Dalszy rozwój samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 29 czerwca 1983 r.
w sprawie dalszego rozwoju samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że działalność samorządu pracowniczego stanowi urzeczywistnienie jednej z fundamentalnych zasad konstytucyjnych - uczestnictwa klasy robotniczej i załóg pracowniczych w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Funkcjonowanie samorządu pracowniczego ma pozytywny wpływ na proces umacniania się socjalistycznej demokracji, rozbudzania aktywności społecznej i utrwalania poczucia odpowiedzialności klasy robotniczej za społeczny charakter działalności gospodarczej, przestrzeganie efektywności gospodarowania, sprawiedliwości społecznej, ładu i dyscypliny pracy, zespolenia interesów przedsiębiorstwa z interesem ogólnospołecznym.
W coraz większej liczbie przedsiębiorstw organy samorządu, wybrane zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego, wznowiły działalność po okresie zawieszenia i sprawują swoje funkcje stanowiące, inspirujące, opiniodawcze i kontrolne. Przezwyciężane są tendencje do rezygnowania z przysługujących załogom uprawnień czy też do ich ograniczania przez administrację. Samorząd pracowniczy staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem wprowadzania reformy gospodarczej i przezwyciężania przyczyn i skutków kryzysu gospodarczego.

Sejm wyraża przekonanie, że organy samorządu w przedsiębiorstwach czuwać będą nad właściwym, zgodnym z interesem ogólnospołecznym, gospodarowaniem i wykorzystaniem mienia ogólnonarodowego. Dla dalszego postępu w urzeczywistnianiu reformy gospodarczej i jej celów społecznych konieczna jest konsekwentna realizacja zadań narodowego planu społeczno-gospodarczego. Decydujące znaczenie dla rozwoju samorządu ma przestrzeganie przepisów ustawy w jego praktycznej działalności. Ponieważ statuty określają zgodność działania samorządu z ustawą, przyjmuje się, że niezgłoszenie statutu do sądu w terminie 30 dni od ukonstytuowania się rady pracowniczej lub stwierdzenie przez sąd niezgodności statutu z ustawą powoduje, że uchwały stanowiące organów samorządu nie mogą powodować skutków prawnych. Idea i praktyka samorządności powinna służyć porządkowaniu, umacnianiu i rozwojowi gospodarki i państwa, przestrzeganiu norm prawnych, społecznych i moralnych wśród załóg i ogółu pracujących.

Jednocześnie Sejm potwierdza, że wszystkie organy administracji państwowej i gospodarczej zobowiązane są do przestrzegania uprawnień samorządu pracowniczego i podejmowania niezbędnych działań dla pełnego wprowadzenia w życie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, określonych w ustawach z dnia 25 września 1981 r.

Samorząd pracowniczy powinien stać się forum harmonijnego kojarzenia interesów różnych grup zawodowych, ułatwiania współdziałania dyrekcji i związków zawodowych w sprawach płacowych i socjalnych, czuwać nad przestrzeganiem obowiązującego porządku prawnego, w tym zwłaszcza Kodeksu pracy, jak też ochrony podstawowych interesów społecznych.

Sejm wyraża uznanie dla tysięcy działaczy samorządu pracowniczego, robotników, techników, inżynierów i pracowników administracji gospodarczej, wybranych demokratycznie przez załogi zakładów pracy i pełniących ofiarnie swą trudną służbę społeczną.

Sejm aprobuje dotychczasową działalność Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw i wyraża uznanie dla jej inicjatyw służących wdrażaniu ustawy o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego i jej przestrzeganiu.

W celu dalszego rozszerzenia metodycznej, prawnej i organizacyjnej pomocy dla działaczy samorządu Prezydium Sejmu powoła przy Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw zespół konsultacyjny złożony z wybitnych praktyków i teoretyków samorządności pracowniczej.

Sejm potwierdza stanowczą wolę konsekwentnego umacniania i pełnego rozwoju samorządu w przedsiębiorstwach państwowych. Stwierdza, że dotychczasowa działalność Rządu służyła osiąganiu tego celu i powinna być kontynuowana z jeszcze większą aktywnością.

Dążąc do zwiększenia wpływu załóg na wdrażanie reformy gospodarczej, harmonizowania interesów przedsiębiorstw z celami ogólnospołecznymi, utrwalania socjalistycznych stosunków produkcji i pracy oraz demokratyzacji zarządzania, Sejm zwraca się do wszystkich załóg przedsiębiorstw państwowych o pełne zaangażowanie się w działalności samorządowej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.23.126

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dalszy rozwój samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.
Data aktu: 29/06/1983
Data ogłoszenia: 09/07/1983