Tryb zgłaszania kandydatów oraz powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 marca 1993 r.
w sprawie trybu zgłaszania kandydatów oraz powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Z uchwaloną przez Sejm ustawą o radiofonii i telewizji wiąże się oczekiwanie społeczeństwa na nowy ład informacyjny, zapewniający pluralizm poglądów prezentowanych w programach publicznej i komercyjnej radiofonii i telewizji, który sprzyjać będzie tworzeniu nowego wizerunku środków masowego przekazu, służących państwu i wszystkim jego obywatelom.
Aby to osiągnąć, należy zapewnić fachowy, niezawisły i pluralistyczny skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sejm deklaruje wolę wyboru Rady, z uwzględnieniem w jej składzie także osób obdarzonych zaufaniem ugrupowań spoza koalicji tworzącej rząd.

Sejm wyraża przy tym nadzieję, że zarówno Senat jak i Prezydent, w swoich nominacjach na członków Rady, uszanują zasadę pluralizmu będącą ważną przesłanką wolności słowa.

W celu powołania przez Sejm członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uchwala się, co następuje:

1.
Prawo do zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma grupa co najmniej 35 posłów, przy czym poseł może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi.
2.
Do wniosku dołącza się uzasadnienie, życiorys kandydata oraz jego zgodę na kandydowanie.
3.
Wnioski zgłasza się Prezydium Sejmu w terminie 10 dni od dnia podjęcia niniejszej uchwały.
4.
Zgłoszone wnioski Prezydium Sejmu kieruje do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu zaopiniowania, przy uwzględnieniu w szczególności, czy kandydat spełnia kryteria wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji; art. 27a Regulaminu Sejmu stosuje się odpowiednio.
5.
Sejm powołuje czterech członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w głosowaniu łącznym bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów, w tym: dwóch na okres sześciu lat, jednego – na cztery lata i jednego – na dwa lata.
6.
Członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na okres sześciu lat i kolejno na cztery lata zostają kandydaci, którzy w pierwszej kolejności otrzymali wymaganą liczbę głosów. Jeśli w tej samej turze głosowania zostaje powołanych czterech lub trzech członków Krajowej Rady, członkami na sześć lat zostają kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, a na cztery lata – kandydat, który otrzymał kolejną trzecią liczbę głosów. W przypadku otrzymania przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów, przeprowadza się ponowne głosowanie z udziałem tych kandydatów, rozstrzygające o wyborze na określoną długość kadencji.
7.
Jeżeli w pierwszej turze głosowania nie wybrano wszystkich członków, a zgłoszono więcej niż czterech kandydatów, to w kolejnych turach głosowania skreśla się z listy kandydatów tego kandydata, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów.
8.
Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, 10-dniowy termin do zgłaszania kandydatów liczy się od dnia następującego po dniu głosowania.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.16.126

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb zgłaszania kandydatów oraz powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Data aktu: 17/03/1993
Data ogłoszenia: 05/04/1993
Data wejścia w życie: 20/04/1993