To właśnie oszustwa podatkowe na wielką skalę oraz fakt, że środki z nich pozyskiwane służą finansowaniu przestępczości zorganizowanej (w tym organizacji terrorystycznych), skłoniły Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad gruntowną reformą systemu VAT.

Konieczne uszczelnienie systemu

Stworzenie prostego, nowoczesnego i odpornego na oszustwa systemu VAT jest jednym z podatkowych priorytetów wskazanych przez Komisję Europejską. Wśród fundamentów nowego docelowego jednolitego unijnego obszaru VAT KE wymienia zwalczanie oszustw związanych z VAT, większą spójność oraz mniej formalności administracyjnych.

 

Artykuł opublikowany w lutowym numerze Przeglądu Podatkowego pt. Projektowane kierunki zmiany dyrektywy 2006/112/WE mające na celu uszczelnienie systemu poboru podatku zawiera omówienie projektowanych przez Komisję Europejską kierunków zmian tej dyrektywy.

Zobacz również: W znowelizowanych przepisach o uldze na złe długi jest luka >>

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe >>

Zmniejszenie luki priorytetem

Zmiany te, nakierowane głównie na zmniejszenie luki w VAT i walkę z oszustwami podatkowymi, mają fundamentalne znaczenie dla całego systemu podatku od wartości dodanej. Prezentowane przez Komisję Europejską założenia planowanej reformy z jednej strony mają wprowadzić ułatwienia dla podatników, czyniąc docelowy system VAT spójnym i mniej sformalizowanym, z drugiej zaś – zmieniają całkowicie dotychczasowy model poboru VAT. I chociaż na przeszkodzie wprowadzenia planowanych zmian może stanąć wymóg jednomyślności, to omówienie założeń jednolitego unijnego obszaru VAT należy uznać za niezbędne w dalszej dyskusji nad kształtem systemu VAT.

Więcej o tym rewolucyjnym projekcie Komisji Europejskiej w lutowym numerze Przeglądu Podatkowego >>

 

Cena promocyjna: 54 zł

|

Cena regularna: 72 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł