Informacja Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 13 lipca 1988 r.
w sprawie informacji Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że dotychczasowa realizacja uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. nie doprowadziła do osiągnięcia zamierzonych celów. Problem mieszkaniowy nie został złagodzony, a czas oczekiwania na własne samodzielne mieszkanie nie uległ skróceniu.
Sejm podkreśla, że realizacja narodowego planu społeczno-gospodarczego na lata 1986-1990 w zakresie liczby oddanych do użytku mieszkań, remontów kapitalnych i modernizacji jest poważnie zagrożona. Szczególnie niepokojący jest stan zaawansowania usuwania wad technologicznych w wybudowanych budynkach.

Sejm stwierdza, że jedną z przyczyn braku intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego jest mniejsze niż przewidywano tempo rozwoju gospodarczego kraju. Jednakże oceniając dotychczasowe działania Rządu oraz władz terenowych na rzecz realizacji uchwały z dnia 3 lipca 1984 r. należy stwierdzić, że polityka Rządu w zakresie szeroko pojętego budownictwa jest niespójna i nieskuteczna. Brak jest czytelnego i stabilnego systemu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie tworzenia cen, systemu podatkowego oraz systemu kształtowania środków na wynagrodzenia. Nie następuje restrukturyzacja przedsiębiorstw budowlanych. Inicjatywy społeczne, wynikające z potrzeby współdziałania społeczeństwa w rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego, nie znajdują właściwych warunków rozwoju i mimo znacznego zaangażowania się związków zawodowych i organizacji młodzieżowych nie rozwinęły się dotychczas powszechnie.

Sejm pozytywnie ocenia działania zmierzające do poprawy gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spełnia swoją rolę znowelizowane Prawo lokalowe, następuje zwiększenie troski obywateli o mieszkania, nowe przepisy ułatwiły zamianę mieszkań. Nie został natomiast zadowalająco rozwiązany problem zwiększonego udziału obywateli w kosztach budowy mieszkań, a także nie zostały usunięte nieuzasadnione społecznie i gospodarczo znaczne dysproporcje w obciążeniu obywateli z tytułu opłat i czynszów za mieszkania spółdzielcze, zakładowe i komunalne.

Sejm aprobuje przedstawiony przez Rząd program działań doraźnych i kierunkowych, mających na celu zintensyfikowanie budownictwa mieszkaniowego, wyrażając przekonanie, że jego konsekwentna realizacja powinna wpłynąć na zwiększenie poziomu realizacji zadań i podwyższenie ich efektywności. Sejm jednocześnie zaleca jak najszybsze podjęcie skutecznych działań w celu zapewnienia materialnych warunków realizacji programu. Przyjęte przez Sejm z inicjatywy Rządu decyzje ustawowe powinny przyczynić się do poprawy warunków i pozyskiwania środków dla szybszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Sejm stwierdza, że przewidziana w programie realizacyjnym II etapu reformy gospodarczej weryfikacja programu inwestycyjnego na lata 1986-1990 powinna ułatwić pozyskiwanie odpowiednich środków dla zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm podkreśla pełną aktualność uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. Poprawa warunków mieszkaniowych, zwłaszcza rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pozostaje nadal jednym z podstawowych celów polityki społeczno-gospodarczej państwa.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje Rząd do zdecydowanych i konsekwentnych działań na rzecz pełnej realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. przy wykorzystaniu w tym celu również nadzwyczajnych uprawnień dla Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.21.185

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Informacja Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 13/07/1988
Data ogłoszenia: 27/07/1988