Staż adaptacyjny oraz test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 29 grudnia 2016 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka 2

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem",
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności, zwanego dalej "testem"

- w toku postępowania o uznanie nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka.

2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do postępowań w sprawach o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
instytucja - jednostkę organizacyjną, w której wnioskodawca odbywa staż lub przystępuje do części praktycznej testu;
2)
organ prowadzący postępowanie - ministra właściwego do spraw gospodarki lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 543, z późn. zm.);
3)
ustawa - ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§  3.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie oświadczenie o wyborze odbycia stażu albo przystąpienia do testu, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 21 ust. 2 pkt 1 lit. c i d oraz ust. 3 ustawy.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  4.
Staż odbywa się w instytucji właściwej ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  5.
1.
Do oświadczenia o wyborze odbycia stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy lub zawarcia umowy cywilnoprawnej.
2.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje o:
1)
rodzaju stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
terminie, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okresie, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
osobie, pod nadzorem której wnioskodawca będzie odbywał staż, zwanej dalej "opiekunem stażu";
6)
wstępnym wyliczeniu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu.
3.
Organ prowadzący postępowanie, po zaakceptowaniu instytucji wybranej przez wnioskodawcę, przekazuje tej instytucji pisemne potwierdzenie akceptacji. Organ prowadzący postępowanie odmawia zaakceptowania w przypadku braku możliwości realizacji stażu w danej instytucji.
4.
W przypadku gdy organ prowadzący postępowanie nie zaakceptował instytucji wskazanej przez wnioskodawcę, wnioskodawca wskazuje inną instytucję do jego odbycia. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
5.
Zmiana instytucji może nastąpić w przypadku złożenia do organu prowadzącego postępowanie umotywowanego wniosku przez wnioskodawcę lub kierownika instytucji, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, przepisy ust. 1-4 oraz § 6-10 stosuje się odpowiednio.
7.
Instytucja, w której wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje instytucji, w której staż będzie kontynuowany, informację o stopniu realizacji stażu sporządzoną przez dotychczasowego opiekuna stażu, a następnie zatwierdzoną przez kierownika instytucji, w której staż był odbywany.
§  6.
1.
Kierownik instytucji wyznacza jako opiekuna stażu osobę posiadającą kwalifikacje zawodowe odpowiednie ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
2.
Do zadań opiekuna stażu należy:
1)
kontrola realizacji stażu;
2)
kontrola obecności wnioskodawcy w instytucji w okresie odbywania stażu;
3)
sporządzanie i przechowywanie informacji dotyczących przebiegu stażu;
4)
pomoc wnioskodawcy w realizacji stażu.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić w przypadku:
1)
braku możliwości dalszego sprawowania nadzoru nad wnioskodawcą;
2)
umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanego wniosku złożonego przez opiekuna stażu nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
4.
Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik instytucji w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
§  7.
1.
Opiekun stażu wspólnie z kierownikiem instytucji, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, sporządzają pisemną opinię w sprawie przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu wraz ze szczegółowym opisem przebiegu stażu.
2.
Opinia, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
informacje na temat prawidłowości wykonywania powierzonych obowiązków;
2)
ocenę zdobytej przez wnioskodawcę wiedzy merytorycznej;
3)
informację o przygotowaniu albo braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego wraz z uzasadnieniem.
§  8.
Kierownik instytucji przekazuje opinię, o której mowa w § 7, wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.
§  9.
1.
Instytucja, w której staż ma być odbywany, dokonuje wstępnego wyliczenia kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu na podstawie przewidywanych wydatków związanych z odbywaniem stażu w danej instytucji, ustalonych w oparciu o określony przez organ prowadzący postępowanie zakres stażu, czas trwania stażu i wynagrodzenie opiekuna stażu oraz przewidywane wydatki organizacyjno-techniczne związane ze stażem.
2.
Instytucja, w której staż jest odbywany, na dzień zakończenia przez wnioskodawcę stażu wylicza koszty odbywania stażu na podstawie faktycznych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem. Ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu nie może przewyższać wstępnie wyliczonych kosztów odbywania stażu o więcej niż 10%.
3.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest wyższa od wstępnie wyliczonych kosztów, wnioskodawca uiszcza powstałą różnicę na rachunek instytucji w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
4.
Jeżeli ostateczna wysokość kosztów odbywania stażu jest niższa od wstępnie wyliczonych kosztów, instytucja zwraca wnioskodawcy różnicę w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.
5.
Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu, o których mowa w ust. 1, uiszczając z tego tytułu opłatę jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych, płatnych z góry do 10 dnia każdego miesiąca za dany okres rozliczeniowy, w sposób wskazany przez kierownika instytucji.
6.
Opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.
7.
Instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do odbywania stażu w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych i udokumentowanych we wniosku złożonym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do odbywania stażu.
8.
W przypadku przerwania przez wnioskodawcę odbywania stażu z przyczyn od niego niezależnych i udokumentowanych we wniosku instytucja dokonuje zwrotu wniesionej opłaty w części proporcjonalnej do okresu odbycia stażu.
9.
Zwrot opłaty następuje w sposób wskazany przez wnioskodawcę we wniosku, w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
§  10.
1.
Organ prowadzący postępowanie sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu poprzez kontrolę realizacji stażu, warunków jego odbywania oraz gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
2.
Na podstawie wyników sprawowanego nadzoru oraz przekazanej opinii, o której mowa w § 7, organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny nabytych umiejętności.
3.
Wnioskodawca, który nie uzyskał pozytywnej oceny, o której mowa w ust. 2, może wystąpić z wnioskiem o ponowne odbycie stażu, zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  11.
Test przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powołana przez organ prowadzący postępowanie, w składzie trzyosobowym. Każda z osób wchodzących w skład komisji posiada wiedzę teoretyczną, umiejętności i doświadczenie praktyczne w zakresie zagadnień będących przedmiotem testu.
§  12.
Test składa się z części teoretycznej i praktycznej.
§  13.
1.
Część teoretyczną testu przeprowadza się w formie pisemnego testu, który składa się z nie więcej niż 40 pytań dotyczących wiedzy zawodowej niezbędnej do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego, opracowanych przez organ prowadzący postępowanie.
2.
Czas przeznaczony na rozwiązanie pisemnego testu w jego części teoretycznej jest wyznaczany i podawany do wiadomości wnioskodawcy przez przewodniczącego komisji.
3.
Czas wyznaczony na rozwiązanie pisemnego testu jest jednakowy dla każdego wnioskodawcy, odpowiednio do wnioskowanego zawodu regulowanego.
§  14.
1.
Część praktyczna testu polega na sprawdzeniu umiejętności praktycznych, zgodnie z zakresem określonym przez organ prowadzący postępowanie i adekwatnym dla wnioskowanego zawodu regulowanego.
2.
Część praktyczna testu przeprowadzana jest w instytucji wskazanej przez wnioskodawcę i zaakceptowanej przez organ prowadzący postępowanie, po uprzedniej zgodzie wyrażonej na piśmie przez jej kierownika. Organ prowadzący postępowanie odmawia zaakceptowania w przypadku braku możliwości sprawdzenia umiejętności praktycznych z zakresu wnioskowanego zawodu regulowanego.
3.
W przypadku niezaakceptowania przez organ prowadzący postępowanie instytucji wskazanej przez wnioskodawcę wnioskodawca lub organ prowadzący postępowanie wskazuje inne miejsce przeprowadzenia części praktycznej testu. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Część praktyczna testu trwa nie dłużej niż 180 minut.
§  15.
O terminie i miejscu przeprowadzenia teoretycznej i praktycznej części testu, o kosztach jego przeprowadzenia oraz o trybie ponoszenia związanych z tym opłat organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej, co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem jego przeprowadzenia.
§  16.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane na podstawie faktycznych wydatków ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie.
2.
Koszty przeprowadzenia testu ustala się jako sumę:
1)
kosztów obsługi technicznej;
2)
kosztów przygotowania testów pisemnych;
3)
kosztów wynagrodzenia członków komisji;
4)
kosztów związanych z potrzebą zapewnienia właściwych warunków lokalowych.
§  17.
Opłatę za przeprowadzenie testu wnioskodawca wnosi w sposób wskazany przez organ prowadzący postępowanie po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 15, nie później niż na 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu.
§  18.
1.
Przed przystąpieniem do testu wnioskodawca okazuje komisji dokument poświadczający tożsamość oraz dowód dokonania opłaty za przeprowadzenie testu.
2.
Niedokonanie opłaty za przeprowadzenie testu powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do testu.
§  19.
1.
Część teoretyczna testu zostaje zaliczona, gdy wnioskodawca udzieli poprawnej odpowiedzi na co najmniej 60% pytań.
2.
Część praktyczna testu zostaje zaliczona, gdy wnioskodawca wykaże się umiejętnościami praktycznymi właściwymi dla wnioskowanego zawodu regulowanego.
3.
Za pozytywny wynik testu uznaje się zaliczenie zarówno jego części teoretycznej, jak i praktycznej.
§  20.
1.
Po przeprowadzeniu części teoretycznej i praktycznej testu sporządzany jest protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2.
W protokole podaje się imiona i nazwiska członków komisji oraz czas rozpoczęcia i zakończenia testu. Do protokołu załącza się pytania części teoretycznej testu, wykaz czynności sprawdzających umiejętności praktyczne wykonanych w ramach części praktycznej testu, listę osób przystępujących do testu oraz końcowe wyniki.
3.
O wyniku testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu.
§  21.
Wnioskodawca, który brał udział w przeprowadzonym teście, może za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie zwrócić się do komisji o ponowne sprawdzenie wyniku testu. Wniosek w tej sprawie, w postaci papierowej lub elektronicznej, składa się do organu prowadzącego postępowanie, w terminie nie dłuższym niż 4 dni robocze od dnia ogłoszenia wyników testu.
§  22.
1.
Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu w wyznaczonym terminie, może ponownie do niego przystąpić w terminie wyznaczonym przez organ prowadzący postępowanie.
2.
W przypadku nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie z udokumentowanych i niezależnych od wnioskodawcy przyczyn ponowne przystąpienie do testu następuje bez ponownego ponoszenia przez wnioskodawcę opłaty za przeprowadzenie testu.
3.
Do ponownego przystąpienia do testu stosuje się odpowiednio przepisy § 11-21.
§  23.
1.
Organ prowadzący postępowanie dokonuje zwrotu wniesionej opłaty za przeprowadzenie testu w przypadku nieprzystąpienia wnioskodawcy do testu w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych i udokumentowanych we wniosku złożonym nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym wnioskodawca miał przystąpić do testu.
2.
Zwrot wniesionej opłaty za przeprowadzenie testu następuje także w przypadku złożenia przez wnioskodawcę, co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, pisemnej rezygnacji z jego przeprowadzenia.
3.
Zwrot opłaty za przeprowadzenie testu następuje w sposób wskazany przez wnioskodawcę we wniosku, w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
4.
Do wnioskodawcy, który otrzymał zwrot wniesionej opłaty za przeprowadzenie testu w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się przepisu § 22 ust. 2.

Rozdział  4

Przepis przejściowy i końcowy

§  24.
Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ZAWODÓW REGULOWANYCH NALEŻĄCYCH DO DZIAŁU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - GOSPODARKA

1. Obsługujący dźwigi.

2. Obsługujący dźwignice.

3. Konserwator dźwigów.

4. Konserwator dźwignic.

5. Operator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.

6. Konserwator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.

7. Napełniający zbiorniki przenośne.

8. Operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych.

9. Operator maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych, kamiennych i pokrewnych.

10. Monter rusztowań.

11. Pirotechnik.

12. Specjalista ds. oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.

13. Technik oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.

14. Rusznikarz.

15. Operatorzy urządzeń do produkcji materiałów wybuchowych i pokrewni.

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, Dz. Urz. UE C 3 z 06.01.2006, str. 12, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 141, Dz. Urz. UE C 165 z 19.07.2007, str. 13 i 18, Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2007, str. 18, Dz. Urz. UE L 320 z 06.12.2007, str. 3, Dz. Urz. UE L 93 z 04.04.2008, str. 28, Dz. Urz. UE L 205 z 01.08.2008, str. 10, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 93 z 07.04.2009, str. 11, Dz. Urz. UE L 59 z 04.03.2011, str. 4, Dz. Urz. UE L 112 z 24.04.2012, str. 21, Dz. Urz. UE L 180 z 12.07.2012, str. 9, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 368, Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, str. 132, Dz. Urz. UE L 305 z 24.10.2014, str. 115, Dz. Urz. UE L 177 z 08.07.2015, str. 60 oraz Dz. Urz. UE L 134 z 24.05.2016, str. 135).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka (Dz. U. poz. 1533), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r. zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.35

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny oraz test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka.
Data aktu: 29/12/2016
Data ogłoszenia: 05/01/2017
Data wejścia w życie: 06/01/2017