Utworzenie i zasady funkcjonowania Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie IX kadencji.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 12 listopada 1985 r.
w sprawie utworzenia i zasad funkcjonowania Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie IX kadencji.

§  1.
1.
Tworzy się Radę Społeczno-Gospodarczą przy Sejmie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej IX kadencji.
2.
Rada jest organem konsultacyjno-opiniodawczym i doradczym Sejmu i jego organów w rozpatrywanych przez Sejm projektach ustaw i uchwał oraz innych sprawach o istotnym znaczeniu społecznym lub gospodarczym.
§  2.
1.
Rada rozpatruje sprawy skierowane do niej przez Sejm, Prezydium Sejmu lub komisje sejmowe w celu zaopiniowania.
2.
Rada, za zgodą Prezydium Sejmu, może również z własnej inicjatywy rozpatrywać określone sprawy i wyrażać w tych sprawach swoje opinie.
§  3.
1.
W skład Rady wchodzi nie więcej niż 250 członków - przedstawicieli:
1)
załóg przedsiębiorstw państwowych oraz państwowych gospodarstw rolnych,
2)
załóg spółdzielni, w tym rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
3)
społeczno-zawodowych organizacji rolników indywidualnych, organizacji spółdzielczych oraz organizacji rzemieślniczych,
4)
organizacji zawodowych i społeczno-zawodowych, w tym stowarzyszeń twórczych oraz innych organizacji społecznych,
5)
organizacji młodzieżowych.
2.
Przewodniczącego Rady powołuje się spośród posłów.
3.
Przewodniczący Rady jest członkiem Konwentu Seniorów.
§  4.
1.
Członków Rady powołuje Sejm spoza swego składu, na okres kadencji Sejmu.
2.
Powołanie członków następuje na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wskazanych przez Prezydium Sejmu organizacji o zasięgu krajowym, spośród organizacji, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3-5.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zgłaszają kandydatów spośród osób wybranych przez załogi przedsiębiorstw państwowych i spółdzielni, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz organizacje, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3-5, działające na terenie województwa, miast i gmin danego województwa.
4.
Prezydium Sejmu ustala:
1)
liczbę i reprezentację zawodową kandydatów na członków Rady, zgłaszanych przez prezydia poszczególnych wojewódzkich rad narodowych,
2)
organizacje, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3-5, zgłaszające kandydatów na członków Rady oraz liczbę zgłaszanych przez nie kandydatów,
3)
wytyczne, według których dokonywany jest wybór kandydatów na członków Rady przez przedsiębiorstwa i organizacje, o których mowa w ust. 3.
§  5.
1.
W skład Rady powołany może być tylko obywatel polski, posiadający czynne prawo wyborcze do Sejmu.
2.
Członkostwo w Radzie wygasa w razie:
1)
śmierci,
2)
zrzeczenia się członkostwa Rady,
3)
utraty prawa wybieralności do Rady (ust.1),
4)
odwołania na wniosek załogi lub organizacji, której przedstawicielem jest członek Rady, a także na wniosek Rady, podjęty w trybie określonym w regulaminie tej Rady, gdy członek Rady uchyla się od ciążących na nim obowiązków bądź swoim postępowaniem uchybia powadze członka Rady.
3.
Wygaśnięcie członkostwa w Radzie stwierdza Sejm.
§  6.
1.
Niezbędnej pomocy w pracach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyboru kandydatów na członków Rady udzielają wojewódzkie zespoły poselskie.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie zespoły poselskie sprawują pieczę nad właściwym przebiegiem wyboru kandydatów na członków Rady.
3.
W razie naruszenia ustalonych zasad i trybu wyboru kandydatów na członków Rady, wyborcom i wojewódzkim zespołom poselskim przysługuje prawo wniesienia protestu do Prezydium Sejmu w terminie siedmiu dni od daty wyboru.
4.
Prezydium Sejmu, po rozpatrzeniu zarzutów zawartych w proteście i stwierdzeniu naruszenia zasad bądź trybu wyboru kandydata na członka Rady albo stwierdzeniu takiego naruszenia we własnym zakresie - występuje do Sejmu o stwierdzenie nieważności wyboru i utraty członkostwa w Radzie.
§  7.
1.
Pracami Rady kieruje Prezydium Rady.
2.
W skład Prezydium Rady wchodzą:
1)
przewodniczący Rady,
2)
zastępcy przewodniczącego Rady,
3)
członkowie Prezydium,
4)
sekretarz Rady.
3.
Zastępców przewodniczącego, członków Prezydium oraz sekretarza wybiera Rada.
4. 1
Sekretarzem może być wybrana również osoba spoza składu Rady; z chwilą wyboru uzyskuje ona członkostwo w Radzie.
§  8.
1.
Przewodniczący Rady, za pośrednictwem Prezydium Sejmu, może zwracać się do naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o przedłożenie określonych opracowań, informacji oraz wyjaśnień niezbędnych dla prac Rady.
2.
Przewodniczący Rady może zapraszać na posiedzenia Rady przedstawicieli określonych organów administracji i instytucji państwowych oraz organizacji społecznych, których udział jest konieczny do rozpatrywania przez Radę określonej sprawy.
§  9.
W obradach Rady mogą uczestniczyć posłowie.
§  10.
Prezydium Sejmu koordynuje działania Rady z pracami Sejmu i jego komisji, a także może określać tryb i terminy rozpatrzenia poszczególnych spraw przez Radę.
§  11.
1.
Rada w wyniku rozpatrzenia sprawy uchwala opinię, którą przewodniczący Rady przesyła do Prezydium Sejmu.
2.
Członkowie Rady upoważnieni przez Prezydium Rady mogą występować na posiedzeniach komisji sejmowych w celu wyjaśniania i uzasadnienia opinii uchwalonych przez Radę.
3.
Sejm może wysłuchiwać na plenarnych posiedzeniach informacji o działalności Rady, a także jej opinii w określonych sprawach.
§  12.
Porządek prac Rady określa regulamin uchwalony przez Radę i zatwierdzony przez Prezydium Sejmu.
§  13.
Członkom Rady przysługują diety za udział w posiedzeniach Rady i jej organów (zespołów roboczych) oraz zwrot kosztów podróży i zakwaterowania według zasad oraz w wysokości określonych przez Prezydium Sejmu.
§  14.
Organizacyjną i techniczną oraz prasową obsługę Rady wykonuje Kancelaria Sejmu.
§  15.
1.
Skład Rady Sejm powoła w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 uchwały z dnia 30 stycznia 1986 r. (M.P.86.2.9) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 5 lutego 1986 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.33.224

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie i zasady funkcjonowania Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie IX kadencji.
Data aktu: 12/11/1985
Data ogłoszenia: 14/11/1985
Data wejścia w życie: 14/11/1985