Zarządzenia wyjątkowe, zapobiegające zawleczeniu cholery.

ROZPORZĄDZENIE
NACZELNEGO NADZWYCZAJNEGO KOMISARZA DO WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 24 lipca 1922 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Kolei Żelaznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych o zarządzeniach wyjątkowych, zapobiegających zwalczeniu cholery.

Na mocy art. 2 punkt, c) art. 3 i art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o utworzeniu Urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi państwu klęską powszechną (Dz. U. R. P. № 61 poz. 388), oraz p. p. 3, 7 i 8 art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przed miocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402), zarządza się, co następuje:
§  1.
Na obszarze województw: Nowogródzkiego, Poleskiego, Wołyńskiego, Tarnopolskiego oraz Ziemi Wileńskiej zarządza się powszechne przymusowe szczepienie ochronne przeciwko cholerze.

Państwowe władze administracyjne II instancji na obszarze tych województw upoważnione są:

zabronić odbywania targów, jarmarków, pielgrzymek i odpustów, bądź na całym podlegającym ich władzy obszarze, bądź w poszczególnych miejscowościach lub powiatach.

O wydanych powyższych zarządzeniach miejscowa ludność winna być zawiadomiona w drodze osobnych obwieszczeń.

§  2.
Osoby, przybywające w pociągach kolei żelaznych do Rzeczypospolitej Polskiej z poza granicy Republiki Ukraińskiej, mogą przekraczać tę granicę wyłącznie na stacjach kolejowych w Zdołbunowie i Podwołoczyskach, skąd zostaną one skierowane do stacji obserwacyjnych w Równem, względnie w Tarnopolu.
§  3.
Osoby, w § 2 wymienione, po przybyciu do stacji obserwacyjnej będą poddane:
a)
zatrzymaniu i oberwacji lekarskiej,
b)
szczepieniu ochronnemu przeciw cholerze. Zatrzymanie i obserwacja lekarska po dokonanem szczepieniu ochronnem może być przez władze przedłużona ponad 5 dni tylko w stosunku do osób, u których badania bakterjologiczne wykażą istnienie zarazków cholerycznych.
§  4. 1
Osoby udające się w pociągach kolei żelaznych wgłąb Państwa ze stacji kolejowych znajdujących się na obszarze powiatów: Borszczów, Husiatyn, Skatat, Zbaraż, Tarnopol, Trembowla i Czortków województwa Tarnopolskiego, Krzemieniec, Ostróg, Dubno i Równe województwa Wołyńskiego, Sarny i Łuniniec województwa Poleskiego, Stołpce, Nieśwież, Baranowicze i Słonim województwa Nowogródzkiego i Wilejka ziemi Wileńskiej, winny posiadać zaświadczenia państwowych władz sanitarnych o dokonanem szczepieniu ochronnem przeciw cholerze, bez względu na to, czy osoby te stale zamieszkują w powiatach wymienionych, czy też przebywają w nich czasowo.
§  5.
Przywóz szmat, używanych ubrań i bielizny z Ukrainy do Rzeczypospolitej Polskiej jest wzbroniony.
§  6.
Organa sanitarne względnie organa Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarjatu do walki z epidemjami obowiązane są przeprowadzać w pociągach i na stacjach kolejowych kontrolę zaświadczeń o dokonanem szczepieniu ochronnem, przyczem organa policji państwowej i organa kolejowe winny z niemi współdziałać i użyczać im jaknajdalej idącej pomocy.
§  7.
W przypadku ujawnienia w pociągu osób, wymienionych w § 2, nie posiadających zaświadczenia o dokonanym szczepieniu przeciw cholerze, osoby te zostaną skierowane do najbliższego etapu repatrjacyjnego, gdzie zostaną poddane obserwacji i szczepieniu w myśl przepisów § 3.

W przypadku ujawniania w pociągu osób, wymienionych w § 4, a nie posiadających zaświadczenia o dokonanym szczepieniu przeciw cholerze, osoby te zostaną skierowane do najbliższego punktu sanitarno-kolejowego, gdzie będą poddane szczepieniu przeciw cholerze.

§  8.
Państwowe władze administracyjne i ich organa obowiązane- są w wykonaniu przepisów niniejszego rozporządzenia ściśle współdziałać z władzami i organami sanitarnemi i kolejowemi.
§  9.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do reemigrantów, przewożonych specjalnemi pociągami pod kontrolą władz państwowych i do osób, odbywających podróż za paszportami dyplomatycznemi.
§  10.
Winni przekroczenia przepisów §§ 1-5 niniejszego rozporządzenia, oraz niestosowania się do zarządzeń, na jego podstawie wydanych, ulegną w myśl art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o utworzeniu urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi państwu klęską powszechną (Dz. U. R. P. № 61, poz. 388) w drodze administracyjnej karze grzywny w kwocie do 10.000 mk., lub aresztu do trzech miesięcy, względnie karze grzywny i aresztu łącznie.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sprostowania:

W Dz. U. R. P. № 59 poz. 534 w rozporządzeniu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemiami z d. 24 lipca 1922 r. w tytule rozporządzenie, zamiast: "o zarządzeniach wyjątkowych, zapobiegających zwalczeniu cholery", winno być: "o zarządzeniach wyjątkowych, zepobiegających zawleczeniu cholery".

1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1922 r. Uzupełnienie zarządzenia wyjątkowego, zapobiegającego zawleczeniu cholery. (Dz.U.22.75.681) z dniem 14 września 1922 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.59.534

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zarządzenia wyjątkowe, zapobiegające zawleczeniu cholery.
Data aktu: 24/07/1922
Data ogłoszenia: 02/08/1922
Data wejścia w życie: 02/08/1922