Szczegółowe zasady i tryb wnoszenia opłat oraz wydatkowania środków funduszu finansowania prac geologicznych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 9 grudnia 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wnoszenia opłat oraz wydatkowania środków funduszu finansowania prac geologicznych.

Na podstawie § 7 ust. 2 uchwały nr 138 Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1982 r. w sprawie funduszu finansowania prac geologicznych (Monitor Polski Nr 17, poz. 139) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"funduszu" - rozumie się przez to fundusz finansowania prac geologicznych,
2)
"uchwale" - rozumie się przez to uchwałę nr 138 Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1982 r. w sprawie funduszu finansowania prac geologicznych (Monitor Polski Nr 17, poz. 139),
3)
"opłatach" - rozumie się przez to opłaty za wydobyte ze złoża kopaliny, określone w § 3 ust. 1 i 2 uchwały,
4) 1
"jednostkach eksploatujących" - rozumie się przez to państwowe jednostki organizacyjne oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej eksploatujące złoża kopalin.
§  2.
1. 2
Podstawę do ustalania opłaty stanowi ilość wydobytej kopaliny brutto oraz stosowana w okresie obliczeniowym cena sprzedaży, a w razie braku ceny sprzedaży - cena sprzedaży produktu końcowego otrzymanego w wyniku przetworzenia wydobytej kopaliny pomniejszona o koszty poniesione w toku procesu przetwórczego.
2. 3
(skreślony).
3. 4
W uzasadnionym wypadku jednostka eksploatująca może zwrócić się do Prezesa Centralnego Urzędu Geologii o ustalenie dla niej innego niż określony w ust. 1 sposobu obliczania opłaty.
4.
Do ustalenia opłaty przyjmuje się ilość wydobytej kopaliny brutto lub produktu końcowego, podaną w sprawozdaniu statystycznym GUS albo w obowiązującym jednostkę eksploatującą resortowym sprawozdaniu statystycznym.
5.
Ilość wydobytej kopaliny brutto przyjęta za podstawę opłat rozliczana jest w stosunku rocznym zgodnie z danymi zawartymi w sporządzonych dla Centralnego Urzędu Geologii zbiorczych zestawieniach zmian udokumentowanych złóż kopalin.
§  3.
1.
Jednostki eksploatujące przekazują do Centralnego Urzędu Geologii i do wiadomości właściwego okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej w terminie do 25 dnia po upływie kwartału deklarację o należnych oraz wniesionych opłatach.
2.
W deklaracji, o której mowa w ust. 1, należy podać: ilość, cenę oraz wartość wydobytej kopaliny brutto lub produktu końcowego, przyjętych za podstawę ustalenia opłaty zgodnie z § 2, obowiązującą stawkę procentową, wysokość deklarowanej opłaty z wyodrębnieniem kwoty należnej z tytułu przekroczenia normatywu strat zasobów złoża oraz łączną kwotę opłat wniesionych od początku roku.
3.
Pierwszą deklarację jednostki eksploatujące przekażą w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po wejściu w życie zarządzenia, określając w niej należną opłatę za kwartały ubiegłe.
§  4.
1.
Jednostki eksploatujące wnoszą opłatę w ratach miesięcznych w terminie do 25 dnia każdego miesiąca w wysokości jednej trzeciej deklarowanej opłaty kwartalnej, a przy wnoszeniu opłaty za pierwszy miesiąc kwartału dokonują na podstawie sprawozdań, o których mowa w § 2 ust. 4, rozliczenia opłaty za kwartały ubiegłe. Pierwsza wpłata na fundusz powinna obejmować opłaty należne od dnia wejścia w życie uchwały.
2.
Opłaty należy przekazywać bez wezwania na rachunek Centralnego Urzędu Geologii w Narodowym Banku Polskim.
§  5.
Kontrolę prawidłowego ustalania opłat i ich terminowego wnoszenia sprawują Centralny Urząd Geologii oraz okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej w toku badania rocznych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Środki funduszu wydatkowane są zgodnie z planem sporządzanym przez Centralny Urząd Geologii.
2.
Plan sporządza się na podstawie prognoz poszukiwawczych i kierunków przewidywanego rozwoju gospodarki narodowej oraz potrzeb zgłaszanych przez zainteresowanych ministrów i wojewodów oraz centralne związki spółdzielcze.
3.
Plan zatwierdzany jest przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii po zasięgnięciu opinii Geologicznej Rady Programowej.
§  7. 5
 
1.
Finansowanie prac ujętych w planie następuje na podstawie umów w formie:
1)
zapłaty wynagrodzenia wykonawcy,
2)
przekazania części środków funduszu do wydatkowania i rozliczenia.
2.
Wybór wykonawcy może być dokonany w drodze zlecenia, ogłoszenia przetargu lub zebrania ofert.
3.
Wynagrodzenie wykonawcy ustala się w umowie na podstawie kosztorysu umownego lub w formie wynagrodzenia ryczałtowego. Wykonawca może również otrzymywać wynagrodzenie z tytułu wykonywania obowiązków generalnego wykonawcy.
4.
Strony mogą uzgodnić w umowie, że zamawiający przekaże wykonawcy zaliczkę na poczet wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy.
§  8.
1.
Rozliczenie za wykonanie prac lub ich części stanowiącej umówiony przedmiot odbioru następuje jednorazowo fakturą końcową na podstawie protokołu odbioru prac.
2.
Strony mogą uzgodnić w umowie, że prace będą rozliczane fakturami częściowymi bez dokonywania odbioru, przy czym faktury te mogą obejmować wynagrodzenia za prace wykonane w ciągu umówionego okresu lub za wykonanie umówionego zakresu robót.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 września 1984 r. (M.P.84.22.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 20 września 1984 r. (M.P.84.22.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
3 § 2 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 20 września 1984 r. (M.P.84.22.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 20 września 1984 r. (M.P.84.22.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 20 września 1984 r. (M.P.84.22.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.30.265

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb wnoszenia opłat oraz wydatkowania środków funduszu finansowania prac geologicznych.
Data aktu: 09/12/1982
Data ogłoszenia: 16/12/1982
Data wejścia w życie: 16/12/1982