Tryb postępowania w sprawach o świadczenia wypadkowe w przypadku zachorowania na chorobę zawodową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1933 r.
o trybie postępowania w sprawach o świadczenia wypadkowe w przypadku zachorowania na chorobę zawodową.

Na podstawie art. 201 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządzam co następuje:
§  1.
Tryb postępowania w sprawach o świadczenia wypadkowe w razie zachorowania na chorobę zawodową osób, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), normują przepisy art. 200 ust. 3 - 5 i 202 - 208 wyżej wymienionej ustawy oraz przepisy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Za choroby zawodowe w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się choroby, wymienione w art. 138 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznem, oraz w rozporządzeniach, wydanych na podstawie ustępu 2 tego artykułu.
§  3.
Bezzwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, w myśl art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 676) i § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Pracy i Opieki Społecznej, Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Rolnictwa z dnia 17 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 5, poz. 50), o przypadku zachorowania na jedną z chorób zawodowych, objętych § 2 niniejszego rozporządzenia, powiatowa władza administracji ogólnej (lekarz powiatowy) obowiązana jest przesłać odpis tego zgłoszenia do ubezpieczalni społecznej, w której okręgu znajduje się miejsce zatrudnienia ubezpieczonego.

W przypadkach zakażenia wąglikiem, które nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia do powiatowej władzy administracji ogólnej w myśl przepisów o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu powołanych w ustępie poprzednim, lekarz, który powyższą chorobę stwierdził, obowiązany jest zgłosić ją w ciągu doby do ubezpieczalni społecznej, w której okręgu znajduje się miejsce zatrudnienia osoby chorej; zgłoszenie to powinno być dokonane według wzoru, podanego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§  4.
Ubezpieczalnia społeczna obowiązana jest w ciągu trzech dni od otrzymania zawiadomienia o chorobie zawodowej, objętej § 2 rozporządzenia niniejszego, wdrożyć dochodzenia, celem ustalenia rodzaju choroby, związku przyczynowego z zatrudnieniem i innych okoliczności, mających znaczenie dla uznania choroby za chorobę zawodową i dla ustalenia prawa oraz wysokości świadczeń, jak również zakresu osób uprawnionych.
§  5.
Jeżeli leczenie choroby zawodowej trwa dłużej niż 4 tygodnie, obowiązana jest ubezpieczalnia społeczna zawiadomić o tem Zakład Ubezpieczenia od Wypadków; obowiązek ten ciąży na pracodawcy, jeżeli chorą jest osoba, uprawniona do świadczeń od pracodawcy w myśl art. 212 i 213 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
§  6.
Przepisy rozporządzenia niniejszego mają zastosowanie do chorób zawodowych, które zostaną stwierdzone po wejściu w życie ustawy o ubezpieczeniu społecznem, chociażby powstanie choroby nastąpiło w związku z zatrudnieniem zawodowem, wykonywanem przed tym terminem.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze w niczem nie narusza przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Pracy i Opieki Społecznej Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Rolnictwa z dnia 17 grudnia 1928 r. w sprawie wykonania niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 5, poz. 50).
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1934 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZAWIADOMIENIE.

1) Chory: Nazwisko ...........................................

imię ......................................................

zamieszkały w .............................................

ulica ........................... Nr. domu ................

powiat .......... gmina......... województwo ..............

2) Zakład pracy:

nazwa firmy (przedsiębiorstwo) ............................

rodzaj przedsiębiorstwa ...................................

dział pracy ...............................................

miejscowość ...............................................

ulica ............................. Nr. domu ..............

powiat .......... gmina......... województwo ..............

3) Rodzaj choroby rozpoznanej:

...........................................................

4) Stwierdzono (podejrzenie) .................................

zajęcie, wzgl. czynnik wywołujący chorobę .................

5) Uwagi

Miejscowość .............................

dnia ...................... 19.... r.

Podpis lekarza ....................

Dokładny adres lekarza ............

...................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.103.811

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach o świadczenia wypadkowe w przypadku zachorowania na chorobę zawodową.
Data aktu: 28/12/1933
Data ogłoszenia: 31/12/1933
Data wejścia w życie: 01/01/1934