Określenie kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy w urzędach państwowych.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 stycznia 1976 r.
w sprawie określenia kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy w urzędach państwowych.

Na podstawie § 5 i § 16 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy w urzędach państwowych, na których zatrudnienie:
1)
następuje na podstawie powołania,
2)
może trwać w okresie próbnym dłużej niż 2 tygodnie, lecz nie dłużej niż trzy miesiące,
3)
uprawnia do czasu wolnego od pracy tylko za pracę poza normalnymi godzinami pracy wykonywaną w nocy oraz w niedzielę lub święto.
§  2.
1.
Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się z pracownikami zatrudnionymi na następujących kierowniczych i samodzielnych stanowiskach pracy:
1)
w naczelnych i centralnych organach administracji państwowej:
a)
dyrektora departamentu (jednostki równorzędnej), doradcy Prezesa Rady Ministrów, doradcy Wiceprezesa Rady Ministrów,
b)
wicedyrektora departamentu (jednostki równorzędnej), doradcy ministra (przewodniczącego, prezesa), głównego specjalisty poza departamentem (jednostką równorzędną),
c)
naczelnika samodzielnego wydziału, głównego specjalisty w departamencie (jednostce równorzędnej), naczelnika wydziału;
2)
w Sekretariacie Administracyjnym Polskiej Akademii Nauk:
-
dyrektora biura (zespołu), wicedyrektora biura (zespołu), głównego specjalisty;
3)
w terenowych organach administracji państwowej:
a)
w urzędach wojewódzkich i urzędach miejskich w miastach stopnia wojewódzkiego:
dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej), przewodniczącego wojewódzkiej komisji planowania, kuratora oświaty i wychowania, lekarza wojewódzkiego, dyrektora biura wojewódzkiej rady narodowej,
zastępcy dyrektora wydziału (jednostki równorzędnej), zastępcy kuratora oświaty i wychowania, dyrektora ośrodka szkoleniowego, zastępcy lekarza wojewódzkiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków, wojewódzkiego lekarza weterynarii, wojewódzkiego konserwatora przyrody, głównego księgowego budżetu województwa, rzecznika patentowego, radcy prawnego urzędu wojewódzkiego (miejskiego),
kierownika oddziału (działu), głównego księgowego, starszego inspektora wojewódzkiego, inspektora wojewódzkiego, inspektora nadzoru gmin,
b)
w urzędach miejskich w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców i w urzędach dzielnicowych w miastach podzielonych na dzielnice:
dyrektora - kierownika wydziału (jednostki równorzędnej), kierownika ekspozytury urzędu miejskiego, przewodniczącego miejskiej (dzielnicowej) komisji planowania, inspektora oświaty i wychowania,
zastępcy dyrektora - kierownika wydziału (jednostki równorzędnej), zastępcy kierownika ekspozytury urzędu miejskiego, zastępcy przewodniczącego miejskiej (dzielnicowej) komisji planowania, zastępcy inspektora oświaty i wychowania, miejskiego (dzielnicowego) lekarza weterynarii, miejskiego (dzielnicowego) konserwatora zabytków, głównego księgowego budżetu miasta (dzielnicy), komornika skarbowego, starszego inspektora miejskiego (dzielnicowego), radcy prawnego urzędu miejskiego (dzielnicowego), kierownika biura miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej, kierownika urzędu stanu cywilnego,
c)
w urzędach gmin (miast i gmin) i urzędach miejskich w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców:
sekretarza biura urzędu gminy,
sekretarza urzędu miejskiego,
agronoma gminnego - kierownika gminnej służby rolnej,
kierownika urzędu stanu cywilnego;
4)
w urzędach podległych naczelnym i centralnym organom administracji państwowej:
-
kierownika komórki organizacyjnej podległej bezpośrednio kierownikowi urzędu, głównego specjalisty.
2.
Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się również z pracownikami zatrudnionymi w urzędach państwowych na stanowiskach pracy równorzędnych ze stanowiskami wymienionymi w ust. 1.
§  3.
Do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy wymienionych w § 2 może być stosowany okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie, lecz nie dłuższy niż 3 miesiące.
§  4.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wymienionych w § 2, z wyjątkiem kierownika urzędu stanu cywilnego, a ponadto pracownikom zatrudnionym na następujących kierowniczych i innych samodzielnych stanowiskach pracy:
1)
w urzędach wojewódzkich i urzędach miejskich w miastach stopnia wojewódzkiego:
-
radcy prawnego do spraw zastępstwa sądowego, radcy kolegium do spraw wykroczeń,
-
starszego wizytatora, starszego inspektora, starszego rewidenta, jeżeli podlegają bezpośrednio kierownikowi urzędu lub jego zastępcy;
2)
w urzędach miejskich w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców i w urzędach dzielnicowych w miastach podzielonych na dzielnice:
-
kierownika oddziału, kierownika referatu, inspektora miejskiego (dzielnicowego), głównego księgowego, radcy prawnego do spraw zastępstwa sądowego, radcy prawnego do spraw wykroczeń;
3)
w urzędach gmin (miast i gmin) i urzędach miejskich w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców:
-
kierownika wydziału w urzędzie miejskim, kierownika referatu w urzędzie miejskim, głównego księgowego gminy (miasta i gminy), głównego księgowego miasta;
4)
w urzędach podległych naczelnym i centralnym organom administracji państwowej:
-
zastępcy kierownika komórki organizacyjnej podległej bezpośrednio kierownikowi tego urzędu oraz starszego specjalisty, specjalisty i radcy prawnego, jeżeli podlegają bezpośrednio kierownikowi urzędu lub jego zastępcy,

przysługuje czas wolny od pracy tylko za pracę poza normalnymi godzinami pracy, wykonywaną na polecenie przełożonego w nocy oraz w niedzielę i święto.

2.
Czas wolny od pracy tylko za pracę określoną w ust. 1 przysługuje również pracownikom zatrudnionym w urzędach państwowych na stanowiskach pracy równorzędnych ze stanowiskami wymienionymi w tym przepisie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.4.16

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy w urzędach państwowych.
Data aktu: 15/01/1976
Data ogłoszenia: 09/02/1976
Data wejścia w życie: 09/02/1976