Zniesienie gmin wiejskich Jasiewo i Zanarocze, utworzenie gminy wiejskiej Woropajewo, zmiana nazwy gminy Mańkowicze na "Hruzdowo" oraz zmiana granic gmin w powiecie postawskim, województwie wileńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lutego 1927 r.
o zniesieniu gmin wiejskich Jasiewo i Zanarocze, utworzeniu gminy wiejskiej Woropajewo, zmianie nazwy gminy Mańkowicze na "Hruzdowo" oraz zmianie granic gmin w powiecie postawskim, województwie wileńskiem.

Na mocy art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. № 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Gminą wiejską Jasiewo w powiecie postawskim, województwie wileńskiem, znosi się. Wchodzące w skład rozwiązanej gminy miejscowości: wieś Ananicze, wieś i zaścianek Borodzino, wsie: Chociły, Cućki, Daszki, Duki, Drobysze, Dworczany, Hary, Jacewicze I i II, osadę Janowo, wieś Kurty, wieś Krewnie, osadę Kuleszycha, folwark Lasunowo, wieś Litwinki, osadę Leśniczówka, zaścianek Leśni-Mularze, zaścianek Łowkiszki, wieś Mała-Olsia, wieś Macuty, zaścianek Małe Szpaki, zaścianek Małe-Spory, wsie: Możejki, Nowy Dwór, Niewieryszki, zaścianek Odyniszcze, osadę Osinówka, zaścianki: Paździutki, Podleonowicze, Piotrowszczyzna, Romanowszczyzna, wsie: Rubież, Rudzie, Rodzie, wieś i folwark Rybczany, zaścianek Rybczany Małe, wieś Skirele, wieś i zaścianek Sołowje, zaścianki: Szapciszki, Swiaciszki, Siwoniszki, Szarkowszczyzna, Stara Szarkowszczyzna, osadą Wincentowo, folwarki: Wielkie Szpaki i Wielkie Spory, wieś Wielka Olsia, zaścianek Woronowszczyzna, wieś Zahacie (Zahacz) i osady żołnierskie Wysiółki- włącza się do gminy Postawy w tymże powiecie. Pozostałe miejscowości: wieś Biedunki, wieś i folwark Falewicze, wsie: Jasiewo, Jakowicze, Juszkowszczyzna, Kraski, Kojry, Krotowszczyzna, Łozówka, Małe Daszki, Wielkie Daszki, zaścianki: Mała Czećwierć I, II i III, wsie: Olechniszki, Olszewskie, Skuraty, Worsy i zaścianek Siwszczyzna - włącza się do gminy Kobylnik w tymże powiecie.
§  2.
Gminę wiejską Zanarocze w powiecie postawskim znosi się i terytorjum jej włącza się w całości do gminy Kobylnik w tymże powiecie.
§  3.
Wieś Mikitki, należącą obecnie do gmin Mańkowicze i Miadzioł oraz wsie: Pasynki, Podrezy, Cielaki i folwark Rabki, należące obecnie do gminy Miadzioł, wyłącza się z dotychczasowych gmin i włącza się je do gminy Kobylnik.
§  4.
Z gminy Kobylnik w powiecie postawskim wyłącza się wsie Dołża i Giryny i włącza się pierwszą do gminy Postawy, zaś drugą do gminy Miadzioł w tymże powiecie.
§  5.
Z gminy Postawy w powiecie postawskim wyłącza się miejscowości: wsie Drozdowszczyzna, Jańczycha, Bałaje, Dubrowa, Maciejki, Kazimierce, Szymkowszczyzna, Tuźbica, kolonję Bukata, folwark Marjampol, wsie: Antonowo-Winogrady, Nawosiółki, Kraszniewo, Ałaszkowszczyzna, zaścianek Osinniki, wsie: Ahalnica Mała, Ahalnica Wielka, folwark Połowo, wsie: Bielki, Kosowszczyzna, Niewiadomszczyzna, Piotrowicze, Rymki, wieś i zaścianek Stachowskie, folwark Tauścica, wsie: Kiewlicze, Pawluki, Borejki, Olszniewo, Trumpicze, Olichwery, Wojciechy, Kunickie, Rogowskie, Bartosowszczyzna, zaścianek Zalesię, wieś i folwark Gołbeje, folwark Gołbeje-Huta, zaścianek Chordakowo, wieś Kozarowszczyzna, wieś i leśniczówka Łopaczenki, wsie: Charki, Makarszczyzna, Wasilewszczyzna, Maniewszczyzna, Kiejzyki, Zarzeckie, Borówki-Woropajewskie, Jasiuki, wieś i folwark Białe, zaścianek Moskalewo, leśniczówka Zajcewo, leśniczówka Surzyca, folwark i stację kolejow. Woropajewo, wieś Miadziołka (Miadzielica), wieś i leśniczówka Świnka, kolonją Buńkowo, leśniczówką Zajezierze (Zaozierje), leśniczówką Hromadziszcze, wieś Mościszcze, zaścianek Olszynka, folwark Szabanów, folwark Znajdy, wsie: Siemionowicze, Żukowszczyzna, Słoboda, Mielnica, Hrybły, Ałaszki Wielkie, Ałaszki Małe, Chołopowszczyzna, Ziemce, Kulejewszczyzna, Czarty, leśniczówką Staniszcze, zaścianek Cegielnia, leśniczówkę Stefanicha, kolonją Obołoń i kolonją Trampałówka, i z wymienionych miejscowości tworzy się nową gminę wiejską o nazwie Woropajewo z siedzibą urzędu gminnego w folwarku Woropajewo.
§  6.
Z gminy Postawy w powiecie postawskim wyłącza się wieś Żuki, zaś z gminy Mańkowicze wsie: Wołki, Poborcę, Męczeniąta, Kursiewicze, Puchówka, Rowy, folwark Cerkowie i folwark Franopol (Korowacik) i włącza się wymienione miejscowości do gminy Łuczaj w tymże powiecie.
§  7.
Z gminy Miadzioł w powiecie postawskim wyłącza się miejscowości: folwark Żucino, zaścianek i leśniczówką Żucinka, zaścianek Dubowoje, zaścianek Łaposie, wieś Rosochy, wieś Mowczany, folwark Chodasy, wieś Szałkowszczyzna, zaścianek Koskowszczyzna, folwark Heronimowo, folwark Korejwica, wsie: Piechury I i II, Różki I i II, Zanie I i II, wieś i folwark Rałowce, wieś Bijucie, kolonję Murawszczyzna, zaścianek Sciepaszyn, kolonją Samsonowo, zaścianek Osinówka, wieś Ochomnia, folwark i kolonją Posopowo, zaścianek Razanów, wieś Rubaniki, zaścianek Pieciulewo, Kołowo, Ławki, leśniczówki: Wiereciejka, Mostki, Średnica, zaścianek Narowszczyzna, wieś i zaścianek Nagawki, wieś Muciewszczyzna, zaścianki: Hryhorka, Chmieliniec, Pławuczy Most, Naddatki Stare, wieś Pożarce i wieś Packowicze, zaś z gminy Żośna folwark Zmajłowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Mańkowicze w tymże powiecie.
§  8.
Z gminy Łuczaj w powiecie postawskim wyłącza się wieś Ożuny, folwark Oleszyno I i II i zaścianek Stupica, zaś z gminy Norzyca w powiecie postawskim, wsie: Drozdowszczyzna, Pereslega, Dzieńkowszczyzna, zaścianek Mowa Kazimierówka i zaścianek Dąbrowa i włącza się wymienione miejscowości do gminy Duniłowicze w tymże powiecie.
§  9.
Z gminy Żośna w powiecie postawskim wyłącza się wieś Kulewszczyzna i kolonją Janów II i włącza się je do gminy Wołkołata w tymże powiecie.
§  10.
Z gminy Miadzioł w powiecie postawskim wyłącza się wsie: Kończany, Mozolewszczyzna, Badzienie, Kaczany, Słobódka, Zykowo, zaścianki: Okołodziec, Piotrowo, Czerwiaczewo, Hnieździszcze, Wysoki Ostrów i Naddatki Leśne, zaś z gminy Wołkołata, wsie: Pietrolewo I i II, i włącza się wymienione miejscowości do gm. Żośna w tymże powiecie.
§  11.
Z gminy Duniłowicze w powiecie postawskim wyłącza się: wieś i folwark Piotrowicze Chomskie, folwark i osadą Nadjezierze oraz zaścianki: Kołowce, Woronówka i Ilinowa i włącza się je do gminy Norzyca w tymże powiecie.
§  12.
Nazwą gminy Mańkowicze zmienia się na Hruzdowo.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.13.102

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie gmin wiejskich Jasiewo i Zanarocze, utworzenie gminy wiejskiej Woropajewo, zmiana nazwy gminy Mańkowicze na "Hruzdowo" oraz zmiana granic gmin w powiecie postawskim, województwie wileńskiem.
Data aktu: 11/02/1927
Data ogłoszenia: 21/02/1927
Data wejścia w życie: 01/04/1927