Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 28 sierpnia 1923 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Na zasadzie art. art. 1142, 1143 i 1172 ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Praw, tom XIII wyd. 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Zabrania się wprowadzania (przywozu) Z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przewozu (tranzytu) przez ten obszar:
a)
bydła rogatego i innych zwierząt racicowych;
b)
produktów-względnie odpadków, pochodzących ze zwierząt wymienionych w p. a) w stanie surowym z wyjątkiem wymienionych w § 2;
c)
kości wszelkiego rodzaju;
d)
paszy objętościowej (słomy, siana);
e)
wszelkich rodzajów podściółki;
f)
nawozu stajennego (gnoju);
g)
sprzętów stajennych używanych i uprzęży używanej.
§  2. 1
Wprowadzanie (przywóz) na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, jakoteż przeprowadzanie (przewóz czyli tranzyt) przez ten obszar:
a)
koni, osłów i mułów;
b)
drobiu żywego i bitego;
c)
łoju i szmalcu nieprzetopionego w beczkach;
d)
szczeciny, włosia końskiego i wełny owczej w szczelnem opakowaniu;
f)
skór zupełnie wysuszonych albo nasolonych; h) rogów całych lub części rogów (końców rogów) i racic;
g)
jelit suszonych;

może się odbywać w regule tylko kolejami żelaznemi przez stacje wchodu Stołpce i Zdołbunowo pod następującemi warunkami:

1.
przeznaczone do wprowadzenia zwierzęta I surowce, wymienione, w § 2, winny być zaopatrzone w świadectwa, wydane przez właściwą władzę administracyjną państwa, z którego pochodzą, a stwierdzające, że pochodzą z okolic wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych; odnośnie do produktów pochodzenia" zwierzęcego świadectwa te winny zawierać potwierdzenie, że pochodzą ze zwierząt zdrowych;
2.
na wymienionych wyżej stacjach wchodu zwierzęta i produkty podlegają badaniu przez państwowego albo przez władze, państwową specjalnie w tym celu ustanowionego lekarza weterynaryjnego co do stanu zdrowia-względnie co do rodzaju opakowania i t. d., produkty zaś, wymienione pod f), g), h) i i),-także odkażeniu w odpowiednio urządzonych zakładach dezynfekcyjnych w miejscach wchodu pod dozorem fachowym na koszt osoby wprowadzającej.

W braku zakładu dezynfekcyjnego, albo jeżeli odkażenie z innych powodów nie może być uskutecznione na stacji wchodu, należy poszczególne paki (zwoje) poddać zewnętrznemu odkażeniu za pomocą płynu dezynfekcyjnego i skierować całą przesyłkę, pod konwojem, wyznaczonym z urzędu, do miejsca przeznaczenia-względnie przeróbki - i tam poddać ścisłej. dezynfekcji.

Fakt dokonania dezynfekcji należy uwidocznić na świadectwie pochodzenia.

3.
Mięso wieprzowe i produkty wymienione w p. b) podlegają w miejscu wchodu badaniu na trychiny i wągry.
4.
Konie, osły i muły przeznaczone do wprowadzenia (przywozu) i przeprowadzania (przewozu), podlegają w miejscu wchodu postępowaniu rozpoznawczemu (malleinizacji ocznej) i tylko nie reagujące i wolne od wszelkich chorób zaraźliwych mogą być dopuszczone do obrotu w obrąbie granic Państwa.
5.
Zwierzęta dopuszczone do przywozu winny być odstawione pod konwojem, wyznaczonym z urzędu na koszt właściciela wprost do miejsca przeznaczenia.
6.
O odejściu transportu zwierząt i produktów, wymienionych w § 2, ze stacji wchodu, lekarz weterynaryjny, który dokonał badania, winien zawiadomić telegraficznie na koszt właściciela transportu władzę administracyjną powiatową, w której położożone jest miejsca przeznaczenia transportu, jak również dotyczącego pow. lekarza weterynaryjnego.
7.
Transport kolejowy zwierząt i produktów, wyszczególnionych w § 2, winien odbywać się na terenie Rzeczypospolitej w ładunkach całowagonowych bez doładowania lub wyładowania w drodze; w wypadkach koniecznych przeładowanie transportu może się odbyć przy zachowaniu stosownych środków ostrożności i pod dozorem lekarza weterynaryjnego.
§  3.
Transporty zwierząt i produktów, co do których nie dopełniono warunku, punktu 1 § 2, nie mogą być dopuszczone ani do przywozu, ani do przewozu.
§  4.
Przy transportach, przeznaczonych do przewozu (tranzyta) przez obszar Rzeczypospolitej osoba transportująca winna wykazać się zezwoleniem na import władzy rządowej państwa, do którego transport jest przeznaczony.
§  5.
Przywóz i przewóz produktów pochodzenia zwierzęcego w stanie przerobionym lub przyrządzonym, jako to: konserw mięsnych, łoju przetopionego, szmalcu, nabiału i jaj, skór z dzikich zwierząt oraz ryb - ze stanowiska sanitarno-weterynaryjnego nie podlega żadnym ograniczeniom.
§  6.
Wprowadzania (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) zwierząt i surowców, wymienionych w § 2, przez inne punkty wejścia, aniżeli wymienione w tymże paragrafie, może się odbywać tylko za specjalnem pozwoleniem urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest dana stacja wchodu pod warunkami, które będą określone przez właściwy urząd wojewódzki w każdym poszczególnym wypadku.

Celem uzyskania takiego zezwolenia należy wnieść podanie należycie ostemplowane do urzędu wojewódzkiego, w obrębie którego położona jest stacja wchodu, i podać ilość oraz jakość zwierząt, względnie jakość i wagę produktów, nazwę stacji wchodu i miejsce przeznaczenia transportu (gmina, powiat, województwo) oraz - o ile chodzi o transporty tranzytowe - dołączyć pozwolenie wspomniane w § 4.

§  7.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnym interesem-gospodarczym, Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych, - w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, - przysługuje prawo czynienia odstępstw od przepisów §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.

Właściwe władze administracyjne I instancji mogą w wyjątkowych wypadkach czynić odstępstwo od przepisów niniejszego rozporządzenia dla obywateli Państwa Polskiego co do zwierząt gospodarskich tych obywatel; oraz do produktów, pochodzących z tych zwierząt, jakoteż co do zwierząt rewindykowanych i przedmiotów, wymienionych w § 1 p. a) i g), po uprzedniem zbadaniu zwierząt lub produktów przez właściwego powiatowego lekarza weterynaryjnego.

§  8.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do zwierząt repatriantów, co do których obowiązują przepisy art. VII § 3 p. 5 układu o repatriacji (Monitor Polski № 59 z dnia 14 marca 1921 r.).
§  9.
Przekroczenia postanowień niniejszego rozporządzenia karane będą według postanowień odnośnych ustaw.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą (na obszarze b. zaboru rosyjskiego) z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i D. P. z dnia 10 marca 1922 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Kolei Żelaznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie ograniczenia przywozu i przewozu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy (Dz. U. R. P. № 21, poz. 180).

1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 1924 r. o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy. (Dz.U.24.101.932) z dniem 25 listopada 1924 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.90.710

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszą objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.
Data aktu: 28/08/1923
Data ogłoszenia: 14/09/1923
Data wejścia w życie: 14/09/1923