Ochrona wybrzeża morskiego przez organa Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 marca 1932 r.
o ochronie wybrzeża morskiego przez organa Straży Granicznej.

Na podstawie art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 349) zarządza się co następuje:
§  1.
Czynności służbowe, związane z ochroną wybrzeża morskiego spełniają organa Straży Granicznej zarówno na lądzie, jak i na wodzie, posługując się w tym ostatnim wypadku uzbrojonemi łodziami i kutrami.
§  2.
Działalność służbowa organów Straży Granicznej, powołanych do ochrony wybrzeża morskiego, odbywa się na przestrzeni polskich wód terytorialnych, t. j. w strefie biegnącej wzdłuż wybrzeża w szerokości trzech mil morskich, licząc od linji wybrzeża, oraz na wodach całej zatoki Puckiej, aż do linji przebiegającej między punktem styku granicy polsko-gdańskiej oraz punktem oddalonym o trzy mile morskie w kierunku wschodnim od skrajnego cypla półwyspu Helskiego.
§  3.
Zadaniem organów Straży Granicznej pełniących służbę ochrony wybrzeża morskiego jest zapobieganie i ściganie przestępstw celnych, naruszania granicy państwowej i jej nielegalnego przekraczania.

Zadania powyższe spełniają organa Straży Granicznej przez:

a)
niedopuszczanie statków przybywających z poza obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej na wody terytorjalne do komunikowania się z lądem i innemi statkami i łodziami poza miejscami, wyznaczonemu do tego przez portowy urząd celny względnie władze portowe;
b)
niedopuszczanie do wyjścia z portu statków, które na wniosek powołanych władz zatrzymane być mają z tytułu niedopełnienia formalności celnych, paszportowych, lub innych ważnych powodów.
§  4.
Łodzie, kutry i statki mniejsze, poniżej 10 tonn rejestrowych brutto, kursujące na wodach terytorialnych, podlegają stałej kontroli organów Straży Granicznej, które w wypadkach uzasadnionego podejrzenia uprawnione są do dokonywania rewizyj.

W odniesieniu do statków większych, powyżej 10 tonn rejestrowych brutto, organa Straży Granicznej, uprawnione są do zatrzymania i przeprowadzenia rewizji tylko na wniosek władz celnych oraz władz administracji ogólnej, jak również w razie stwierdzenia nielegalnego komunikowania się statku z lądem, innemi statkami i łodziami, albo niedozwolonego wyładowania lub przeładowania towarów, albo ludzi.

Z wyniku rewizji statku spisuje się protokół, choćby rewizja nie dała obciążającego wyniku i przesyła się ten protokół właściwemu urzędowi celnemu portowemu, względnie władzy administracji ogólnej.

Sporządzenia protokółu można zaniechać, jeśli z powodu wykrycia przestępstwa ma być sporządzony protokół karny. W wypadku takim organa Straży Granicznej doprowadzają zatrzymany statek do najbliższego urzędu celnego portowego, gdzie spisują z kapitanem statku protokół karny, w którym uwidoczniają wynik rewizji.

Każde zatrzymanie statku organa Straży Granicznej notują ponadto w osobnej, przesznurowanej "Książce wykrytych przestępstw", z oznaczeniem miejsca, czasu i przyczyny zatrzymania, tonnażu, narodowości statku i załogi, imienia i nazwiska kapitana.

Kapitan statku ma prawo żądania zaświadczenia o zatrzymaniu statku, z oznaczeniem czasu i wyniku rewizji.

§  5.
W razie opuszczenia portu przez statek bez zezwolenia władz celnych i portowych, a także w wypadku, gdy zatrzymany lub wezwany do zatrzymania się na wodach terytorialnych statek usiłuje zbiec na wody neutralne, organa Straży Graniczonej obowiązane są ścigać go nawet poza obszarem wód terytorjalnych, celem zatrzymania i doprowadzenia zpowrotem do portu.
§  6.
Zatrzymywania statków dokonywują organa Straży Granicznej zapomocą sygnałów przyjętych w żegludze morskiej.
§  7.
W stosunku do statków, które mimo wezwania do zatrzymania się usiłują zbiec, organa Straży Granicznej uprawnione są użyć broni, przyczem jednak przed użyciem broni konieczne jest oddanie dwukrotnego strzału ostrzegawczego w powietrze, w nocy zaś wyrzucenie ponadto dwóch rakiet koloru niebieskiego.

W wypadku użycia broni pierwszą serję strzałów skierować należy w omasztowanie, drugą w ster, trzecią w budkę sternika, resztę zaś po korpusie statku.

§  8.
Statki, które osiadły na mieliźnie lub uległy rozbiciu, organa Straży Granicznej winny zabezpieczyć pod względem celnym wraz z towarem do chwili przybycia urzędnika, wyznaczonego przez kierownika właściwego urzędu celnego.

Działanie organów Straży Granicznej przy zabezpieczeniu celnem statku względnie rozbitków nie powinno utrudniać akcji ratowniczej.

§  9.
Kutry i łodzie Straży Granicznej oznaczone są banderą, ustanowioną dla niewojennych statków państwowych. Ponadto w czasie pełnienia służby na maszcie zakłada się białą flagę z godłem Ministerstwa Skarbu. Pełniąc służbę w nocy kutry i łodzie Straży Granicznej posiadać winny na maszcie dwa fioletowe światła, umieszczone jedno nad drugiem w odległości 1 m.
§  10.
W stosunku do okrętów Polskiej Marynarki Wojennej oraz okrętów wojennych państw obcych organa Straży Granicznej w razie stwierdzenia nadużycia ograniczyć się winny do złożenia właściwym władzom wojskowym i celnym doniesienia, w którem podać należy czas, miejsce i rodzaj przestępstwa oraz nazwę statku.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.29.297

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona wybrzeża morskiego przez organa Straży Granicznej.
Data aktu: 04/03/1932
Data ogłoszenia: 07/04/1932
Data wejścia w życie: 07/04/1932