Obowiązki sprawozdawcze o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych za 1995 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 1 lipca 1996 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych za 1995 r.

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się obowiązek przekazania danych statystycznych na formularzach:
1)
M-03 - Sprawozdanie o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych, wpływach środków finansowych na ich pokrycie i stawkach opłat za lokale mieszkalne za 1995 r., według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
M-03sm - Sprawozdanie o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych, wpływach środków finansowych na ich pokrycie i stawkach opłat za lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej za 1995 r., według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek sprawozdawczy na formularzu, o którym mowa w § 1 pkt 1, mają władające lub zarządzające więcej niż 20 mieszkaniami (według stanu na dzień 31 grudnia 1995 r.):
1)
gminy - w odniesieniu do zasobów mieszkaniowych znajdujących się w budynkach będących własnością gminy i zarządzanych bezpośrednio przez gminy,
2)
jednostki powołane przez organy gminy, których działalność obejmuje zarządzanie zasobami mieszkaniowymi - w odniesieniu do zasobów mieszkaniowych znajdujących się w budynkach będących własnością gminy,
3)
wylosowane zakłady pracy zarządzające zasobami mieszkaniowymi znajdującymi się w budynkach stanowiących ich własność,
4)
wylosowane jednostki wyodrębnione w ramach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zarządzające zasobami mieszkaniowymi znajdującymi się w budynkach wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
2.
Obowiązek sprawozdawczy na formularzu, o którym mowa w § 1 pkt 2, mają wylosowane spółdzielnie mieszkaniowe władające więcej niż 20 mieszkaniami (według stanu na dzień 31 grudnia 1995 r.).
3.
W przypadku gdy jednostka objęta obowiązkiem sprawozdawczym powierzyła zarząd zasobami mieszkaniowymi innej jednostce, obowiązek przekazania danych statystycznych przechodzi na jednostkę wykonującą zarząd na zlecenie.
§  3.
Sprawozdania statystyczne, o których mowa w § 1, należy przekazać do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na którego terenie znajduje się siedziba jednostki sprawozdawczej, w terminie do dnia 31 lipca 1996 r.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

M-03

Sprawozdanie o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych, wpływach środków finansowych na ich pokrycie i stawkach opłat za lokale mieszkalne za 1995 r.

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA M-03

Formularz M-03 przeznaczony jest dla kilku rodzajów jednostek organizacyjnych władających zasobami mieszkaniowymi. Rodzaje tych jednostek i nadane im symbole wyszczególnione są na stronie 1 formularza, na nalepce adresowej. W zależności od rodzaju jednostki, który to rodzaj określa symbol wykazany w wierszu 1, w polu "a", dalsze pola nalepki zawierać będą niżej opisane informacje.

Symbol 1 - oznacza, że sprawozdanie sporządza jednostka komunalna dla zasobów mieszkaniowych gminy, znajdujących się w domach komunalnych, z pominięciem mieszkań stanowiących własność gminy znajdujących się w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Dla jednostek komunalnych będą na nalepce wykazane:

- w wierszu 1, w polu "b" - 7-znakowy symbol gminy (zgodnie z Wykazem symboli terytorialnych województw, gmin i miast),

- w wierszu 2 - nazwa gminy,

- wiersz 3 - pozostanie nie wypełniony (pusty).

Jeżeli do administrowania zasobami mieszkaniowymi gmin utworzonych zostało kilka odrębnych administracji, prowadzących odrębną rachunkowość, to każda administracja sporządza odrębne sprawozdanie. W takim przypadku należy wpisać:

- w wierszu 1, w polu "c" - liczbę odrębnych sprawozdań sporządzanych dla gminy,

w polu "d" - kolejny numer formularza wypełnionego dla gminy, maksymalny numer formularza powinien być zgodny z liczbą sprawozdań wykazanych w polu "d",

- w wierszu 4 - nazwę i adres administracji.

Nie należy sporządzać zbiorczego sprawozdania dla całej gminy, lecz komplet sprawozdań przekazać do Urzędu Statystycznego w województwie.

Symbol 2 - oznacza, że sprawozdanie sporządza wylosowany zakład pracy (z wyjątkiem PKP) dla zasobów mieszkaniowych znajdujących się w domach zakładowych, z pominięciem mieszkań stanowiących własność zakładu pracy znajdujących się w budynkach wspólnot mieszkaniowych. W przypadku zakładu pracy będą na nalepce wydrukowane:

- w wierszu 1, w polu "b" - numer identyfikacyjny REGON,

- w wierszu 2 - nazwa zakładu pracy,

- w wierszu 3 - adres zakładu pracy.

Jeżeli zakład pracy do administrowania swoimi zasobami, położonymi w tym samym województwie, utworzył kilka odrębnych administracji, prowadzących odrębną rachunkowość, to każda administracja sporządza odrębne sprawozdanie dla zasobów przez nią administrowanych. W takim przypadku należy wpisać:

- w wierszu 1, w polu "c" - liczbę odrębnych administracji,

w polu "d" - kolejny numer formularza wypełnionego dla zakładu; maksymalny numer formularza powinien być zgodny z liczbą sprawozdań wykazanych w polu "d",

- w wierszu 4 - nazwę i adres administracji.

Nie należy sporządzać zbiorczego sprawozdania dla zakładu pracy.

Jeżeli zakład pracy posiada swoje zasoby mieszkaniowe na terenie innego województwa niż siedziba zakładu macierzystego i te zasoby zostały wylosowane, to w wierszu 4 wykazany będzie symbol i nazwa tego województwa i tylko dla tych zasobów należy sporządzić sprawozdanie.

Jeżeli zakład pracy wylosowany do badania przekazał swoje zasoby mieszkaniowe w administrację zleconą, to sprawozdanie w jego imieniu sporządza jednostka administrująca zasobami.

Uwaga:

Zasoby mieszkaniowe wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które zostały przekazane w administrację spółdzielniom mieszkaniowym powołanym przez Agencję do administrowania zasobami mieszkaniowymi (które to spółdzielnie posiadają własny numer identyfikacyjny REGON) zostaną oznaczone w wierszu 1, w polu "a" symbolem "2" (jako zasoby zakładu pracy), ale w polu "b" będzie wykazany numer identyfikacyjny REGON wylosowanej spółdzielni, a w wierszach 2 i 3 odpowiednio nazwa i adres tej spółdzielni.

Symbol 3 - oznacza, że sprawozdanie sporządza Oddział Gospodarki Mieszkaniowej PKP dla zasobów mieszkaniowych PKP, położonych w gminach wylosowanych. Dla jednostki oznaczonej tym symbolem, na nalepce adresowej wydrukowane będą następujące informacje:

- w wierszu 1, w polu "b" - numer identyfikacyjny REGON Oddziału Gospodarki Mieszkaniowej PKP,

- w wierszu 2 - nazwa Oddziału,

- w wierszu 3 - adres Oddziału,

- w wierszu 4 - symbol i nazwa gminy, w której zlokalizowane są zasoby PKP wylosowane do badania.

Dział 2. Informacje o zasobach mieszkaniowych (dla których ustalane są koszty i wpływy)

W wierszu 03 należy wykazać liczbę lokali mieszkalnych (mieszkań).

Przy wykazywaniu lokali mieszkalnych należy kierować się odrębnością konstrukcyjną tych jednostek, zgodnie z definicją samodzielnego lokalu mieszkalnego, zawartą w ustawie z dn. 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 z późn. zm. - art. 3 ust. 1 i 2), niezależnie ile umów najmu zawarto na wynajem poszczególnych izb wchodzących w skład danego lokalu. W rozumieniu ustawy, lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Jest nim również budynek mieszkalny, w którym znajduje się tylko 1 lokal (dom jednorodzinny).

Dział 3. Koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych

Koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych poniesione przez jednostkę komunalną (zakład pracy) w 1995 r. należy wykazać w oparciu o ewidencję księgową za 1995 r.

Jeżeli zakład pracy wylosowany do badania przekazał swoje zasoby mieszkaniowe w administrację zleconą, to jednostka prowadząca rachunkowość dla tego zakładu powinna wypełnić ten dział zgodnie z tym, jakimi kwotami zostały obciążone zasoby lokalowe zleceniodawcy w poszczególnych pozycjach kosztów.

Wiersz 01. Do kosztów utrzymania czystości, oprócz wynagrodzenia dozorców, sprzątaczy, ogrodników należy zaliczyć koszty zakupu środków utrzymania czystości, narzędzi pracy i innych materiałów, koszty dezynfekcji, deratyzacji, a także koszty utrzymania zieleni (bez kosztów renowacji zieleni, jeśli zaliczane są do kosztów konserwacji i remontów).

W wierszu 02 należy wykazać koszt zakupu usług obcych związanych z utrzymaniem czystości (sprzątanie, dezynfekcja, deratyzacja, prace przy zieleni i inne, wykonywane przez różne firmy na zlecenie).

W wierszu 03 należy wykazać wynagrodzenia (brutto) łącznie z narzutami, wynikające ze stosunku pracy (wynagrodzenia zasadnicze, dodatki stałe i przejściowe, premie, nagrody, za pracę w godzinach nadliczbowych, odprawy emerytalne), a także wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy zlecenia z osobami fizycznymi.

W wierszu 04 należy wykazać wszystkie wydatki związane z technicznym utrzymaniem budynków i mieszkań, a więc wydatki związane z remontami bieżącymi i gruntownymi, usuwaniem awarii, dozorem technicznym, z bieżącymi przeglądami i konserwacją instalacji i urządzeń, a także koszty renowacji zieleni, naprawy nawierzchni między budynkami.

W wierszu 05 należy wykazać koszty zakupu usług obcych związanych z konserwacją i remontami zasobów lokalowych.

W wierszu 06 należy wykazać koszty zużytej w pomieszczeniach wspólnych: energii elektrycznej, ciepłej i zimnej wody, c.o., gazu oraz koszt odbioru nieczystości z tych pomieszczeń. Nie należy tu liczyć kosztów utrzymania czystości oraz kosztów remontów i konserwacji niżej wymienionych pomieszczeń, gdyż powinny one zostać wykazane odpowiednio w pozycjach dotyczących kosztów utrzymania czystości i kosztów konserwacji i remontów.

Za pomieszczenia wspólne należy uważać: klatki schodowe, bramy, hole, piwnice, pralnie, suszarnie, warsztaty, wózkownie, a także świetlice, kluby - te ostatnie jeżeli nie są wynajmowane, lecz służą ogółowi mieszkańców domu (osiedla) i są utrzymywane przez jednostkę zarządzającą budynkami, a koszty ich utrzymania obciążają wszystkich użytkowników lokali.

Wiersz 07. Należy tu wykazać łączne koszty zarządu i administracyjno-biurowe, które są sumą kosztów wykazanych w wierszach 08-10.

Wiersz 10. Należy tu wykazać koszty biurowe, pocztowe, łączności, opłaty bankowe, sądowe, zakup materiałów, utrzymanie sprzętu i inne związane z funkcjonowaniem administracji.

W wierszu 11 należy wykazać koszty związane z zakupem materiałów biurowych.

Wiersze 12-17. W wierszach tych należy wykazać odpowiednio koszty związane ze świadczeniem usług dla użytkowników lokali mieszkalnych, tj. za dostawę energii cieplnej (c.o., ciepłej wody), zimnej wody, odbiór nieczystości płynnych (za odbiór ścieków lub opróżnianie szamb) i odbiór nieczystości stałych oraz utrzymania dźwigów (jeżeli nie są księgowane w ciężar kosztów konserwacji i remontów).

Jeżeli jednostka księguje łącznie koszty dostawy zimnej wody i koszty kanalizacji (odbiór ścieków), należy w wierszu 14 dopisać "+ kanalizacja", a w wierszu 15 wykazać tylko koszty opróżniania szamb; gdy takich nie ma - wpisać kreski.

Wiersz 18. W wierszu tym należy wykazać podatki na rzecz gminy, tj. podatki od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów i inne opłaty publiczno-prawne.

Podatków na rzecz gminy nie będą wykazywać jednostki komunalne, sporządzające sprawozdanie dla zasobów mieszkaniowych tych gmin, w których rada gminy podjęła uchwałę o nieobciążaniu podatkiem od nieruchomości najemców mieszkań komunalnych. Należy te przypadki opisać w miejscu przeznaczonym na wyjaśnienia (na str. 4.).

Wiersz 19. W wierszu tym należy wykazać wszystkie inne koszty nie zaliczone do żadnej z wcześniej wymienionych, poniesione na utrzymanie lokali mieszkalnych, łącznie z naliczonym podatkiem VAT nie podlegającym zwrotowi lub odliczeniu, który ponadto powinien być wykazany w wierszu 20.

Dział 4. Wpływy środków finansowych na utrzymanie zasobów mieszkaniowych

W wierszu 01 należy wykazać przychody (należności) z czynszów od najemców lokali mieszkalnych - zgodnie z umowami najmu.

W wierszu 02 należy wykazać kwotę przychodów (należności) z tytułu świadczonych usług dla użytkowników lokali mieszkalnych, tj. za dostawę ciepła, wody, odbioru nieczystości i za inne usługi, ustalone na podstawie poniesionych kosztów i zgodnie z odpowiednimi przepisami, w tym Ministra Finansów.

Uwaga:

Przekazane przez gminę dodatki mieszkaniowe stanowią uzupełnienie należnych od lokatorów kwot za opłaty eksploatacyjne i za świadczenie usług i powinny się mieścić w kwotach przychodów wykazanych w wierszach 01 i 02.

W wierszu 03 należy wykazać dodatkowe przychody z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi (np. z udostępniania sal na imprezy, z zamieszczenia na budynku reklamy).

Dział 5. Średnie stawki podstawowych składników opłat za lokale mieszkalne

W tej części formularza należy wykazać stawki podstawowych składników opłat za lokale mieszkalne, w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lub na 1 osobę, które obowiązywały w czerwcu 1995 r. i w grudniu 1995 r.

Jeżeli stawki za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę ustalono na niższym poziomie niż stawki urzędowe, należy wykazać stawki faktycznie stosowane, a nie urzędowe. Stawki za te usługi, a także za dostawę zimnej wody należy wyliczyć oddzielnie dla budynków bez zainstalowanych liczników (pomiaru ciepła, poboru wody) i oddzielnie dla budynków, w których zostały zainstalowane odpowiednie liczniki i mieszkańcy uiszczają opłaty za te świadczenia według faktycznego zużycia wody i ciepła.

Uwaga:

Opłaty za zużycie wody (zimnej i ciepłej), w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach z licznikami pomiaru zużycia wody, pobierane są w oparciu o faktyczne zużycie wody wykazane w m3. Dla porównywalności tych opłat z opłatami w budynkach bez liczników, w których stawki ustalane są na 1 osobę, należy opłaty w budynkach z licznikami przeliczyć na osoby zamieszkałe w tych budynkach.

Czynsz za lokale socjalne dotyczy tylko jednostek komunalnych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

M-03sm

Sprawozdanie o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych, wpływach środków finansowych na ich pokrycie i stawkach opłat za lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej za 1995 r.

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA M-03sm

Dział 1. Informacje ogólne

Spółdzielnie mieszkaniowe, które posiadają wyodrębnione osiedla, administrowane przez odrębne administracje (prowadzące księgowość dla osiedla), sporządzają dla każdego osiedla odrębne sprawozdanie. Kolejny numer sprawozdania, przeznaczonego dla danego osiedla, nadaje spółdzielnia.

Liczba sprawozdań (wypełnionych formularzy M-03sm) powinna być zgodna z liczbą odrębnych osiedli, wykazanych w dziale 1, w wierszu 01 oraz z maksymalnym kolejnym numerem formularza wpisanym w wierszu 02.

Dział 2. Informacje o zasobach mieszkaniowych (dla których ustalane są koszty i wpływy)

Liczba lokali mieszkalnych dla spółdzielni (suma danych z wiersza 03 ze wszystkich osiedli) i powierzchnia użytkowa lokali (suma danych z wiersza 06) powinna być zgodna z odpowiednimi danymi zawartymi w sprawozdaniu M-01 za 1995 r. W przypadku wystąpienia różnic spółdzielnia powinna opisać na pierwszym formularzu, w miejscu przeznaczonym na wyjaśnienia, przyczynę powstania tych różnic.

Dział 3. Koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych

Koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych poniesione przez spółdzielnię (wyodrębnione osiedla) w 1995 r. należy wykazać w oparciu o ewidencję księgową. Jeżeli niektóre pozycje kosztów utrzymania lokali mieszkalnych, bądź nawet większość, księgowane były łącznie z kosztami utrzymania lokali użytkowych, należy dokonać szacunku kwot dla lokali mieszkalnych.

Jeżeli spółdzielnia przekazała swoje zasoby mieszkaniowe w administrację zleconą, to jednostka prowadząca rachunkowość dla tej spółdzielni powinna wypełnić ten dział zgodnie z tym, jakimi kwotami zostały obciążone zasoby mieszkaniowe zleceniodawcy w poszczególnych pozycjach kosztów.

Wiersz 01. Do kosztów utrzymania czystości, oprócz wynagrodzenia dozorców, sprzątaczy, ogrodników itp. należy zaliczyć koszty zakupu środków utrzymania czystości, narzędzi pracy i innych materiałów, koszty dezynfekcji, deratyzacji, a także koszty utrzymania zieleni (bez kosztów renowacji zieleni, jeśli zaliczone są do kosztów konserwacji i remontów).

W wierszu 02 należy wykazać koszt zakupu usług obcych związanych z utrzymaniem czystości (sprzątanie, dezynfekcja, deratyzacja, prace przy zieleni wykonywane przez różne firmy na zlecenie).

W wierszu 03 należy wykazać wynagrodzenia (brutto) dozorców i innych osób zatrudnionych do utrzymania porządku łącznie z narzutami, wynikające ze stosunku pracy (wynagrodzenia zasadnicze, dodatki stałe i przejściowe, premie, nagrody, za pracę w godzinach nadliczbowych, odprawy emerytalne), a także wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy zlecenia z osobami fizycznymi.

W wierszu 04 należy wykazać wszystkie wydatki związane z technicznym utrzymaniem budynków i mieszkań, a więc wydatki związane z remontami bieżącymi i gruntownymi, usuwaniem awarii, dozorem technicznym, z bieżącymi przeglądami i konserwacją instalacji i urządzeń, a także koszty renowacji zieleni, naprawy nawierzchni między budynkami.

W wierszu 05 należy wykazać koszty zakupu usług obcych związanych z konserwacją i remontami zasobów lokalowych.

W wierszu 06 należy wykazać koszty zużytej w pomieszczeniach wspólnych energii elektrycznej, ciepłej i zimnej wody, c.o., gazu oraz koszt odbioru nieczystości z tych pomieszczeń. Nie należy tu liczyć kosztów utrzymania czystości oraz kosztów remontów i konserwacji niżej wymienionych pomieszczeń, gdyż powinny one zostać wykazane odpowiednio w pozycjach dotyczących kosztów utrzymania czystości i kosztów konserwacji i remontów.

Za pomieszczenia wspólne należy uważać: klatki schodowe, bramy, hole, piwnice, strychy, pralnie, suszarnie, warsztaty, wózkownie, a także świetlice, kluby - te ostatnie jeżeli nie są wynajmowane, lecz służą ogółowi mieszkańców domu (osiedla) i są utrzymywane przez jednostkę zarządzającą budynkiem, a koszty ich utrzymania obciążają wszystkich użytkowników lokali.

W wierszu 07. Należy tu wykazać łączne koszty zarządu i administracyjno-biurowe, które są sumą kosztów wykazanych w wierszach 08-10.

W wierszu 10 należy wykazać koszty biurowe, pocztowe, łączności, opłaty bankowe, sądowe, zakup materiałów, utrzymanie sprzętu i inne koszty związane z funkcjonowaniem administracji.

W wierszu 11 należy wykazać koszty związane z zakupem materiałów biurowych.

W wierszach 12-17 należy wykazać odpowiednio koszty związane ze świadczeniem usług dla lokali mieszkalnych, tj. poniesione za dostawę energii cieplnej (c.o., ciepłej wody), zimnej wody, odbiór nieczystości płynnych (za odbiór ścieków lub opróżnianie szamb) i odbiór nieczystości stałych oraz utrzymania dźwigów (jeżeli nie są księgowane w ciężar kosztów konserwacji, remontów).

W wierszu 18 należy wykazać podatki na rzecz gminy, tj. podatki od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów i inne opłaty publiczno-prawne.

W wierszu 19 należy wykazać wszystkie inne koszty nie zaliczone do żadnej z wcześniej wymienionych kategorii, poniesione na utrzymanie lokali mieszkalnych łącznie z naliczonym podatkiem VAT nie podlegającym zwrotowi lub odliczeniu, który ponadto powinien być wykazany w wierszu 20.

Dział 4. Wpływy środków finansowych na utrzymanie zasobów mieszkaniowych

W wierszu 01 należy wykazać kwotę przychodów, która powinna wpłynąć do kasy spółdzielni (kasy administracji osiedlowej) od członków spółdzielni (i ewentualnych najemców) z tytułu opłat eksploatacyjnych za użytkowane przez nich lokale mieszkalne, ustalonych na podstawie poniesionych kosztów i zgodnie z uchwałami władz spółdzielni.

W wierszu 02 należy wykazać kwotę przychodów (należności) z tytułu świadczonych usług dla użytkowników lokali mieszkalnych, tj. za dostawę ciepła, wody, odbioru nieczystości i za inne usługi, ustalonych na podstawie poniesionych kosztów i zgodnie z uchwałami władz spółdzielni i przepisów Ministra Finansów.

Uwaga:

Przekazane przez gminę dodatki mieszkaniowe stanowią uzupełnienie należnych od lokatorów kwot za opłaty eksploatacyjne i za świadczenie usług i powinny się mieścić w kwotach przychodów wykazanych w wierszach 01 i 02.

Wiersz 03. Jeżeli wszyscy członkowie spółdzielni własnościowej opłacają podatki od nieruchomości lub/i opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu bezpośrednio w urzędzie gminy, to taki przypadek należy opisać w części przeznaczonej na wyjaśnienia.

W wierszu 04 należy wykazać dodatkowe przychody z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi (np. z udostępniania sal na imprezy, z zamieszczenia na budynku reklamy).

Dział 5. Średnie stawki podstawowych składników opłat za lokale mieszkalne

W tej części formularza należy wykazać stawki podstawowych składników opłat za lokale mieszkalne, w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lub na 1 osobę, które obowiązywały w czerwcu 1995 r. i w grudniu 1995 r.

Jeżeli spółdzielnia ustaliła stawki za centralne ogrzewanie i za ciepłą wodę na niższym poziomie niż stawki urzędowe, należy wykazać stawki faktycznie stosowane, a nie urzędowe. Stawki za te usługi, a także za dostawę zimnej wody należy wyliczyć oddzielnie dla budynków bez zainstalowanych liczników (pomiaru ciepła, poboru wody) i oddzielnie dla budynków, w których zostały zainstalowane odpowiednie liczniki i mieszkańcy uiszczają opłaty za te świadczenia według faktycznego zużycia wody i ciepła.

Uwaga:

Opłaty za zużycie wody (zimnej i ciepłej), w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach z licznikami pomiaru zużycia wody, pobierane są w oparciu o faktyczne zużycie wody wykazane w m3. Dla porównywalności tych opłat z opłatami w budynkach bez liczników, w których stawki ustalane są na 1 osobę, należy opłaty w budynkach z licznikami przeliczyć na osoby zamieszkałe w tych budynkach.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.41.402

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązki sprawozdawcze o kosztach utrzymania zasobów mieszkaniowych za 1995 r.
Data aktu: 01/07/1996
Data ogłoszenia: 05/07/1996
Data wejścia w życie: 20/07/1996