Przeprowadzenie procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenie certyfikatu kompetencji zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 22 czerwca 2017 r.
w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 708) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
jednostkę, przy której działają komisje egzaminacyjne, przeprowadzające egzamin pisemny, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwane dalej "komisjami egzaminacyjnymi";
2)
wymagania kwalifikacyjne dotyczące członków komisji egzaminacyjnej i tryb ustalania jej składu;
3)
rodzaje zabezpieczeń certyfikatu kompetencji zawodowych;
4)
tryb zwalniania osoby ubiegającej się o certyfikat kompetencji zawodowych, zwanej dalej "kandydatem", z egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
§  2. 
Jednostką, przy której działają komisje egzaminacyjne, jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.
§  3. 
1.  2
 Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego oraz dwóch członków wyznaczanych przez kierownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, po jednym spośród osób zatrudnionych w tej jednostce oraz spośród przedstawicieli polskich organizacji działających na rzecz transportu drogowego.
1a.  3
 Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej może być osoba wyznaczona przez ministra właściwego do spraw transportu spośród osób zatrudnionych w urzędzie obsługującym tego ministra lub w urzędach obsługujących organy podległe lub nadzorowane przez tego ministra oraz która ukończyła:
1)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym albo
2)
jednolite studia magisterskie na kierunku prawo i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym, albo
3)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku związanym z kształceniem w zakresie transportu i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z trans-portem drogowym, albo
4)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie oraz ukończyła studia podyplomowe, których program obejmował efekty uczenia się z zakresu transportu drogowego, i posiada co najmniej 2-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z transportem drogowym, albo
5)
studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada certyfikat kompetencji zawodowych w trans-porcie drogowym i co najmniej 2-letni staż pracy w administracji publicznej na stanowisku związanym z trans-portem drogowym.
2.  4
 Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która:
1)
posiada co najmniej:
a)
wykształcenie średnie i 5-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego - w przypadku osoby zatrudnionej w jednostce, przy której działają jednostki egzaminacyjne,
b)
wykształcenie średnie i 5-letnią praktykę zawodową w zarządzaniu przedsiębiorstwem transportu drogowego - w przypadku przedstawiciela polskiej organizacji działającej na rzecz transportu drogowego;
2)
ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie i posiada co najmniej 10-letnią praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego - w przypadku przedstawiciela polskiej organizacji działającej na rzecz transportu drogowego.
3. 
Listę osób, które mogą być:
1)
przewodniczącym komisji - ustala minister właściwy do spraw transportu;
2)
członkiem komisji - ustala kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne.
4. 
Na podstawie list, o których mowa w ust. 3, zawierających imiona i nazwiska osób, które mogą pełnić funkcję przewodniczącego lub członka komisji, kierownik jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, ustala każdorazowo skład komisji egzaminacyjnej.
5. 
Polskie organizacje działające na rzecz transportu drogowego zgłaszają swoich przedstawicieli do kierownika jednostki, przy której działają komisje egzaminacyjne, raz w roku, w terminie do dnia 30 września.
6. 
Każda z organizacji, o których mowa w ust. 5, zgłasza nie więcej niż dwóch przedstawicieli na członków komisji egzaminacyjnej.
§  4. 
Certyfikat kompetencji zawodowych jest zabezpieczony przez włókna aktywne w świetle ultrafioletowym, mikrodruk oraz wyczuwalne w dotyku litery "PL".
§  5. 
1. 
Zwolnienie kandydata z całości albo z części egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, następuje na podstawie dołączonego do wniosku o wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych:
1)
dyplomu ukończenia studiów wyższych przez kandydata wraz z suplementem do dyplomu lub innym dokumentem potwierdzającym program tych studiów, wystawionym zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w dniu jego wystawienia,
2)
świadectwa ukończenia studiów podyplomowych przez kandydata

- lub kopii tych dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996, 1579, 2138 oraz z 2017 r. poz. 935).

2. 
Jednostka, przy której działają komisje egzaminacyjne, informuje kandydata o sposobie rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, w szczególności przez wskazanie zakresu zagadnień, z których kandydat nie jest zwolniony na egzaminie.
§  6. 
W sprawach dotyczących komisji egzaminacyjnych oraz trybu zwalniania osoby ubiegającej się o certyfikat kompetencji zawodowych z egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 i 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. poz. 837).
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie przeprowadzenia procesu certyfikacji kompetencji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.
3 § 3 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 marca 2023 r. (Dz.U.2023.504) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024