Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z 5 września 2019 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych. Dokument podaje warunki i tryb udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis (czyli wsparcie publiczne dla małych i średnich firm) za pośrednictwem ABM.
Agencja Badań Medycznych rozpoczęła działać w tym roku. W 2019 r. ma mieć do wydania 40 mln zł, ale w przyszłym 500 mln zł, a w 2028 r. już prawie miliard. Najwięcej kontrowersji budzi to, że większość z tych pieniędzy będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że o tyle mniej pieniędzy będzie na zakup badań czy leków.
Przypomnijmy, że ruszył pierwszy konkurs Agencji Badań Medycznych. Pierwsze 100 milionów złotych przeznaczono na niekomercyjne badania kliniczne w takich dziedzinach medycyny jak: pediatria, neonatologia, neurologia, hematologia, radioterapia, onkologia oraz kardiologia. To największy tego typu projekt dotyczący niekomercyjnych badań medycznych w Europie środkowo – wschodniej.
Wcześniej wspominano, że priorytetowe mają być obszary związane z onkologią, hematologią i chorobami rzadkimi.
Od kwietnia ruszy Agencja Badań Medycznych - czytaj tutaj>>
Kto może otrzymać pomoc publiczną z ABM
Zgodnie z rozporządzeniem pomoc publiczna jest udzielana za pośrednictwem Agencji na:
- badania podstawowe, badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz studium wykonalności, o których mowa w art. 25 rozporządzenia nr 651/2014;
- usługi doradcze, o których mowa w art. 18 rozporządzenia nr 651/2014;
- pomoc szkoleniową, o której mowa w art. 31 rozporządzenia nr 651/2014;
- wspieranie innowacyjności, o którym mowa w art. 28 rozporządzenia nr 651/2014;
- wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 22 rozporządzenia nr 651/2014.
Na co można otrzymać wsparcie z ABM?
Takie wsparcie dla małych i średnich firm jest udzielana za pośrednictwem Agencji na wykonanie studium wykonalności, wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, oraz innych form ich transferu do gospodarki.
Pomoc publiczna i pomoc de minimis są udzielane za pośrednictwem Agencji w trybie konkursowym, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Agencji Badań Medycznych, a środki są przekazywane na podstawie umowy.
Pomoc publiczna na pokrycie kosztów usług doradczych
Pomoc publiczna na pokrycie kosztów usług doradczych jest udzielana mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, który:
- realizuje fazę badań lub rozwoju produktu powstałego w wyniku badań naukowych lub prac rozwojowych albo
- wprowadza na rynek po raz pierwszy produkt powstały w wyniku badań naukowych lub prac rozwojowych.
Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna? - czytaj tutaj>>
Pomoc publiczna na wspieranie innowacyjności
Pomoc publiczna na wspieranie innowacyjności jest udzielana mikro-, małemu lub średniemu przedsiębiorcy. W przypadku pomocy publicznej na wspieranie innowacyjności kosztami kwalifikowalnymi są koszty:
- uzyskania i ochrony patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych;
- oddelegowania z jednostki naukowej będącej organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę albo od dużego przedsiębiorcy wysoko wykwalifikowanego personelu, o którym mowa w art. 2 pkt 93 rozporządzenia 651/2014;
- usług doradczych w zakresie innowacji w rozumieniu art. 2 pkt 94 rozporządzenia nr 651/2014 i usług wsparcia innowacji w rozumieniu art. 2 pkt 95 rozporządzenia nr 651/2014.
Pożyczki od ABM
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność badawczo-rozwojową może być udzielona w formie pożyczek o stopach procentowych na warunkach korzystniejszych od rynkowych, udzielanych na:
- okres 10 lat, o maksymalnej kwocie nominalnej: 1 500 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. c Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zwanego dalej "Traktatem", 2 000 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a Traktatu,
- od 5 do 10 lat, o maksymalnej kwocie nominalnej określonej jako iloczyn kwot wskazanych w lit. a przez iloraz 10 lat i rzeczywistego okresu, na jaki pożyczka została udzielona,
- poniżej 5 lat, o maksymalnej kwocie nominalnej określonej j ak dla pożyczek udzielanych na okres 5 lat.
Jaki rodzaj pomocy udział ABM
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność badawczo-rozwojową może być udzielona w formie gwarancji o prowizjach korzystniejszych od wynikających z warunków rynkowych o wartości nieprzekraczającej 80% kwoty kredytu lub pożyczki, na zabezpieczenie których zostają udzielone na okres:
- 10 lat, w których maksymalna gwarantowana kwota wynosi: 2 250 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. c Traktatu, 3 000 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a Traktatu,
- od 5 do 10 lat, w których maksymalną gwarantowaną kwotę określa się jako iloczyn kwot wskazanych w lit. a przez iloraz 10 lat i rzeczywistego okresu, na jaki gwarancja została udzielona,
- poniżej 5 lat, w których maksymalną gwarantowaną kwotę określa się jak dla gwarancji udzielanych na okres 5 lat;
Pomoc może mieć także formę dotacji, w tym inwestycji kapitałowych lub quasi-kapitałowych w rozumieniu art. 2 pkt 66 rozporządzenia nr 651/2014, zmniejszenia stóp procentowych lub prowizji gwarancyjnych, o wartości ekwiwalentu dotacji brutto do:
- 600 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. c Traktatu,
- 800 000 euro dla przedsiębiorców mających siedzibę albo miejsce zamieszkania na obszarach objętych pomocą, które spełniają warunki określone w art. 107 ust. 3 lit. a Traktatu;
Pomoc może być także kombinacją form, o których mowa w pkt 1-3, pod warunkiem że odsetek kwoty przyznanej w jednej formie, obliczony na podstawie maksymalnej wielkości pomocy publicznej dopuszczalnej dla tej formy, jest uwzględniony przy ustalaniu pozostałego odsetka maksymalnej wielkości pomocy publicznej udzielanej w innych formach wchodzących w skład kombinacji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.