Zniesienie gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzenie gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 marca 1929 r.
o zniesieniu gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzeniu gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmianie granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.

Na mocy art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austriackiego (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Znosi się gminy wiejskie Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie.
§  2.
Tworzy się gminę wiejską o nazwie Hołubicze z siedzibą urzędu gminnego w miasteczku Hołubicze.
§  3.
Należące do zniesionej gminy Czerniewicze miejscowości: wsie: Poddubniki i Skwirce oraz folwark Kocowo włącza się do gminy Jazno, wieś i folwark Tupiczyn, wsie: Honczary, Łogowce, Sipalino i Zarzecze oraz folwarki: Amelkowo, Krukowszczyzna, Nowiny i Zuje włącza się do gminy Łużki, zaś wieś Bortniki włącza się do gminy wiejskiej Plissa. Pozostałe miejscowości gminy Czerniewicze, wieś i folwark Czerniewicze, wieś i folwark Łastówka, wsie Opłatowo, Ananicze (Omanicze), Borysionki, Babicze, Borsuki, Czabany, Dzisowszczyzna, Jakuszowo I i II, Józefowszczyzna, Konowszczyzna (Ko-sowszczyzna), Lisice I i II, Łapieże, Łosie, Łosiowo, Mazurowo I i II, Mićki, Owczynniki, Paulinowo, Powińszczyzna, Roślewo, Romaszki I i II, Skrażyn, Sachnowicze, Słoboda, Szyciki, Uhrowo i Zamchowo; folwarki Horowatka, Wesołucha i Zadarenie (Zdarzenie) oraz osada Starzynka - włącza się do gminy Prozoroki.
§  4.
Należące do zniesionej gminy Stefanpol miejscowości: folwarki: Łotysze I, II, III i IV, Mamonówka I i II, Pniowo-Pławne, Pniowo I, II, III i IV oraz Mamonówka-Leśniczówka włącza się do gminy Łużki; wieś i folwark Jamno, wsie: Czerepy, Horawce I, Krupiniszcze, Michałuszki, Małysze (Małysze Górne i Małysze Dolne), Ostroboże (Hostoborze I i II), Pohary i Sawłuki; folwarki: Borsuczki, Helenowo, Krasna Góra, Kaziki, Ludwinowo, Łatoszki, Mrówka, Miszelmont, Pomowzowo, Poziomka, Rozpasz, Rejentpol, Sutoki, Szendzin, Smiejno (Sniejno) i Wensanpol (Wasanpole) oraz zaścianki: Brzozówka (Brzozowy Ostrów), Jaśków, Jaśkowo i Szymanówka; osady: Guzowatka (Górowatka), Kuryłowo - włącza się do gminy Hermanowicze. Pozostałe miejscowości, należące do gminy Stefanpol: wsie: Horawce II, Kurlandziki, Kozłowce, Łaszkowo, Murawszczyzna, Okuniowo, Papszule, Paziki (Paryki), Poharce, Rundy, Rudnia, Ryżowce, Sznitki, Sokołowo, Tkaczów, Uście, Wiereciucha, Zygmuntowo i Żąda (Łado); folwarki: Aleksandrja (Aleksandrowo), Borsuki, Bajdany, Bekiesza, Czerenka, Dzierbiłowo, Glińskie, Jelno, Jasin, Kamionka, Limanowce, Lipówki I i II, Myszczyn, Monazyl, Niedźwiedziowo, Popławy, Sawczonki i Zacisze, kolonja Pszczelnik i Stefanpol; osady Archipowo i Haniebne oraz osada młyńska Jelno - włącza się do gminy Mikołajów.
§  5.
Należące do zniesionej gminy Tumiłowicze miejscowości: wieś Komajsk, wieś i folwark Tumiłowicze, wieś i folwark Gieczańce (Gierczany), wsie: Starzyna, Barbarowo, Scianka, wieś i folwark Dziedzina, wieś i zaścianek Rzeczne (Rzecznie), wieś i folwark Szałasze (Szałasy), wsie: Starosiele, Trościanica i Nieścierowszczyzna; folwarki: Janowo, Antonopol, Iljinka, Mozolewo, Daniłówka, Jakowszczyzna, Porzecze, Starosiele I i II, Bagatela, Trościanica I i II, Trawki (Trowki), Uzjazd, Napoleonowo, Adamówka, Podławiszcze i Czernica; zaścianki: Dubinka, Pohulanka, Zalesie, Piaski, Sosnówka, Kijowszczyzna, Piszczelówka (Piszczałówka), Młynek, Dobrowola, Wołotówka, Zacisze, Mostowucha, Ostrów (Miadzioł Ostrów), Izbiszcze I i II, Piotrowszczyzna, Niedźwiedzi Ostęp, Hornowo I i II, Izbiszcze-Żary, Czerniczka I, II, III i IV, Zielona Górka i Model oraz uroczyska Kurhan i Czerniczka-Szebeko, jak również jeziora Miażużeło i Porzecze włącza się do gminy wiejskiej Dokszyce. Pozostałe miejscowości, należące do zniesionej gminy Tumiłowicze: wieś Łasino, wieś i folwark Lipowo, folwark Równe Pole; zaścianki Hornowo-Bortkiewicze, Hornowo-Karczewatka, Hornowo III, IV, V, VI i VII, Krawnica (Krewnica), Witówka, Nakoł I, II i III, Zujnica, Pieresieczyno, Olchówka I i II, Potoka, Mszczonoje, Hłoty, Dubowiec i Mikuliny Buśki, uroczysko Kurowszczyzna oraz lasy o nazwie Puszcza Hołubicka - włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Hołubicze.
§  6.
Miejscowości należące do zniesionej gminy Wierzchnie włącza się do gminy wiejskiej Głębokie z wyjątkiem wsi Romańczuki, którą włącza się do gminy Zalesie.
§  7.
Z gminy Parafjanowo wyłącza się wsie: Pasieki i Powarki, zaś z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wsie: Karpówka, Podomchy (Podemchy), Perełoje i Borsuki, folwark Dokszyce oraz zaścianki: Naddatki, Andrzejewszczyzna, Chorosza Jel II (Chorosza II) i Ostrowskie (Ostrowlanka) i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Dokszyce.
§  8.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się folwark Subotowo, zaś z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wieś Kisiele, wieś i folwark Malinowszczyzna oraz wieś i zaścianek Osinówka i włącza się wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Głębokie.
§  9.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się miejscowości: miasteczko Holubicze, wsie: Apanasionki, Bykowszczyzna, Bielaki, Dziadziuszki, Iwanowszczyzna, Krupienie, Krasny Ług, wieś i folwark Łańtuchowo, wsie: Otwałki, Promieszki, Pieczyszcze, Puzyry, Siliszcze, Szełahorze i Słobódka, wieś i folwark Zaszcześle, wieś i folw. Olszczyzna; folwarki: Iwanowszczyzna I i II, Alchimowszczyzna, Zabłoć, Łydnica (Łydzica), Popowszczyzna, Hurby, Krupienie, Kopowiszcze, Juchnowszczyzna, Jałowik, Kuksino, Malinówka, Nizowszczyzna (Nieżowszczyzna), Otwałowszczyzna, Przedolskie, Puniszcze (Poniszcze), Piaskowatka (Pieskowatki), Słobódka I i II, Szełahorze I i II, Sukowacie I i II, Wyhorki I i II oraz Żołnierowszczyzna; zaścianki: Bór, Borysowe Lady, Klonówka, Borowina (Borowno), Dziekowszczyzna (Drekowszczyzna), Dziedzino, Ponory, Otliwki I, II i III; z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie: Zamosze, Korolewo, Korolewicze (Królewicze), Nieścierowicze, Szabany, Jasiewicze, Słoboda (Słoboda-Królewska), Zapołowie Stare, Zapołowie Nowe, Ledniki, Szarahy (Szaragi) i Ambroszewicze; z gminy wiejskiej Plissa wyłącza się miejscowości: miasteczko i folwark Hołubicze, wsie: Propielewszczyzna, Odwałki, Dawidki Wielkie i Małe, Leplany (Leplanie), Michały, Horodyszcze, wieś i zaścianek Polesie, wsie: Stanisławowo, Kubaczniki I i II, wieś i zaścianek Niwy, wsie: Preobrażenka, Maźniowo, Przedoły, Bojary, Morgi, Przewóz i Nowa Wieś (Nowe Sioło); folwarki: Czyste, Choracki Bród, Horowatka, Puńki, Dubrowo (Dąbrowa), Filipowszczyzna, Lubowo I i II, Oziorki (Jeziorki), Dubinówka, Hrazie, Ostojek, Iwaszewo, Szkatulino, Aloizberg, Rusanowo, Niwy Borowskie, Niwy Lisowskie, Krzyżówki, Krupiowski Mech, Zabłocie, folwark i osada Niedźwiedziowo oraz folwark Siemirzecze tudzież uroczysko Swiła; z gminy Prozoroki wyłącza się miejscowości: wsie: Ostrów (Ostrowie), Łotysze, Kobylanka, wieś i folwark Bożki; folwarki: Białokory, Ławki, Olesiowo, Osieczyszcze, Kamienny Jeż, Scheda, Kosowinka, Korytówka, Ostrów (Ostrowo), Horeły Bór, Uhły, Karczywiaz, Łotysze I i II; zaścianki: Lady, Niż i Przewóz, osadę młyńską Sosza oraz uroczyska Koleszynka i Płoszniahy. Wszystkie wymienione miejscowości włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Hołubicze.
§  10.
Z gminy Mikołajów wyłącza się miejscowości: wsie: Rajowo, Szymki, Słoboda Czołniczyńska i Kuchcińce (Kachcińce) oraz folwarki: Narowy (Narowce), Czołniczyn i Rohozin, zaś z gminy Prozoroki wyłącza się miejscowości: wsie Miskowo i Sielce oraz folwarki: Błoszniki, Borowszczyzna, Parczewszczyzna, Raćkowo i Szadziewszczyzna i włącza się wymienione miejscowości do gminy Jazno.
§  11.
Z gminy Jazno wyłącza się miejscowości: wsie: Stomino (Słonim), Podlipki, Zapole, Cyganki, Sieinionówka i Szpikołowszczyzna oraz zaścianek Kośnikowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Łużki.
§  12.
Z gminy Jazno wyłącza się miejscowości: wieś Repiszcze (Rzepiszcze) i zaścianek Wołkowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Mikołajów.
§  13.
Z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wsie Azarce i Brytany, oraz zaścianki: Waszunowo, Buryłowszczyzna i Chorosza Jel I (Chorosza I) - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Parafjanowo.
§  14.
Z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wieś, folwark i kolonję Zaborze, wsie: Brykiecie, Stefanowo, Ogórnie, Wołodźkowo, Woronowo i Mularze; folwarki: Józefowo, Okuniowo oraz Woronowo I i II, osady Woronowo I i II, leśniczówkę Woronionki (Woronowo) tudzież zaścianek Lalusze; zaś z gminy wiejskiej Prozoroki wyłącza się miejscowości: miasteczko Bobrowszczyzna (Bobrujszczyzna); wsie: Prudowe, Proszkowo, Wygary i Jurkowo; folwarki: Bobrowszczyzna I i II (Bobrujszczyzna I i II), Kolano, Dajlidowo, Myliczyn, Stary Ostrów (Ostrowie), Uście, Grochów, Boryskowicze i Horanie i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy Plissa.
§  15.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się miejscowości: wieś i stację kolejową Królewszczyzna, wsie: Lipówka Szweple, Babicze, Słoboda, Żórawlowo, Mołożany, Klepice i Nowa Wieś (Nowa Wioska); folwarki: Horanie, Dubno, Januszewo, Antonowo, Januszówka Mała, Zamosze i Filonówka; zaścianki Strzałkowskie i Krupskie oraz leśniczówkę Bratuszyn; z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie: Wierecieje, Ramżyno, Dziemidzienki, Sajkowszczyzna, Łaplin i Pietuszki; folwarki: Michnowszczyzna, Gojgołowo, Dąbrówka i Czeremosznia (Czeremszyn), oraz zaścianki: Jabłonka, Bór, Borówka, Zacisze i Podworgany; zaś z gminy Parafjanowo wyłącza się miejscowości: wieś i folwark Wianucin, wsie: Makarowicze, Kobiele i Kobielce oraz folwark Bułachy - i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy Porpliszcze.
§  16.
Z gminy Plissa wyłącza się miejscowości: wsie: Białuszczyzna, Nadozierze, Słoboda i Kaleczpole oraz folwark Justjanowo i włącza się te miejscowości do gminy Prozoroki.
§  17.
Z gminy Hermanowicze wyłącza się miejscowości: wsie: Bałtromieje, Popki (Papki) i Zaczyściki oraz zaścianek Mościszcze, zaś z gminy Zalesie w tymże powiecie wsie Bielaje i Skuraty - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Szarkowszczyzna.
§  18.
Z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie Zaprudzie i Soryki, folwark Wołczki oraz kolonje Raćki i Żakowo, zaś z gminy Szarkowszczyzna wyłącza się wieś Czerenka - i włącza się wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Zalesie.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.22.224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzenie gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.
Data aktu: 20/03/1929
Data ogłoszenia: 11/04/1929
Data wejścia w życie: 11/04/1929