Funkcje konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 15 lipca 1985 r.
w sprawie funkcji konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konsul udziela pomocy osobom fizycznym i prawnym, instytucjom i organizacjom realizującym zadania z zakresu współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej oraz kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  2.
W zakresie współpracy gospodarczej konsul w porozumieniu z przedstawicielem dyplomatycznym i placówkami ekonomiczno-handlowymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w państwie przyjmującym:
1)
działa na rzecz tworzenia sprzyjających warunków dla polskiego eksportu i rozwoju współpracy gospodarczej z państwem przyjmującym;
2)
ułatwia nawiązywanie kontaktów między zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i państwa przyjmującego;
3)
udziela pomocy w podejmowaniu i realizacji polskich przedsięwzięć gospodarczych w państwie przyjmującym;
4)
działa na rzecz rozwoju polsko-polonijnej współpracy gospodarczej;
5)
informuje placówki ekonomiczno-handlowe i zainteresowane instytucje polskie o możliwościach rozwijania współpracy gospodarczej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  3.
W zakresie współpracy naukowo-technicznej konsul:
1)
propaguje polską myśl naukowo-techniczną, w szczególności przez przekazywanie właściwym organizacjom i instytucjom państwa przyjmującego informacji o polskich osiągnięciach naukowo-technicznych oferowanych na eksport;
2)
udziela pomocy w nawiązywaniu i rozszerzaniu kontaktów naukowych między wyższymi uczelniami i instytucjami naukowymi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i państwa przyjmującego;
3)
przekazuje zainteresowanym instytucjom polskim materiały i informacje o osiągnięciach naukowo-technicznych państwa przyjmującego, mogących mieć istotne znaczenie dla polskiej nauki i techniki, a także informacje o zmianach w systemie i kierunkach kształcenia w szkołach wyższych państwa przyjmującego;
4)
informuje zainteresowane instytucje polskie oraz przedstawicielstwo dyplomatyczne o organizowanych w okręgu konsularnym konferencjach, zjazdach i sympozjach naukowych oraz przekazuje materiały i informacje o ośrodkach naukowo-badawczych, które ze względu na potencjał naukowy i kierunki prowadzonych badań są interesującym partnerem dla podjęcia współpracy naukowej.
§  4.
W zakresie współpracy kulturalnej konsul:
1)
dąży do zapewnienia jak najszerszej prezentacji w państwie przyjmującym obrazu Polski i jej dorobku kulturalnego;
2)
informuje władze, organizacje społeczne i polityczne oraz opinię publiczną państwa przyjmującego o najważniejszych wydarzeniach życia społecznego, politycznego, kulturalnego i naukowego Polski;
3)
inicjuje oraz udziela pomocy w organizowaniu w państwie przyjmującym wystaw, pokazów filmowych, występów artystycznych i innych polskich przedsięwzięć kulturalnych;
4)
popiera organizacje polonijne oraz inne miejscowe organizacje społeczne i kulturalne w zakresie popularyzacji kultury polskiej;
5)
udziela pomocy w realizacji wymiany kulturalnej pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.177

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Funkcje konsulów w zakresie rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a państwem przyjmującym.
Data aktu: 15/07/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985