Należytości budowlane uiszczane przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 grudnia 1924 r.
w sprawie należytości budowlanych uiszczanych przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne i prawne, zgłaszające życzenie o zainstalowanie u nich aparatów telefonicznych i o załączenie ich do państwowej sieci telefonicznej, prócz stałych opłat abonamentowych uiszczają jednorazowo na pokrycie kosztów robót, określone taryfą należytości budowlane, a mianowicie: za zainstalowanie aparatu głównego, ewentualnie aparatów dodatkowych-opłatę ryczałtową i za wykonanie połączenia - opłatą, zależną od rzeczywistej długości linji łącznikowej między stacją abonamentową i centralą.

Analogiczne należytości budowlane uiszczają również osoby, które już są abonentami sieci, o ile żądają przeniesienia aparatów do innego lokalu: za zdjęcie aparatu w starym lokalu i zainstalowania go w nowym-opłatę ryczałtową, za wykonania zaś połączenia, - jeżeli nowy lokal położony jest przy tej samej magistrali co poprzedni, według rzeczywistej długości ewentualnie wymaganego przedłużenia linji łącznikowej, jeżeli nowy lokal położony jest przy innej magistrali co poprzedni - według rzeczywistej długości całej linji łącznikowej między stacją abonamentową i centralą.

§  2.
Zarówno nowozgłaszający się abonenci jak i abonenci, żądający przeniesienia aparatów, uiszczają należytości budowlana równocześnie za zgłoszeniem w wysokości określonej taryfą i to niezależnie od tego, czy zarząd telefonów istotnie buduje dla nich nowe połączenia, czy też oddaje im do dyspozycji połączenia zapasowe.

Wyjątek od powyższej zasady stanowią osoby i instytucje, które należytości budowlane uiszczają z sum skarbowych. W tym wypadku wymiar należytości budowlanych ustala się nie na .podstawie stawek taryfowych, lecz według rzeczywistych kosztów, jakie poniósł zarząd telefonów, załączając abonenta do sieci telefonicznej, nie są więc pobierane należytości budowlane za połączenia zapasowe, oddawane do dyspozycji tej kategorji abonentów.

§  3.
Przez uiszczenie należytości budowlanej za przyłączenie abonent nabywa prawa do korzystania z oddanego mu do dyspozycji połączenia przez cały czas trwania abonamentu, nie nabywa jednak praw własności do danego połączenia. Zarówno linja jak i przewody pozostają własnością Zarządu Poczt i Telegrafów i tylko ten ostatni może niemi dysponować, wobec czego abonent nie może samowolnie przekazywać praw swoich do korzystania Z połączenia osobom trzecim.
§  4.
Abonent traci prawa do korzystania z oddanego mu do dyspozycji połączenia w tych wypadkach, gdy bądź dobrowolnie wypowie abonament, bądź gdy nie uiści opłat abonamentowych w terminie przepisanym.

Dla uiszczenia opłat abonamentowych przewidziany jest siedmiodniowy okres ulgowy od dnia, do którego abonament był uiszczony, ósmego dnia aparat telefoniczny zostaje wyłączony, pozostaje jednak w lokalu abonenta i dopiero dziesiątego dnia Zarząd telefonów zdejmuje aparat.

W ciągu dni trzydziestu od dnia, do którego abonament był opłacony, abonent może żądać ponownego zainstalowania zdjętego aparatu, przyczem uiszcza tylko należytość budowlaną za zainstalowanie -aparatu i opłatą abonamentową od dnia, do którego rachunek był nieuregulowany. Wznowienie abonamentu po upływie dni 30 traktowane jest jako nowe przyłączenie, wobec czego abonent obowiązany jest uiścić należytości budowlane za wykonanie nowego połączenia.

§  5. 1
Nowonabywcy lub dzierżawcy posiadłości ziemskich lub innych nieruchomości, jak również przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, w których już są czynne abonamentowe stacje telefoniczne, w tych wypadkach, gdy poprzedni właściciele zrzekają się swych praw do abonamentu telefonicznego na rzecz nowonabywców lub dzierżawców, opłacają należytości budowlane za przyłączenie w wysokości 20% opłat normalnych przewidzianych taryfą
§  6.
Zwolnieni są od uiszczenia należytości budowlanych za wykonanie połączenia:
a)
prawni spadkobiercy zmarłego abonenta, gdy obejmują po nim stację telefoniczną w terminie nie przekraczającym dni 30 od dnia, do którego opłacony był abonament i gdy tegoż dnia opłacą zaległy abonament;
b)
jedno z małżeństwa, gdy drugie przekazuje mu swe prawa do abonowanego na swoje imię telefonu;
c)
dzierżawcy posiadłości ziemskich lub innych nieruchomości jak również przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, w których już są czynne abonamentowe stacje telefoniczne, w tych wypadkach, gdy właściciele tych posiadłości lub przedsiębiorstw, pozostając nadal abonentami telefonicznymi, ponoszącymi odpowiedzialność za dotrzymanie zobowiązań względem Zarządu telefonów, proszą o umieszczenie w spisie abonentów nie swoich nazwisk lub firm, a nazwisk lub firm swych dzierżawców.

W wypadku odwrotnym, a więc gdy abonamentowa stacja telefoniczna zainstalowana została z inicjatywy dzierżawcy i ten ostatni uiścił należytości budowlane i korzysta z praw abonenta, prawa te mogą być cedowane na właściciela tylko na warunkach podanych w § 5.

d)
dwaj abonenci jednej i tej samej sieci, gdy wzajemnie zmieniają mieszkania lub pomieszczenia zawodowe, w których są abonamentowe stacje telefoniczne i proszą o przełączenie ich na dawne numera.
§  7.
We wszystkich wyszczególnionych w §§ 5 i 6 wypadkach przekazania praw do abonamentu państwowej sieci telefonicznej względnie zmiana nazwiska lub firmy, pod którą w spisie abonentów dana stacja abonamentowa figuruje, może nastąpić tylko na podstawie pisemnych deklaracyj, wnoszonych do miejscowego Zarządu telefonów przez obie zainteresowane strony za wyjątkiem wypadku wskazanego w § 6 pod a), w którym to wypadku deklaracja jest jednostronną.

Strona przejmująca uprawnienia pierwotnego abonenta przejmuje i jego zobowiązania, co może być zaznaczone w deklaracji, względnie stwierdzone podpisaniem odpowiednich załączników, oraz uiszcza ustalone taryfą telefoniczną należytości za zmianę, numeru lub adresu.

§  8. 2
Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów przysługuje prawo na wniosek właściwych Dyrekcyj Poczt i Telegrafów obniżać wymiar należytości budowlanych za wykonanie połączenia, jeżeli chodzi o oddanie do użytku nowozgłaszającemu się abonentowi nieczynnych przewodów zapasowych już poprzednio używanych. Normalne opłaty taryfowe mogą być zniżone w odpowiednim stosunku, zależnie od tego, jakiego remontu wymaga linja przed oddaniem połączenia abonentowi do użytku. Opłaty te jednak nie mogą być wymierzone poniżej 25% opłat normalnych przewidzianych taryfą.

Niezależnie od uiszczenia należytości w gotówce nowozgłaszający się abonent dostarcza słupy potrzebne do zamiany nadpsutych

§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1925 r., w związku z czem ulegają odpowiedniej zmianie terminy płatności wskazane w §§ 23 i 24 taryfy telefonicznej, ogłoszonej rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 15 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 37 poz. 397).
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 sierpnia 1926 r. (Dz.U.26.82.457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 1926 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 sierpnia 1926 r. (Dz.U.26.82.457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 1926 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.109.984

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należytości budowlane uiszczane przez abonentów państwowych sieci telefonicznych nowozgłaszających się, zmieniających lokale lub cesjonarjuszy.
Data aktu: 13/12/1924
Data ogłoszenia: 20/12/1924
Data wejścia w życie: 01/01/1925