Zm.: § 436 rozporządzenia wykonawczego z dnia 21 marca 1925 r. do ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 30 czerwca 1927 r.
w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie zmiany § 436 rozporządzenia wykonawczego z dnia 21 marca 1925 r. do ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

Na zasadzie art. 116 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61, poz. 609) zarządza się co następuje:
§  1.
Przepis § 436 rozporządzenia wykonawczego z dnia 21 marca 1925 r. do ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 37, poz. 252) otrzymuje brzmienie następujące:

"Władze wymiaru sprawiedliwości zawiadamiają:

1) Właściwą władzę administracyjną:

a) o każdem wdrożonem postępowaniu karnem przeciw mężczyznom, będącym w wieku poborowym t. j. od 21 do 23 lat włącznie, o ile postępowanie to połączone jest z zastosowaniem aresztu prewencyjnego, trwającego dłużej, niż 6 tygodni;

b) o uchyleniu aresztu prewencyjnego, określonego w punkcie a);

c) o każdym prawomocnym wyroku, skazującym mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat bądź na kary wymienione w § 10 lit. a), b) lub za zbrodnie oznaczone w § 10 lit. c) niniejszego rozporządzenia, bądź za przestępstwa przewidziane w art. 87-97 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61, poz. 609), bądź też niezależnie od tych warunków na karę pozbawienia wolności ponad sześć tygodni; należy też podać miejsce wyznaczone skazanemu do odbycia kary, dzień rozpoczęcia kary tudzież jej ewentualne późniejsze skrócenie;

d) o każdym prawomocnym wyroku, skazującym mężczyzn w wieku od 23 do 50 lat, którzy podlegają obowiązkowi służby wojskowej, a nie mają jeszcze ustalonego do niej stosunku (zaliczenia do wojska stałego, rezerwy, pospolitego ruszenia względnie zwolnienia ze służby wojskowej), jeśli skazanie nastąpiło bądź na kary wymienione w § 10 lit. a), b) lub za zbrodnie oznaczone w § 10 lit. c) niniejszego rozporządzenia bądź za przestępstwa przewidziane w art. 87-97 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61, poz. 609); należy też podać dane określone w punkcie c).

2) Powiatowe komendy uzupełnień właściwe ze względu na zamieszkanie:

a) o każdem wdrożeniu i zakończeniu postępowania karnego przeciw oficerom rezerwy lub pospolitego ruszenia, tudzież przeciw oficerom, znajdującym się "w stanie spoczynku";

b) o każdym prawomocnym wyroku, skazującym podoficerów rezerwy lub pospolitego ruszenia, tudzież podoficerów, znajdujących się "w stanie spoczynku" na kary lub za przestępstwa określone w ustępie l punkt d), a nadto za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub z pobudek" wskazujących na nieprzyjazne usposobienie dla Państwa Polskiego; należy też podać dane określone w ustępie l punkt c);

c) o każdym prawomocnym wyroku, skazującym osoby "stanu urlopowanych" (art. 115), będące w wieku od 23 do 50 lat na kary lub za przestępstwa określone w ustępie l punkt d), przyczem należy podać dane wymienione w ustępie 1 punkt c).

Zawiadomienia, o których mowa w niniejszym paragrafie można uskuteczniać w formie miesięcznych, wykazów.

Władzami wymiaru sprawiedliwości właściwemi do powyższych zawiadomień są w wypadkach wymienionych:

w ustępie 1 punkty a) oraz b) sędziowie śledczy, a jeśli sędzia śledczy nie jest powołany do czynności-właściwe sądy; w postępowaniu zaś w sądach powiatowych i pokoju te sądy;

w ustępie l punkty c) oraz d) i w ustępie 2 punkty b) oraz c) władze powołane do wykonania wyroku;

w ustępie 2 punkt a) właściwe władze sądowe względnie prokuratorskie".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.63.560

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: § 436 rozporządzenia wykonawczego z dnia 21 marca 1925 r. do ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
Data aktu: 30/06/1927
Data ogłoszenia: 15/07/1927
Data wejścia w życie: 15/07/1927