Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 lipca 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu, Kolei oraz Skarbu o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.

Na zasadzie art. art. 1142, 1148 i 1172 ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw Tom XIII wyd. 1905 r.) oraz §§ 4 i 5 ustawy z dnia 6 sierpnia 1909 r. o zapobieganiu zaraźliwym chorobom zwierzęcym i ich tępieniu (austr. Dz. Ustaw P. № 177) zarządza się co następuje:
§  1.
Zabrania się wprowadzania (przywozu) z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jako też przeprowadzania (przewozu) stamtąd przez ten obszar:
a)
zwierząt jednokopytowych i przeżuwających, trzody chlewnej, psów, kotów oraz drobiu;
b)
produktów pochodzących ze zwierząt, wymienionych w pkt. a), z wyjątkiem: szczeciny, włosia końskiego i wełny owczej w szczelnem opakowaniu, skór zupełnie wysuszonych albo nasolonych, rogów całych lub części rogów (końców rogów), racic i jelit suszonych;
c)
kości wszelkiego rodzaju;
d)
paszy objętościowej (słomy, siana);
e)
wszelkich rodzajów podściółki;
f)
nawozu stajennego (gnoju);
g)
sprzętów stajennych używanych i uprzęży używanej.
§  2.
Wprowadzanie (przywóz) do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jako też przeprowadzanie (przewóz) przez ten obszar produktów pochodzenia zwierzęcego, dozwolonych stosownie do pozwolenia § 1 pkt. b), może odbywać się bez specjalnego pozwolenia przez stacje wchodu: Turmonty, Stołpce, Zdołbunowo i Podwołoczyska pod warunkiem, że przeznaczone do wprowadzenia produkty będą zaopatrzone w urzędowe świadectwo stwierdzające, że pochodzą ze zwierząt zdrowych, że w miejscu wysyłki nie były częste wypadki wąglika, że produkty te nie miały styczności ze zwierzętami choremi na chorobę zaraźliwą i że mogą być wywiezione bez niebezpieczeństwa zaniesienia zarazy.

Przy transportach, przeznaczonych do przeprowadzania (przewozu) przez obszar Rzeczypospolitej, osoba transportująca winna przedstawić prócz wyżej wymienionego świadectwa zezwolenie na. import władzy rządowe] państwa, do którego transport jest przeznaczony.

§  3.
Transporty produktów, co do których nie dopełniono warunków § 2, nie mogą być dopuszczone ani do przywozu, ani do przewozu.
§  4.
W wyjątkowych wypadkach Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych czynić będzie odstępstwa od przepisów §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego pod warunkami, które będą określone w każdym poszczególnym wypadku.
§  5.
Wprowadzanie (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) produktów pochodzenia zwierzęcego, dozwolonych stosownie do postanowienia § 1 pkt. b), przez inne punkty wejścia, aniżeli wymienione w § 2, może się odbywać tylko za zezwoleniem wojewody, właściwego dla danej stacji wchodu.
§  6.
Winni przekroczenia postanowień rozporządzenia niniejszego ulegną karze według postanowień odnośnych ustaw.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą, rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 28 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 90, poz. 710) oraz z dnia 14 listopada 1924 r. (Dz. U. R. P. № 101, poz. 932), wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.88.613

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.
Data aktu: 13/07/1925
Data ogłoszenia: 31/08/1925
Data wejścia w życie: 31/08/1925