Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1923 r.
w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) oraz ustawy z dnia 16 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 183) zarządza się; co następuje:
§  1. 1
Ustanowiony dla b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego w rozporządzeniu Rady Ministrów, z dnia 3 listopada 1922 r. (Dz. U. R. P. № 99, poz. 910) podatek od zapałek w wysokości 6 mk. pol., dla Górnośląskiej części Województwa Śląskiego w art. II załącznika 7 niem. ustawy z dnia 8 kwietnia 1922 r. (Dz. U. Rz. niem. strona 335), zmieniającej częściowo niem. ustawą z dnia 10 września 1919 r. o opodatkowaniu zapałek (Dz. U. Rz. niem. strona 1629) - podatek od zapałek w wysokości od 4 do 20 feningów oraz wprowadzony na Śląsku Cieszyńskim na skutek rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 718) podatek od zapałek-podwyższa się na 80 mk. poi. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek bez względu na rodzaj zapałek.

Zapałki wszelkiego rodzaju zaopatrzone masą zapalną na obu końcach i wogóle zapałki posiadające więcej niż jedno zapalenie podlegają podatkowi powyższemu w takiej wielokrotności, ile jest możliwych zapaleń.

§  2.
Opłatę akcyzową od zapałek na obszarze Województwa Śląskiego pobiera siej podobnie, jak i w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, przez naklejanie na pojedynczych pudełkach opasek podatkowych (banderol) wykupywanych w kasach skarbowych. Wyjątek stanowią książeczki z zapałkami zawierające conajwyżej 25 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową.

Banderolowanie zapałek wyrobionych w kraju odbywa się przed wypuszczeniem ich z fabryk, zapałek zaś sprowadzonych z zagranicy po nadejściu ich do miejsca przeznaczenia, w lokalach składowych sprowadzającego. Banderolowanie to w obu wypadkach podlega nadzorowi organów Kontroli Skarbowej.

Cena sprzedaży opasek podatkowych oprócz należności akcyzy zawierać może, podobnie jak w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, również koszta przygotowania opasek podatkowych w wysokości ustalonej przez Ministra Skarbu. Minister Skarbu ma prawo według uznania zaniechać pobierania tych kosztów.

§  3.
Opaski podatkowe, wykupione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia po dotychczasowej niższej cenie, będą mogły być użyte po tym dniu do naklejania na pudełka z zapałkami po uprzedniem dopłaceniu różnicy pomiędzy dotychczasową a podwyższoną stopą podatkową.
§  4.
Zapasy zapałek opodatkowanych według dotychczasowej stopy znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej w składach, lokalach handlowych lub w transporcie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przekraczające ilość 500 (pięćset) pudełek normalnych (o zawartości nie więcej, jak 60 zapałek) podlegają zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu po 74 mk. od pudełka.
§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  6.
Rozporządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na ca!/m obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
1 Z dniem 27 czerwca 1923 r. podatek od zapałek w wysokości 80 mk. podwyższa się na 120 mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek, z tym że wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające do 30 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1923 r. (Dz.U.23.63.467).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.36.238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 29/03/1923
Data ogłoszenia: 07/04/1923
Data wejścia w życie: 07/04/1923