Pytanie:
Jakie przepisy techniczno-budowlane mają zastosowanie przy budowie obudowy gnojowiska (brak płyty gnojowej)?
W jakiej odległości należy usytuować taki obiekt - budowlę rolniczą otwartą w stosunku do działek sąsiednich?

Odpowiedź:
W przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie - dalej r.w.b.r., dotyczące urządzeń i budowli rolniczych do usuwania i przechowywania odchodów zwierzęcych.

Uzasadnienie:
Przepis § 1 ust. 1 r.w.b.r. stanowi, że rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i związane z nimi urządzenia budowlane oraz ich usytuowanie.

Kwestie zabudowy i zagospodarowania terenu zostały uregulowane w rozdziale 2 r.w.b.r. Przepis § 4 r.w.b.r. stanowi, że usytuowanie budowli rolniczych i projekt zagospodarowania działki lub terenu powinny być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zatem w pierwszej kolejności należy ocenić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy zezwalają na budowę otwartego zbiornika, jak to wynika z treści pytania.

W dalszej kolejności należy zastosować przepisy r.w.b.r., które dotyczą urządzeń i budowli rolniczych do usuwania i przechowywania odchodów zwierzęcych - § 6 ust. 2 i kolejne r.w.b.r. stanowiące, że zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce powinny mieć:

1) dno i ściany nieprzepuszczalne;
2) szczelne przykrycie, z wyłączeniem zbiorników na płynne odchody zwierzęce lub ich części znajdujących się pod budynkiem inwentarskim, stanowiących technologiczne wyposażenie budynku inwentarskiego;
3) wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy.

Zbiorniki na płynne produkty powstałe w wyniku procesu fermentacji towarzyszącej produkcji biogazu rolniczego, zwane dalej "zbiornikami na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej", powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, a w przypadku gdy są to zamknięte zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, powinny być szczelnie przykryte oraz zaopatrzone w wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy.

Odległości zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce oraz zamkniętych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych, powinny wynosić co najmniej:

1) 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 15 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach;
2) 15 m od magazynów środków spożywczych, a także od obiektów budowlanych służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
3) 4 m od granicy działki sąsiedniej;
4) 5 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
5) 5 m od silosów na zboże i pasze;
6) 5 m od silosów na kiszonki.

Odległość otwartych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej oraz płyt do składowania obornika powinna wynosić co najmniej:
1) 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach;
2) 50 m od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych i magazynów środków spożywczych;
3) 10 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
4) 4 m od granicy działki sąsiedniej;
5) 5 m od silosów na zboże i pasze;
6) 10 m od silosów na kiszonki.

Dopuszcza się sytuowanie zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce oraz zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, a także płyt do składowania obornika w odległościach mniejszych niż wskazane wyżej, dotyczące odległości od granicy działki sąsiedniej, lub na granicy działek, w przypadku gdy będą przylegać do tego samego rodzaju budowli rolniczych na działce sąsiedniej.

Dodatkowo należy pamiętać, że, zgodnie z § 10 r.w.b.r., odległości pomiędzy budowlami rolniczymi a budowlami i budynkami związanymi z nimi technologicznie nie ogranicza się, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami