnych, o ile chodzi o zakład wodno-elektryczny,
b)
ogólne orjentacyjne plany budowli i linij elektrycznych, wykonane w skali nie mniejszej niż 1 : 25.000, a w wyjątkowych przypadkach dla bardzo długich linij elektrycznych w skali nie mniejszej niż 1 : 300.000; o ile zaś chodzi o zakłady elektryczne, obliczone na zelektryfikowanie obszarów o zaludnieniu do 8.000 mieszkańców, wystarczy tylko ogólny orjentacyjny planik obszaru zasilanego w skali dowolnej ze wskazaniem na nim zakładu wytwórczego lub przetwórczego,
c)
projekt zarządzenia, przewidzianego w art. 15 ustawy elektrycznej, sporządzony w miarę możności według ustalonego wzoru uprawnień rządowych,
d)
kalkulację taryf za energję elektryczną,
e)
odpisy samego wniosku oraz odpisy załączników, wyszczególnionych w punktach a), b) i c), w liczbie egzemplarzy, odpowiadającej liczbie województw, na które zakład elektryczny ma się rozciągać, powiększonej o jeden.
§  4.
Zgłoszone w myśl § 3 niniejszego rozporządzenia wnioski Minister Przemysłu i Handlu przesyła właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej celem przeprowadzenia postępowania w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341) z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  5.
Przedmiotem dochodzenia jest zebranie dla Ministra Przemysłu i Handlu danych do ustalenia, czy powstanie projektowanego zakładu elektrycznego jest pożądane ze względu na miejscowe interesy gospodarcze i czy nie naruszy ono praw cudzych.
§  6.
Wpłynięcie wniosku podaje wojewódzka władza administracji ogólnej do publicznej wiadomości przez umieszczenie obwieszczenia w Dzienniku Wojewódzkim.

W obwieszczeniu podaje się:

1. nazwę urzędu i instytucji państwowej,

2. cel projektowanego zakładu elektrycznego,

3. obszar zasilania,

4. miejsce i czas wyłożenia wniosku wraz z załącznikami do przejrzenia przez interesowanych i

5. termin dwutygodniowy do zgłaszania do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej ewentualnych zarzutów, zastrzeżeń i żądań.

§  7.
Wojewódzka władza administracji ogólnej zasięgnie w terminie oznaczonym w § 6 p. 5 niniejszego rozporządzenia również opinji właściwej Dyrekcji Kolei, Dyrekcji Poczt i Telegrafów, Dowództwa Okręgu Korpusu, a w razie potrzeby także władzy górniczej, Wydziału Wojewódzkiego (izby wydziału wojewódzkiego), związków samorządowych powiatowych, miast wydzielonych z powiatów i miast stanowiących odrębne powiaty miejskie oraz związków i korporacyj gospodarczych.
§  8.
Koszty postępowania (druki, ogłoszenia obwieszczeń w Dziennikach Wojewódzkich, doręczenia i t. p.) pokrywają urząd lub instytucja państwowa, które zgłosiły wniosek zgodnie z § 3 niniejszego rozporządzenia. Na żądanie wojewódzkiej władzy administracji ogólnej wnioskodawcy powinni złożyć zaliczkę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości podanej przez wojewódzką władzę administracji ogólnej.
§  9.
Po upływie terminu do zgłaszania zarzutów, zastrzeżeń, żądań i opinij, wojewódzka władza administracji ogólnej przekazuje:
a)
akta Ministrowi Przemysłu i Handlu wraz ze swojemi wnioskami, wyjaśniając jednocześnie sporne kwestje, objęte podniesionemi zarzutami, zastrzeżeniami i żądaniami, oraz
b)
bezpośrednio urzędowi lub instytucji państwowej, które zgłosiły wniosek zgodnie z § 3, zestawienie kosztów postępowania celem ich likwidacji.
§  10.
Po otrzymaniu akt postępowania Minister Przemysłu i Handlu ustala z interesowanemi władzami centralnemi treść zarządzenia, przewidzianego w art. 15 ustawy elektrycznej, oraz zawiadamia organy publiczne i osoby prywatne o motywach nieuwzględnienia ich zarzutów, zastrzeżeń i żądań, podniesionych w toku postępowania.
§  11.
Treść zarządzenia powinna między innemi zawierać:
a)
obszar zasilania lub też szlak linji przesyłowej lub wreszcie położenie zakładu wytwórczego,
b)
zakres działalności zakładu elektrycznego,
c)
szczególne prawa i obowiązki zakładu elektrycznego,
d)
program rozbudowy zakładu elektrycznego,
e)
terminy rozpoczęcia budowy i uruchomienia zakładu elektrycznego,
f)
warunki dostawy energji elektrycznej,
g)
warunki przyłączania odbiorców,
h)
postanowienia o nadzorze nad wykonaniem warunków zarządzenia i
i)
warunki oświetlenia ulic i placów publicznych.
§  12.
Uzgodnione z Ministrem Przemysłu i Handlu zarządzenie wydaje właściwy Minister i ogłasza je w Monitorze Polskim.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.38.308

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie przy powstawaniu państwowych zakładów elektrycznych, mających się trudnić zawodowym zbytem energji elektrycznej.
Data aktu: 17/05/1933
Data ogłoszenia: 27/05/1933
Data wejścia w życie: 27/05/1933