Ustalenie warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 kwietnia 1929 r.
w sprawie ustalenia warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 626) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Stopień podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej uzyskuje ten, kto odpowiada warunkom, wyszczególnionym pod A) lub B) niniejszego paragrafu.

A.

1. a)
otrzymał dyplom z ukończenia wydziału mechanicznego, elektrotechnicznego, geodezyjnego lub budowy okrętów, na jednej z wyższych uczelni technicznych krajowych lub zagranicznych, uznanych za równorzędne, albo
b)
ukończył Państwową Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Warszawie, lub Państwową Szkołę Budowy Maszyn w Poznaniu lub szkołę zagraniczną uznaną za równorzędną, albo
c)
ukończył wydział nawigacyjny lub mechaniczny Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie lub szkoły zagranicznej uznanej za równorzędną;
2.
w czasie odbywania służby wojskowej przeszedł wyszkolenie, przewidziane dla podchorążych rezerwy Marynarki Wojennej;
3.
odbył w Marynarce Wojennej co najmniej jedno ćwiczenie wojskowe, przewidziane dla podchorążych rezerwy w art. 77 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 46, poz. 458);
4.
posiada, kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu.

B.

1.
Odbył co najmniej 6-letnią służbę w Marynarce Wojennej jako szeregowy zawodowy, w tem co najmniej 12 miesięcy pływania na jednostkach morskich w kampanji czynnej i uzyskał stopień bosmanmata;
2.
zdał egzamin, wykazujący wykształcenie ogólne w zakresie co najmniej 6 klas szkoły średniej;
3.
zdał egzamin, wykazujący wykształcenie specjalnie nawigacyjne lub mechaniczne, w zakresie głównych przedmiotów nawigacyjnych lub mechanicznych, wchodzących w program Szkoły Morskiej w Tczewie;
4.
Ukończył z pomyślnym wynikiem kurs szkoły podchorążych rezerwy Marynarki Wojennej;
5.
posiada kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu.
§  2.
Datę starszeństwa mianowanych na podstawie § 1 podporucznikami w rezerwie Marynarki Wojennej ustala każdorazowo zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kolejność w starszeństwie (lokata) zależną jest od porządku, w jakim kandydaci następują pod względem wyników egzaminów teoretycznych i praktycznych oraz ogólnej kwalifikacji.

§  3.
Do czasu, wskazanego w art. 29 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Polskiej Marynarki Wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 626), mianowani będą podporucznikami w rezerwie w korpusie technicznym Marynarki Wojennej absolwenci szkół, wymienionych w § 1 cz. A. ust. 1 a) i b) niniejszego rozporządzenia, absolwenci wydziału mechanicznego Szkoły Morskiej w Tczewie, oraz podoficerowie zawodowi specjalności technicznych; pozostali będą mianowani podporucznikami w rezerwie w korpusie oficerów morskich.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1931 r. (Dz.U.31.92.714) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 16 października 1931 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.25.262

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Ustalenie warunków, wymaganych dla uzyskania stopnia podporucznika w rezerwie Marynarki Wojennej.
Data aktu: 06/04/1929
Data ogłoszenia: 19/04/1929
Data wejścia w życie: 19/04/1929