Wykonanie ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 23 kwietnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej (Dz. U. R. P. № 129, poz. 915) zarządza się co następuje:
§  1.
do art. 1 i 2.

Główna Inspekcja Kolejowa jest organem centralnym, przy pomocy którego Minister Kolei wykonywa zwierzchnią kontrolą nad całokształtem gospodarki kolejowej we wszystkich władzach i instytucjach kolejowych tak centralnych jak dyrekcyjnych, oraz urzędach i organach linjowych, tudzież nad prawidłowem stosowaniem obowiązujących ustaw, rozporządzeń i instrukcyj.

Przez koleje podległe Ministrowi Kolei należy rozumieć koleje państwowe oraz inne pozostające w zarządzie państwowym.

§  2.
Bliższe określenie zadań Głównej inspekcji Kolejowej i sposobu jej działania nastąpi w oddzielnym regulaminie wydanym przez Ministra Kolei.
§  3.
do art. 7.

Przełożonymi urzędników inspekcyjnych Głównej Inspekcji Kolejowej, według których wskazań, mają oni wykonywać służbą są: Minister Kolei oraz główny inspektor.

§  4.
do art. 8.

Główna Inspekcja Kolejowa, względnie urzędnik inspekcyjny, ma prawo zwracać się bezpośrednio do wszelkich urzędów państwowych, a w szczególności do władz administracyjnych, względnie policyjnych I i II instancji (wojewodów, starostów, na obszarze b. zaboru rosyjskiego: komisarzów rządu, b. zaboru austrjackiego: dyrekcji policji i magistratów miast o własnym statucie odnośnie do poruczonego im zakresu działania, b. zaboru pruskiego: prezydentów miast wydzielonych z powiatów, w województwie poznańskiem: do komisarzy obwodowych, w województwie pomorskiem: do wójtów). Poszczególnym urzędnikom inspekcyjnym prawo to służy tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki. Pozatem tryb znoszenia się z policją państwową reguluje art. 14 ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. o policji państwowej (Dz. P. P. P. № 61, poz. 363).

§  5.
do art. 10.

Władze administracyjne, względnie policyjne, wymienione w § 4 niniejszego rozporządzenia, są obowiązane w ramach istniejących w poszczególnych dzielnicach Rzeczypospolitej przepisów w postępowaniu administracyjnym, wzywać na umotywowane żądanie Głównej Inspekcji Kolejowej względnie urzędnika inspekcyjnego, osoby, o których mowa w art. 10 ustawy, do stawienia się; bądź przed nimi, bądź przed urzędnikiem inspekcyjnym Głównej Inspekcji Kolejowej.

Przesłuchanie przeprowadzać winien z reguły urzędnik inspekcyjny.

O ile wezwana osoba odmówi zeznań przed urzędnikiem inspekcyjnym, albo dokonania przez niego przesłuchania z jakichkolwiek bądź powodów okaże się niemożliwe, władze administracyjne, względnie policyjne, przeprowadzają przesłuchanie w celu ustalenia okoliczności wskazanych przez Inspekcję.

§  6.
do art. 13.

Bezpośrednia interwencja i załatwianie spraw przez organy inspekcyjne Głównej Inspekcji Kolejowej polegają na stwierdzaniu istotnego stanu rzeczy we wszelkich wypadkach, będących przedmiotem badania, oraz na zwracaniu uwagi właściwym czynnikom na stwierdzone przez siebie usterki i braki.

Przy wykonywaniu swych zadań organa inspekcyjne winny wystrzegać się wszystkiego, co przekracza zakres kontroli i wstrzymać się od wydawania bezpośrednich zarządzeń.

Natomiast organom inspekcyjnym Głównej Inspekcji Kolejowej służy prawo przekonania się, czy odnośne zarządzenia, potrzebne dla usunięcia zauważonych przez nie nieprawidłowości, zostały ze strony powołanych do tego czynników faktycznie poczynione. W razie stwierdzenia niewydania lub niewykonania tych zarządzeń, Główna Inspekcja uwiadamia o tem Ministra Kolei.

§  7.
do art. 16.

Obowiązek Ministerstwa Kolei i innych władz kolejowych bezzwłocznego komunikowania wszelkich swych zarządzeń Głównej Inspekcji Kolejowej polega na stałem podawaniu do wiadomości Głównej Inspekcji Kolejowej odpisów wszelkich zasadniczych zarządzeń charakteru ogólnego, mających wpływ na gospodarkę kolejową jako też wszelkich opracowanych przez te władze instrukcyj i przepisów służbowych.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.44.275

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej.
Data aktu: 23/04/1926
Data ogłoszenia: 11/05/1926
Data wejścia w życie: 11/05/1926