Komornicy komisoryjni na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 marca 1932 r.
o komornikach komisoryjnych na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.

Na zasadzie art. 264 § 1 i 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1.
W sądach grodzkich w okręgu sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach czynności komorników sądów grodzkich mogą być powierzane osobom, nie będącym na państwowej służbie cywilnej, jako komornikom komisoryjnym.
§  2.
Komorników komisoryjnych ustanawia prezes sądu apelacyjnego w miarę potrzeby. Ustanowienie komornika komisoryjnego następuje na czas określony lub do odwołania.
§  3.
Komornikami komisoryjnymi mogą być ustanowione osoby, które, nie pozostając na państwowej służbie cywilnej, wykażą, że odpowiadają warunkom mianowania na stanowiska komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach, określonym w rozporządzeniu z dnia 22 kwietnia 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 287).
§  4.
Osobom, które odbyły na uniwersytecie państwowym studja prawnicze, zakończone przepisami egzaminami, może prezes właściwego sądu apelacyjnego zaliczyć na poczet czasu służby przygotowawczej, przewidzianej w § 5 powołanego w ustępie poprzednim rozporządzenia, czas służby państwowej w charakterze urzędnika lub pracownika kontraktowego.

Zaliczony w ten sposób czas służby nie może przekraczać 6 miesięcy. Pozostały po zaliczeniu czas służby przygotowawczej winien być użyty w jednej trzeciej części na praktykę w oddzielę egzekucyjnym sądu grodzkiego a w dwóch trzecich częściach u komornika sądu grodzkiego.

§  5.
Komornicy komisoryjni składają na ręce naczelnika właściwego sądu grodzkiego przyrzeczenie, iż powierzone im obowiązki pełnić będą sumiennie, bezstronnie i gorliwie, przestrzegając ściśle przepisów prawa, i że zachowają w tajemnicy okoliczności, o których powzięli wiadomość w związku z powierzonemi sobie czynnościami.
§  6.
Do komorników komisoryjnych należy odpowiednio stosować przepisy o nadzorze służbowym, obowiązujące komorników sądów grodzkich.
§  7.
Komornicy komisoryjni obowiązani są strzec przepisów ustaw, i stosować postanowienia ordynacji dla komorników i instrukcji dla komorników oraz inne przepisy i postanowienia obowiązujące komorników sądów grodzkich.
§  8.
Komornikom komisoryjnym nie wolno bez zgody prezesa właściwego sądu apelacyjnego piastować żadnego urzędu państwowego lub samorządowego ani też wykonywać innego zawodu.
§  9.
Komornicy komisoryjni składają przy objęciu czynności do depozytu sądowego kaucję w wysokości 2.000 zł.

Od składania kaucji zwolnieni są emerytowani urzędnicy i wysłużeni wojskowi.

Kaucja ta służy na zabezpieczenie ewentualnych strat spowodowanych czynnościami komorników sądowych.

Zwrot kaucji następuje najwcześniej w rok po zwolnieniu komornika komisoryjnego na zasadzia decyzji prezesa właściwego sądu apelacyjnego.

§  10.
Stosunek umowny z komornikiem komisoryjnym może być rozwiązany każdego czasu, o ile ustanowienie nastąpiło do odwołania, a ponadto w razie niestosowania się komornika do przepisów i postanowień obowiązujących komorników sądów grodzkich, mogącego spowodować obrazę interesu publicznego.

Decyzja w tej mierze należy do prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Przed powzięciem tej decyzji naczelnik właściwego sądu grodzkiego może tymczasowo odebrać komornikowi prawo wykonywania czynności komorniczych.

§  11.
Komornicy komisoryjni nie pobierają stałego uposażenia, lecz otrzymują tytułem wynagrodzenia za swe czynności udział w opłatach stron za czynności komornicze w wysokości dwóch piątych sumy tych opłat oraz zwrot poniesionych wydatków. Pozostałą część opłat komornicy komisoryjni wpłacają do kasy sądowej w myśl przepisów, obowiązujących komorników sądów grodzkich.

Za ściąganie grzywien, kar pieniężnych i innych należności Skarbu Państwa komornicy komisoryjni otrzymują wynagrodzenie w wysokości przyznanej każdorazowo komornikom sądów grodzkich.

§  12.
Komornicy komisoryjni używają pieczęci przepisanej dla komorników sądów grodzkich oraz oznak przewidzianych w § 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 11 listopada 1931 r. w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 601).
§  13.
Komornicy komisoryjni otrzymują legitymację służbową.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.20.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komornicy komisoryjni na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.
Data aktu: 07/03/1932
Data ogłoszenia: 15/03/1932
Data wejścia w życie: 01/04/1932