Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r., zawierającego przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 sierpnia 1921 r.
w sprawie uzupełnienia rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r., zawierającego przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

Na podstawie artykułu 53 ustawy z dnia 29 maja 1920 r. w przedmiocie zmiany przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. R. P. № 49 poz. 299) w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości zarządzam co następuje:
§  1.
Wydane w myśl przepisów z dnia 2 czerwca 1920 r. o opadkowaniu spadków i darowizn na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. Ust. R. P. № 49 poz. 300) rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 22 lipca 1920 r. zawierające przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn (Dz. Ust. R. P. № 78 poz. 524) uzupełnia się w sposób następujący:

§ 22 uzupełnia się następującą częścią trzecią:

"Zwolnienie ruchomości domowych od podatku spadkowego nie wyklucza równoczesnego zastosowania części pierwszej art. 8 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. № 49, poz. 300)

O ile czysta wartość reszty majątku, otrzymanego przez odnośnego nabywcę, nie przekracza 5000 marek polskich".

§ 44 uzupełnia się następującą częścią drugą:

"O ile majątek zagraniczny ma być wydany spadkobiercom lub legatarjuszom za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to wymierzenie podatku od majątku zagranicznego należy do izby skarbowej w Warszawie".

Po § 52 umieszcza się § 52a następującej treści:

"Wymierzenie grzywny, przewidzianej w art. 32 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn, należy do zakresu działania urzędu skarbowego podatków i opłat skarbowych.

O ile jednak ma być nałożona grzywna na notarjusza z powodu niezastosowania się do art. 27 lub 28 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn lub do postanowień, przewidzianych w art. 34 tychże przepisów, to orzeka w pierwszej instancji izba skarbowa".

Po § 58 umieszcza się § 58a następującej treści:

"Urzędnik, wyznaczony do sporządzenia spisu inwentarza (art. 1724 ustawy postępowania sądowego cywilnego), ma na koszt strony interesowanej przesłać urzędowi skarbowemu, w którego okręgu urzędnik ten ma siedzibę, uwierzytelniony odpis spisu inwentarza".

§ 60, część pierwsza ustęp c) otrzymuje brzmienie następujące:

"c) spisu inwentarza (§ 58a)". § 60 uzupełnia się następującą częścią trzecią:

"Należy przesłać: odpisy za pierwszą potową miesiąca - najpóźniej 20 dnia tego samego miesiąca; za drugą połowę - najpóźniej 5 dnia miesiąca następnego". Po § 16 umieszcza się postanowienie następujące:

"f) Ustalenie wartości majątku spadkowego (art. 23 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn).

"§ 66a. Władza skarbowe-o ile w myśl art. 23 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn ma ustalić wartość sprzedażną sama - oznacza ją, bądź przez odpowiednie zużytkowanie oszacowania, dokonanego celem wymiaru państwowego podatku majątkowego, bądź przez porównanie z wartością innych podobnych przedmiotów, bądź też na podstawie oceny dokonanej przez znawców.

Co do sposobu stwierdzania wartości przy pomocy znawców oraz co do wynagradzania ich, stosowane będą odpowiednie przepisy, obowiązujące w tym przedmiocie w zakresie państwowego podatku majątkowego".

Napis §§ 67 i 68 otrzymuje brzmienie następujące:

"g) Postanowienia karne (art. 31 -33 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn".

Część druga § 77 otrzymuje brzmienie następujące:

"Odwołanie wnosi się do władzy, która wydala orzeczenie w instancji pierwszej (§ 52a).

Rozstrzyga izba skarbowa względnie Ministerstwo Skarbu".

Część pierwsza § 82 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do podatku od darowizn stosują się odpowiednie przepisy §§ 5, 6, 11-25, 28, 29, 31 -39, 52a oraz 77. Postanowienia zaś §§ 52a i 77 stosują się w szczególności, gdy chodzi o nałożenie grzywny na notarjusza z powodu niezastosowania się do art. 15 lub 28 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn".

Zdanie drugie § 88 ulega skreśleniu.

§ 91 otrzymuje brzmienie następujące:

"Notarjusz winien przesiać na koszt strony urzędowi skarbowemu podatków i opłat skarbowych, w którego okręgu mi siedzibą, w terminie ustanowionym w § 60, uwierzytelniony odpis aktu darowizny.

Uwierzytelnienie odpisu nie podlega opłacie stemplowej.

O ile chodzi o akty, przewidziane w ustępach a) i b) § 89, ma notarjusz zaznaczyć na odpisie, któremu Ministerstwu złożył odpis aktu stosownie do art. 6 dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o fundacjach i o zatwierdzeniu darowizn i zapisów (Dz. Pr. P. P. № 15, poz. 215)".

Wzór 6 do § 93 otrzymuje brzmienie następujące:

Notarjusz ................................................. w .................................

WYKAZ POBORÓW NA RZECZ SKARBU PAŃSTWA

za miesiąc ........................... 19 ....... r.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pozycja. Numer Repetytorium. Data aktu Nazwiska i Imiona oraz miejsce zamieszkania stron. Treść aktu (rodzaj czynności i określenie przedmiotu jej; w szczególności przy nieruchomościach ziemskich wymienienie obszaru i rodzaju uprawy) Wartość przedmiotu wyrażona w akcie. Ogółem Pobrano a mianowicie tytułem UWAGI
opłat stemplowych podatku od darowizn
Mk. f. Mk. f. Mk. f. Mk. f. Mk. f.
Razem

Na poczet sumy, obliczonej w kolumnie 5, zapłaciłem:

dnia: ..... 19 r. według pozycji ... dziennika przychodu ........ mk .... f ....
" ..... 19 " " " " " ........ " .... " ....
" ..... 19 " " " " " ........ " .... " ....
Razem

dnia ................................... 19 ...... r.

Cześć pierwsza § 96 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do podatku od darowizn, wymierzonego przez władzą skarbową, stosuje się odpowiednio §§ 40 - 43, 65, 66a, 67 - 72, 74 - 76 oraz 79 i 80".

§ 105 otrzymuje brzmienie następujące:

"O ile w mysi art. 35 i 36 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn wymiar podatku spadkowego zależy od przynależności państwowej spadkodawcy lub nabywcy, należy w wypadkach, w których spadkodawca zmarł przed, dniem 31 stycznia 1920 r., stosować powołacie artykuły w len sposób, jak gdyby ustawa z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. Ust. Rz P. № 7, poz. 44) oraz rozporządzenie Minera Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 1920 r. o wykonaniu tej ustawy (Dz. Ust. R. P. № 52, poz. 320) uzupełnione rozporządzeniem z dnia 20 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 39, poz. 246), obowiązywały już w dniu śmierci spadkodawcy".

§  2.
Jeżeli spadkobierca zmarł w czasie od dnia 1 stycznia 1916 r. do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia i w okresie tym władza skarbowa, powołana do wydania decyzji o należności podatku spadkowego, nie otrzymała wiadomości o śmierci spadkobiercy, to osoby wymienione w § 523 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 78 poz. 524),obowiązane są wnieść zawiadomienie, przewidziane w tym paragrafie, najpóźniej w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu rozporządzenia niniejszego, o ile z powołanego § 53 nie wynika termin późniejszy.

Przepis powyższy stosowany będzie również w wypadkach, w którym śmierć, spadkodawcy zajdzie w ciągu miesiąca po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Notarjusze mają stosować się do części trzeciej § 60 oraz do §§ 91 i 93 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. 1920 r. № 49, poz. 300) w brzmieniu niniejszego rozporządzenia począwszy od miesiąca, który nastąpi po dniu ogłoszenia.

§ 58a (o ile nie dotyczy notarjuszów) stosowany będzie do spisów inwentarza, sporządzonych po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.79.543

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r., zawierającego przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.
Data aktu: 05/08/1921
Data ogłoszenia: 28/09/1921
Data wejścia w życie: 28/09/1921