Ustanowienie klas towarów w zastosowaniu do znaków towarowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 kwietnia 1924 r.
w przedmiocie ustanowienia klas towarów w zastosowaniu do znaków towarowych.

Na zasadzie art. 126 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. № 31, poz. 306) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się w zastosowaniu do znaków towarowych następujące klasy towarów:

Klasa 1. Surowce mineralne (węgiel, rudy, sól, torf i t. p.), o ile nie są wymienione w innych klasach; kamień sztuczny, koks, wapno, cement, cegła, gips, kreda, asfalt; lód.

Klasa 2. Metale nieszlachetne surowe i półfabrykaty (w sztabach, płytach, blachach i t. p.), szyny, rury metalowe, liny druciane, kable, materjały budowlane żelazne, beczki metalowe, szmelc.

Klasa 3. Drzewo materiałowe i opałowe, węgiel drzewny, nasiona, rośliny, szczepy, pasza, zboże wszelkiego rodzaju, otręby, słód, len, konopie, masa drzewna (celluloza).

Klasa 4. Żywe i spreparowane zwierzęta, ptaki, owady i t. p. Skóry niewyprawione i wyprawione, futra w błamach, sierść, włosień, szczecina, pierze, puch, wełna surowa, kości, kiszki, rogi.

Klasa 5. Maszyny i ich części; dźwigi, windy, tabor kolejowy, parowozowy, kotły parowe, zbiorniki, przyrządy wiertnicze, kasy ogniotrwałe. Maszyny i narzędzia rolnicze.

Klasa 6. Środki lokomocji oprócz kolejowej (samochody, rowery, wozy, powozy, sanie, aparaty lotnicze, statki wodne i t, p.), ich części (z wyjątkiem opon i kiszek gumowych) i przybory. Wózki dla dzieci i chorych.

Klasa 7. Sprzęty i naczynia domowe i kuchenne, meble metalowe, wyroby emaljowane, urządzenia wodociągowe, kąpielowe i klozetowe, filtry i gaśnice, aparaty i przyrządy do wentylacji, oświetlenia, gotowania, ogrzewania, chłodzenia i suszenia. Narzędzia i przybory rzemieślnicze i rękodzielnicze, maszyny do szycia. Wyroby kowalskie, ślusarskie, blacharskie, nożownicze; broń biała i palna, naboje; wszelkie wyroby metalowe (oprócz wymienionych w ki. 2, 5, 6, 8 i 9).

Klasa 8. Metale szlachetne i wyroby z nich, wyroby platerowane, biżuterja i kamienie drogie oraz ich imitacja, wyroby z koralu, przybory kościelne (oprócz ubiorów).

Klasa 9. instrumenty i przyrządy naukowe, optyczne, fotograficzne, lekarskie, ortopedyczne i t. p., ich części i przybory; aparaty telefoniczne, telegraficzne i radjotelegraficzne, gramofony, kinematografy, ich części i przybory (płyty, filmy i t. p.); przyrządy miernicze, wagi, odważniki; automaty, zegary.

Klasa 10. Ropa naftowa i jej przetwory (nafta, benzyna, parafina i t. p.), smary; oleje i tłuszcze niejadalne, gliceryna;, produkty chemiczne dla celów technicznych, rolniczych, naukowych, fotograficznych i pokrewnych, nawozy sztuczne, mydła techniczne i do prania, świece, materjały wybuchowe, ognie sztuczne, zapałki, lonty.

Klasa 11. Farby (z wyjątkiem malarskich i drukarskich), metale piątkowe, barwniki, lakiery, laki, garbniki, pokosty, żywica, smoła i terpentyna, wosk (naturalny i sztuczny), pasty do obuwia, kleje, środki do pranie (oprócz mydła), krochmal, środki apreturo-we, środki i przyrządy do polerowania, szlifowania, bielenia, czyszczenia i przeciw rdzy, środki i przyrządy do tępienia pasożytów i szkodników.

Klasa 12. Środki lecznicze, higieniczne, dentystyczne, dezynfekcyjne i odżywcze, preparaty farmaceutyczne, materjały apteczne i opatrunkowe, perfumerja, kosmetyki, mydła i inne środki toaletowe, gąbki.

Klasa 13. Tytoń, wyroby tytoniowe, gilzy i bibułka do papierosów" artykuły dla palących (z wyjątkiem skórzanych).

Klasa 14. Kauczuk, guma, gutaperka i wyroby z nich, opony i kiszki do kół; materjały uszczelniające i izolacyjne, papa dachowa, wyroby azbestowe, cerata, linoleum, tkaniny gumowane, nieprzemakalne i gazoszczelne, kalosze.

Klasa 15. Wyroby bednarskie, stolarskie, koszykarskie i szczotkarskie; wyroby ze słomy i trzciny; meble wszelkiego rodzaju oprócz metalowych.

Klasa 16. Wyroby tokarskie i snycerskie; wyroby z kości, celuloidu, bursztynu, masy perłowej, rogu, szyldkretu i t. p.; grzebienie, przybory toaletowe.

Klasa 17. Wyroby siodlarskie, rymarskie, pasy napędne, galanteria skórzana; wszelkie artykuły podróżne, gimnastyczne i sportowe.

Klasa 18. Przędza i tkaniny wszelkiego rodzaju oprócz wymienionych w kl. 14; jedwab sztuczny; namioty, kilimy, dywany, chodniki firanki, wyroby tapicerskie, trawa morska i inne włókna roślinne, wata; bielizna stołowa i pościelowa; wyroby powroźnicze, worki, nici, knoty.

Klasa 19. Odzież i okrycia głowy wszelkiego rodzaju, ubiory kościelne; obuwie (oprócz kaloszy); bielizna osobista, gorsety i fiszbiny; stroje, koronki, hafty, wyroby szmuklerskie, pasmanterja, szych, wachlarze pióra ozdobne, kwiaty sztuczne; parasole i laski, guziki, rękawiczki, igły, szpilki i t. p.

Klasa 20. Wyroby ze szklą, lustra; wyroby z porcelany, Fajansu i t. p., ceramika, polewy.

Klasa 21. Papier, karton, tektura, pergamin i wyroby z nich; tapety, druki, mapy, książki, oprawy, ramy, fotografje, przybory i materjały pisarskie, rysunkowe i kancelaryjne; przybory pomocnicze do nauki szkolnej, farby malarskie, przybory do malowania i rzeźbienia, farby drukarskie i czcionki, atrament,

Klasa 22. Instrumenty muzyczne, ich części i przybory, działa sztuki, gry i zabawki.

Klasa 23. Napoje zawierające alkohol; miód do picia, wina owocowe.

Klasa 24. Napoje bezalkoholowe, wody mineralne (naturalne i sztuczne), kumys i kefir, soki owocowe, esencje, pastylki do przyrządzania napojów.

Klasa 25. Artykuły spożywcze wszelkiego rodzaju, pieczywo, towary kolonjalne, cukier, miód naturalny i sztuczny, ocet spożywczy, oleje i tłuszcze jadalne, drożdże, proszki i dodatki do pieczenia ciast, żelatyna.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.33.348

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie klas towarów w zastosowaniu do znaków towarowych.
Data aktu: 10/04/1924
Data ogłoszenia: 15/04/1924
Data wejścia w życie: 15/04/1924