Zmiany i uzupełnienia części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 20 października 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.

Na mocy art. 4 p. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W części I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 293) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W art. 52 p. 4 umieszcza się postanowienia wykonawcze o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.). Za dezynfekcję i oczyszczenie wagonów kolej pobiera opłatę, określoną w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W art. 58 Post. wyk. do p. 5 zastępuje się post. wyk. I i II o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.) I. Jeżeli sprawdzenie wagi przesyłki wagonowej nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, podanej w liście przewozowym, to kolej nie pobiera opłaty za ważenie".

"(Post. wyk.) II. Jeżeli sprawdzenie wagi własnej wagonu na żądanie osoby, uprawnionej do rozporządzania przesyłką nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi uwidocznionej na wagonie, kolej pobiera opłatę za ważenie, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W art. 59 p. 3 w post. wyk. I dodaje się zdanie nowe treści następującej:

"Za przechowanie nadwyżki na składzie, kolej pobiera opłatę, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II Taryfy)".

W postanowieniu wykonawczem III do tegoż artykułu skreśla się końcowe brzmienie od słowa "oraz" i wstawia się nowy ustęp o brzmieniu następującem:

"Jeżeli wskutek tych czynności nastąpiło przetrzymanie wagonu kolej pobiera postojowe, nie więcej jednak, jak za jedną dobę (Wykaz opłat dodatkowych) Część II Taryfy".

Postanowienie wykonawcze IV tego artykułu otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. wyk.) IV. Jeżeli przeładowanie, poprawienie, względnie załadowanie innym sposobem przesyłki wagonowej musi być dokonane wskutek wadliwego przez nadawcę uskutecznionego załadowania, nie dającego się stwierdzić zewnętrznie przy przyjęciu przesyłki na stacji nadawczej, wówczas koszty tych czynności ponosi odbiorca względnie nadawca.

Jeżeli wskutek tych czynności nastąpiło przetrzymanie wagonu, kolej pobiera postojowe, nie więcej jednak, jak za jedną dobę (Wykaz opłat dodatkowych) Część II Taryfy.

Z odładowaną zaś częścią przesyłki postępuje się w myśl postanowienia wykonawczego I i II oraz III, ustęp pierwszy".

Dodaje się post. wyk. V o brzmieniu następującem:

"(Post. wyk.) V. Jeżeli kolej przesyłkę wagonową musi przeładować, poprawić lub w inny sposób załadować nie z winy nadawcy, to wykonywa ona te czynności bezpłatnie, odładowaną zaś część przesyłki przewozi dalej również bezpłatnie".

W art. 60, p. 1 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1. W razie ujawnienia niezgodnego z rzeczywistością oznaczenia zawartości, wagi lub ilości sztuk przesyłki, w razie przeciążenia wagonu, jak również w razie zaniedbania przepisów ostrożności, wskazanych w załączniku B, kolej pobiera następujące dopłaty bez względu na to, czy zachodzi wina nadawcy, czy nie".

W p. 1 c) tegoż art. w wierszu drugim skreśla się słowo "wymiarami", a w wierszu czwartym słowo "istotnej" zastępuje się słowem "rzeczywistej" oraz skreśla się słowo "wymiaru".

W p. 1 l) w wierszu czwartym skreśla się słowo "wymiaru", zaś w wierszu siódmym słowa: "wskazanego w liście przewozowym towaru", zastępuje się słowami: "wskazanej w liście przewozowym przesyłki", a w wierszu ostatnim słowa "nadanego do przewozu towaru" zastępuje się słowami "nadanej do przewozu przesyłki".

W art. 70 w post. wyk. 1 do p. 4 w szóstym wierszu słowa "przy izbach" zamienia się na słowo "izb" oraz w wierszu siódmym słowa "przy innych organizacjach społecznych" zamienia się na słowa: "innych instytucyj gospodarczych".

W art. 72 p. 3 w post. wyk. II słowo "zawiadomienia" zastępuje się słowem "zaświadczenia".

W art. 75 p. 7 w trzecim wierszu słowo "w ruchu" zamienia się na słowo "w przewozie".

W art. 76 p. 1 post. wyk. III otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. wyk.) III. Jeżeli odbiorca chce upoważnić osobę trzecią do odbioru zawiadomień o przesyłkach dla niego nadchodzących lub do kwitowania, z odbioru oraz odbioru tych przesyłek, musi złożyć stacji przeznaczenia odpowiednie oświadczenie i zaopatrzyć tą osobę w pełnomocnictwo. Odnośne druki wydają stacje za opłatą, ustaloną w wykazie opłat dodatkowych (Część II taryfy)".

W art. 77 p. 2 skreśla się post. wyk. I oraz w post. wyk. II skreśla się liczbę II.

W tymże art. p. 4 dodaje się post. wyk. I i II o brzmieniu następującym:

"(Post. wyk.) I. Jeżeli sprawdzenie wagi przesyłki wagonowej nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, podanej w liście przewodowym, to kolej nie pobiera opłaty za ważenie".

"(Post. wyk.) II. Jeżeli sprawdzenie wagi własnej wagonu na żądanie osoby, uprawnionej do rozporządzania przesyłką nie wykaże różnicy większej nad 2% od wagi, uwidocznionej na wagonie, kolej pobiera opłatę, za ważenie, przewidzianą w wykazie opłat dodatkowych (Część II taryfy)".

W art. 79 p. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Zawiadomienie uważa się za spełnione po upływie 12 godzin od chwili nadania listu na poczcie, 3 godzin od chwili nadania depeszy, przy zawiadomieniu zaś przez telefon lub przez posłańca-z chwilą nadania telefonogramu, względnie doręczenia zawiadomienia".

W art. 84 w pierwszym wierszu słowo "straty" zamienia się na słowo "szkody".

W art. 94 p. 1 b) dodaje się nowe zdanie o brzmieniu następującem:

"Jeżeli suma ta jest niższą od odszkodowania, określonego pod a), to można żądać tego ostatniego odszkodowania".

W p. 2 b) tegoż artykułu w miejsce słów "nie wyżej jednak całkowitej sumy przewoźnego, zamieszcza się słowa, "do całej sumy ubezpieczenia" - oraz dodaje się nowy ustąp o brzmieniu następującem:

"Jeżeli suma ubezpieczenia jest niższą od odszkodowania określonego pod a), to można żądać tego ostatniego odszkodowania".

W p. 3 tegoż artykułu dodaje się słowa: "przyczem jednak stosuje się również postanowienie p. 1 b) zdanie drugie".

W art. 99 w post. wyk. do p. 1 w piątym wierszu słowa: "przy izbach" zamienia się na słowo "izb", oraz w wierszu szóstym słowa: "przy innych organizacjach społecznych" zamienia się na słowa: "innych instytucyj gospodarczych".

§  2.
W załącznikach C № 1 i № 2 (wzory listu przewozowego) w górnej części na lewej stronie wzoru, obok obwódki na stempel kontrolny umieszcza się ramkę na stempel skarbowy, a w ramce, obwiedzionej grubemi linjami, zawierającej dane o wagonie, pod rubryką "№ listu przewozowego" dodaje się nową rubrykę "№ ceduły przewozowej". Na lewej stronie przy rubryce "imię i nazwisko odbiorcy" dodaje się drugą wolną linję.

Na prawej stronie listu przewozowego u góry przestawia się rubryki: "Kwota zaliczenia (słowami)" i "Kwota zaliczki w gotowiźnie (słowami)". Pozycje w rubryce "Rachunek" ustala się w następującym porządku: "Zaliczka w gotowiźnie", "Zaliczenie", "Prowizja za zaliczkę w gotowiźnie", "Prowizja za zaliczenie", "Opłata za ubezpieczenia dostawy przesyłki", "Opłaty dodatkowe za", następnie opuszcza się 5 linij, a na 6-ej zamieszcza się pozycję: "Przewoźne do".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1923 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.109.782

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia części I Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, obowiązującej od dnia 1 maja 1925 r.
Data aktu: 20/10/1925
Data ogłoszenia: 30/10/1925
Data wejścia w życie: 01/11/1925