Szwecja-Polska. Umowa o współpracy w zakresie ratownictwa załóg okrętów podwodnych. Sztokholm.2002.02.06.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji o współpracy w zakresie ratownictwa załóg okrętów podwodnych,
sporządzona w Sztokholmie dnia 6 lutego 2002 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Królestwa Szwecji, zwane dalej Stronami:

mając na uwadze, iż Morze Bałtyckie stanowi ważny łącznik pomiędzy Polską a Szwecją, uwzględniając rozwój stosunków wojskowych, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa polskich i szwedzkich okrętów podwodnych na morzu, poza wodami terytorialnymi, pamiętając o dobrosąsiedzkich stosunkach i tradycjach współpracy oraz uwzględniając regulacje prawa międzynarodowego w sprawie bezpieczeństwa, poszukiwania i ratownictwa na morzu,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Przedmiot

1. 
Przedmiotem umowy jest uregulowanie współpracy pomiędzy Stronami w zakresie ratownictwa załóg okrętów podwodnych.
2. 
Niniejsza umowa określa zakres współpracy w doskonaleniu i rozwijaniu metod ratownictwa załóg okrętów podwodnych i medycyny podwodnej, w celu zwiększenia możliwości obydwu Stron w zapobieganiu skutkom niebezpiecznych incydentów z udziałem okrętów podwodnych oraz usuwania ich następstw.
Artykuł  2

Właściwe organy

1. 
W celu wykonania postanowień niniejszej umowy Strony wyznaczają następujące organy:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej:

Dowódca Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej,

2)
w Królestwie Szwecji:

Inspektor Generalny Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji.

2. 
Organy wymienione w ust. 1 są upoważnione do realizacji działań przewidzianych niniejszą umową, w tym do składania i przyjmowania wniosków o udzielenie pomocy oraz do utrzymywania bezpośrednich kontaktów.
Artykuł  3

Formy współpracy

Przewidywane są następujące formy współpracy:

1. 
Współpraca w operacjach ratowania załóg okrętów podwodnych z zastosowaniem dostępnych środków ratowniczych Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej i Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej.
2. 
Współpraca w planowaniu i realizacji szkolenia i ćwiczeń na poligonach morskich obydwu Stron zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie ratowania załóg okrętów podwodnych.
3. 
Uczestnictwo na zasadzie wzajemności w szkoleniach załóg okrętów podwodnych w zakresie samoratowania (swobodnego wypływu) z wykorzystaniem bazy szkoleniowej Stron.
4. 
Praktyki szkoleniowe personelu wojskowego w zakresie ratowania okrętów podwodnych i medycyny podwodnej.
5. 
Wizyty robocze jednostek podwodnych i ratowniczych na zasadzie wzajemności.
Artykuł  4

Plany i procedury

Strony zobowiązują się wprowadzić niezbędne poprawki do narodowych planów i procedur zgodnie z obowiązującymi w NATO porozumieniami standaryzacyjnymi (STANAGs) dotyczącymi opuszczania okrętów podwodnych i/lub operacji ratowniczych oraz szkolenia w zakresie opuszczania okrętów podwodnych.

Artykuł  5

Przekraczanie granic państwowych

Wejście przez jedną ze Stron na terytorium państwa lub wody terytorialne drugiej Strony w celu uczestniczenia w ćwiczeniach ratownictwa okrętu podwodnego powinno być wcześniej uzgodnione i odbywać się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Artykuł  6

Koszty współpracy

1. 
Każda ze Stron niniejszej umowy zobowiązuje się do pokrywania kosztów swojego uczestnictwa w kursach, szkoleniach i ćwiczeniach z zakresu ratownictwa okrętów podwodnych.
2. 
Szkolenie technik samoratowania (swobodnego wypływu) w oparciu o bazę szkoleniową jednej ze Stron będzie realizowane na zasadzie wzajemności bez ponoszenia kosztów, jednakże Strony zastrzegają możliwość nałożenia wobec siebie opłat za przeprowadzenie badań lekarskich i wykorzystanie instruktorów drugiej Strony związane ze szkoleniem załóg w zakresie technik samoratowania (swobodnego wypływu).
3. 
W przypadku operacji ratowniczej Strona prosząca o pomoc pokryje koszty poniesione przez Stronę udzielającą pomocy.
Artykuł  7

Zasady odpowiedzialności

1. 
Każda ze Stron ponosi pełną odpowiedzialność za swój sprzęt i personel podczas wykonywania działań objętych niniejszą umową.
2. 
Każda ze Stron zrzeka się wszelkich roszczeń w stosunku do drugiej Strony za szkody spowodowane jej personelowi i/lub w jej własności przez personel drugiej Strony, z wyjątkiem gdy szkoda powstała w wyniku lekkomyślnego działania lub lekkomyślnego zaniechania działania, umyślnego działania lub rażącego zaniedbania.
Artykuł  8

Rozstrzyganie sporów

Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub stosowania postanowień niniejszej umowy będą rozstrzygane na drodze negocjacji pomiędzy Stronami i nie będą przedkładane stronie trzeciej do rozstrzygnięcia.

Artykuł  9

Postanowienia końcowe

1. 
Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z przepisami ustawodawstwa wewnętrznego każdej ze Stron, co zostanie potwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wchodzi w życie z dniem otrzymania noty późniejszej. Strona informuje drugą Stronę o tym fakcie.
2. 
Niniejsza umowa może być zmieniona w dowolnym czasie za obopólną zgodą Stron. Zmiany powinny być wnoszone w formie pisemnej.
3. 
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony, a każda ze Stron może ją wypowiedzieć w drodze notyfikacji. W takim przypadku umowa traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania takiej notyfikacji przez drugą ze Stron.

Sporządzono w Sztokholmie dnia 6 lutego 2002 r. w dwóch egzemplarzach w języku polskim, szwedzkim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst sporządzony w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.15.216

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwecja-Polska. Umowa o współpracy w zakresie ratownictwa załóg okrętów podwodnych. Sztokholm.2002.02.06.
Data aktu: 06/02/2002
Data ogłoszenia: 21/03/2003
Data wejścia w życie: 28/06/2002