Paczki żywnościowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 14 lipca 1932 r.
o paczkach żywnościowych.

Na podstawie art. 6, 17 i 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity został ogłoszony w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Dopuszcza się do przewozu drogą pocztową w obrocie wewnętrznym specjalny rodzaj paczek, t. zw. paczki żywnościowe.

Wprowadza się również druki oraz telegramy w sprawach żywnościowych.

§  2.
Do wymienionych w § 1 przesyłek mają zastosowanie, z wyjątkami wynikającemi z niniejszego rozporządzenia, postanowienia ordynacji pocztowej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 392), z wyjątkiem § 78 tejże ordynacji, jak również przepisy ordynacji telegraficznej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 2 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 275) i częściowo zmienionej i uzupełnionej rozporządzeniem Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 31 października 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 105, poz. 814).

II.

Paczki żywnościowe.

§  3.
W paczkach żywnościowych można przesyłać wyłącznie artykuły spożywcze.
§  4.
Paczki żywnościowe będą przewożone przez pocztę najszybszemi połączeniami pocztowemi lądowemi i wodnemi.
§  5.
Paczki żywnościowe można nadawać we wszystkich urzędach i agencjach pocztowych, a nadto w ambulansach pocztowych, wskazanych przez właściwe Dyrekcje Poczt i Telegrafów.

W urzędach pocztowych upoważnionych przez Dyrekcje Poczt i Telegrafów do przyjmowania paczek w godzinach pozaurzędowych, za przyjęcie paczki żywnościowej w godzinach pozaurzędowych nie pobiera się dodatkowej opłaty.

§  6.
Paczki żywnościowe można odbierać w urzędach i agencjach pocztowych również poza godzinami urzędowemi, a z ambulansów pocztowych, bezpośrednio po nadejściu pociągu, stosownie do zarządzeń Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

Przy odbiorze paczek żywnościowych na dworcu kolejowym bezpośrednio po nadejściu pociągu, odbiorca musi wykazać się zaświadczeniem oddawczego urzędu pocztowego, stwierdzającem upoważnienie do odbioru tych paczek.

Paczki żywnościowe obciążone pobraniem można odbierać tylko w urzędach i agencjach pocztowych.

§  7.
Opakowanie paczek żywnościowych musi odpowiadać przepisom § 42 ordynacji pocztowej. Przy opakowaniu paczek żywnościowych należy mieć na uwadze naturalne właściwości wysyłanych artykułów spożywczych oraz porę roku, w której artykuły te są przesyłane.
§  8.
Paczki żywnościowe nie mogą być wysyłane jako paczki z podaną wartością lub jako paczki ochronne.
§  9.
Na paczce żywnościowej i na adresie pomocniczym należy umieścić napis: "Paczka żywnościowa".
§  10. 1
Waga paczek żywnościowych nie może przewyższać norm, podanych w taryfie pocztowej.
§  11.
Na jeden adres pomocniczy można nadawać najwyżej pięć paczek żywnościowych bez pobrania, jeżeli paczki nadawane pochodzą od jednego nadawcy i adresowane są do tego samego odbiorcy.
§  12. 2
1)
Nadawca paczki żywnościowej z zawartością, ulegającą zepsuciu może zarządzić, aby na wypadek jej niedoręczalności;
a)
zwrócono paczkę natychmiast,
b)
doręczono paczkę innej osobie w tem samem miejscu przeznaczenia za ściągnięciem lub bez ściągnięcia pobrania,
c)
sprzedano paczkę na jego rachunek; może on również
d)
zrzec się paczki na rzecz poczty

W wypadku wydania zarządzenia pod b) nadawca może wydać jako drugie zarządzenie, jedno z wymienionych pod a) lub c).

2)
Paczki żywnościowe z zawartością ulegającą zepsuciu, co do których nadawca nie wydał zarządzeń, przewidzianych w pkt. 1 niniejszego paragrafu, w razie niedoręczalności adresatowi sprzedaje się w drodze przetargu na ryzyko i rachunek nadawcy.
3)
Jeżeli zostanie stwierdzone, że zawartość paczki żywnościowej jest już zepsuta, wówczas, bez względu na zarządzenie nadawcy, zawartość paczki niszczy się komisyjnie

III.

Korespondencja dotycząca paczek żywnościowych.

§  13.
Nadawcą telegramu żywnościowego (§ 1) może być każda osoba, która zarejestrowała skrót pocztowy swego adresu we właściwym urzędzie pocztowym.
§  14.
Miejscem przeznaczenia telegramu są urzędy w siedzibie starostw na terenie województwa, podanego w adresie telegramu żywnościowego.

Nadawca może żądać skierowania telegramu i do innych miejscowości poza siedzibą starostw na terenie tegoż województwa.

W pierwszym wypadku adres telegramu żywnościowego winien opiewać "Pd" i nazwa siedziby województwa, w drugim wypadku prócz tego "Up" i nazwa danej miejscowości.

Nadawca może również wyrazić żądanie skierowania telegramu żywnościowego do kilku województw lub też do kilku miejscowości poza siedzibą starostw na terenie danego województwa.

§  15.
Treść telegramu żywnościowego winna zawierać nazwę artykułu spożywczego, jego ilość oraz cenę jednostkową za sztukę lub kilogram i sposób przekazania należności.

Wiadomości o charakterze reklamowym i osobistym w treści tegoż telegramu podawać nie wolno.

§  16.
Telegram żywnościowy musi zawierać podpis w formie zarejestrowanego skrótu pocztowego oraz nazwę urzędu, w którym skrót ten jest zarejestrowany (§ 13).
§  17.
Szczególne zlecenia nadawcy w telegramach żywnościowych "Pd" i "Up" nie są dozwolone.
§  18.
Treść telegramu żywnościowego podają urzędy do publicznej wiadomości przez wywieszenie odpowiedniego ogłoszenia na tablicy pocztowej, w lokalu urzędu na przeciąg 7 dni.
§  19.
Nadawca ma prawo przedłużenia na dalsze 7 dni lub też odwołania wysłanego telegramu żywnościowego w tej samej formie, jak pierwotny telegram żywnościowy.
§  20.
Do uskuteczniania zamówień służą specjalne druki w sprawach żywnościowych oraz telegramy, które oznacza się znakiem "Zm".
§  21.
Do zamawiania należy używać wyłącznie druku urzędowego nakładu z napisem "druk w sprawach żywnościowych".

Druki te winny w adresie wskazywać adresata zapomocą skrótu pocztowego oraz zawierać nazwę urzędu pocztowego, w którym skrót ten jest zarejestrowany (§ 13).

Treścią druku w sprawach żywnościowych może być tylko zamówienie artykułów spożywczych notowanych w telegramach żywnościowych (Pd).

Druk ten winien być wypełniony według podanego tekstu na druku.

§  22.
Telegram z zamówieniem artykułów spożywczych winien zawierać w adresie znak "Zm" skrót pocztowy adresata oraz nazwę urzędu, w którym skrót tej jest zarejestrowany.

Treść telegramu może dotyczyć jedynie artykułów spożywczych podanych w telegramach żywnościowych (Pd).

Podpis w tym telegramie i dokładny adres zamawiającego jest obowiązkowy.

IV.

Opłaty.

§  23. 3
Wysokość opłat pocztowych za paczki żywnościowe określa taryfa pocztowa.

€§ 24.[]  4 a) Za paczki żywnościowe "poste restante" nie pobiera się taryfowej należności dodatkowej "za poste restante".

b)
Opłaty za paczki żywnościowe, nadawane w ambulansach pocztowych, uiszcza się znaczkami pocztowemi.
§  25.
Druki w sprawach żywnościowych podlegają opłacie pocztowej

w wysokości 5 gr

§  26. 5
Wysokość opłat telegraficznych określa taryfa telegraficzna.

V.

Postanowienia końcowe.

§  27. 6
W wypadku stwierdzenia, że paczka żywnościowa zawiera artykuły inne, niż żywnościowe, urząd pocztowy odmówi jej przyjęcia.

Jeżeli stwierdzono to podczas przewozu lub w urzędzie oddawczym, nadawca uiści normalną opłatę taryfową dla paczek odpowiedniej wagi i strefy w podwójnej wysokości, z potrąceniem opłaty, pobranej za paczkę nadaną jako żywnościową.

§  28. 7
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1932 roku.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
2 § 12 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 marca 1934 r. (Dz.U.34.34.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 1934 r.
3 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
4 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
5 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
6 § 27 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
7 § 28 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.62.583

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Paczki żywnościowe.
Data aktu: 14/07/1932
Data ogłoszenia: 22/07/1932
Data wejścia w życie: 01/08/1932