Kontrola jakości zdrowotnej środków spożywczych oraz przestrzeganie higieny w zakładach produkujących i wprowadzających je do obrotu.

UCHWAŁA NR 152
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1971 r.
w sprawie kontroli jakości zdrowotnej środków spożywczych oraz przestrzegania higieny w zakładach produkujących i wprowadzających je do obrotu.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady produkujące i zakłady wprowadzające do obrotu środki spożywcze są obowiązane do zorganizowania i sprawowania wewnętrznej kontroli jakości zdrowotnej produkowanych lub wprowadzanych do obrotu środków spożywczych oraz do przestrzegania związanych z tą działalnością wymagań higieny.
2.
Czynności kontroli wewnętrznej w zakresie, o którym mowa w ust. 1, wykonują pracownicy zatrudnieni na określonych stanowiskach pracy, związanych bezpośrednio z produkcją środków spożywczych, ich magazynowaniem lub obrotem oraz osoby kierujące i kontrolujące produkcję.
3.
Szczegółowe zasady organizacji i działania kontroli wewnętrznej oraz tryb i zakres przeprowadzania badań laboratoryjnych określają przepisy szczegółowe, wydane w trybie przewidzianym w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245).
§  2.
1.
Kontrola wewnętrzna jakości zdrowotnej środków spożywczych obejmuje w szczególności:
1)
w toku czynności związanych z produkcją:
a)
bieżącą i okresową ocenę jakości składników (surowców i półfabrykatów) i wyrobów gotowych oraz opakowań bezpośrednich, warunków przechowywania i innych wymagań sanitarnych określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności lub w normach przedmiotowych,
b)
prawidłowość procesów technologicznych,
c)
ocenę jakości zdrowotnej, przeprowadzaną w ramach odbioru jakościowego wytwarzanych wyrobów,
d)
prawidłowość stosowania dodatkowych substancji dozwolonych;
2)
w toku czynności związanych z magazynowaniem:
a)
bieżącą i okresową ocenę warunków magazynowych ze szczególnym uwzględnieniem temperatury, wilgotności i zabezpieczenia przed szkodnikami,
b)
okresową ocenę magazynowanych środków spożywczych ze szczególnym uwzględnieniem kontroli terminów przydatności danych środków do spożycia oraz ocenę przestrzegania zasad postępowania ze środkami spożywczymi oznaczonymi tymi terminami;
3)
w toku innych czynności związanych z obrotem:
a)
bieżącą i okresową ocenę środków spożywczych w postaci gotowej do dalszego obrotu (ocena stanu danego środka oraz jego opakowania jednostkowego bezpośredniego, a w miarę potrzeby również opakowania zbiorczego),
b)
przestrzeganie określonych dla danego środka terminów przydatności i warunków przechowywania,
c)
przestrzeganie szczególnych warunków ustalonych w zezwoleniu na wprowadzenie określonego środka do produkcji lub do obrotu.
2.
Zadania określone w ust. 1 powinny być odpowiednio wykonywane za pomocą badań organoleptycznych, badań laboratoryjnych (fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych) i przy użyciu właściwej aparatury pomiarowej.
§  3.
Kontrola wewnętrzna przestrzegania wymagań higieny obejmuje w szczególności bieżącą i okresową ocenę:
1)
stanu sanitarnego, na który składa się stan techniczny oraz stan czystości i porządku:
a)
otoczenia zewnętrznego zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczenia powietrza, stężenia zapachów i gospodarki ściekami,
b)
całego obszaru zajmowanego przez zakład,
c)
poszczególnych obiektów (budynków) ze szczególnym uwzględnieniem obiektów wykorzystanych do produkcji oraz do magazynowania surowców i wyrobów gotowych,
d)
poszczególnych stanowisk pracy, aparatury, urządzeń i maszyn,
e)
pomieszczeń i urządzeń sanitarnych.
2)
zabezpieczenia zakładu i poszczególnych jego pomieszczeń przed owadami i gryzoniami,
3)
prawidłowego magazynowania dozwolonych substancji dodatkowych, środków do mycia oraz środków dezynfekcyjnych i dezynsekcyjnych,
4)
wyników przeprowadzanych zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych i deratyzacyjnych,
5)
stanu sanitarnego środków transportu wewnętrznego i zewnętrznego, należących do danego zakładu, oraz innych środków transportu przeznaczonych do przywożenia lub wywożenia środków żywności,
6)
przestrzegania wymagań określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych pracowników zatrudnionych przy produkcji lub obrocie środków spożywczych.
§  4.
1.
O uchybieniach stwierdzonych w toku produkcji środków spożywczych, w ich magazynowaniu lub obrocie należy bezwłocznie zawiadomić:
1)
pracownika odpowiedzialnego za prawidłowe wykonanie danej czynności produkcyjnej lub związanej z magazynowaniem albo z obrotem oraz bezpośredniego przełożonego tego pracownika,
2)
kierownika zakładu lub jego zastępcę do spraw technicznych lub produkcyjnych, jeżeli do usunięcia uchybienia niezbędne jest podjęcie działania przekraczającego zadania pracownika określonego w pkt 1,
3)
osobę odpowiedzialną za kontrolę wewnętrzną, jeżeli celowe jest przeprowadzenie badań należących do jej zakresu działania.
2.
O uchybieniach stwierdzonych w czasie kontroli wewnętrznej należy zawiadomić niezwłocznie osoby wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, a ponadto, jeżeli stwierdzono niewłaściwą jakość określonej partii środków spożywczych - również powiatowego (miejskiego w mieście stanowiącym powiat) inspektora sanitarnego.
3.
W razie stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 2, osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie kontroli wewnętrznej wydaje doraźne zarządzenie o zabezpieczeniu danej partii środków spożywczych do czasu podjęcia odpowiednich ustaleń przez państwowego inspektora sanitarnego.
§  5.
Zadania samokontroli jakości zdrowotnej środków spożywczych powinny być objęte regulaminem czynności dla poszczególnych stanowisk.
§  6.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określi wymagane kwalifikacje pracowników sprawujących kontrolę wewnętrzną w myśl § 1 ust. 2.
2.
W zakładach produkujących dietetyczne środki spożywcze ustalenie osób właściwych, w myśl § 1 ust. 2 następuje w porozumieniu z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.
§  7.
Zasady kontroli jakości zdrowotnej środków spożywczych i używek przewożonych polskimi statkami morskimi w celu wprowadzenia do obrotu w kraju ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  8.
W sprawach nie unormowanych w niniejszej uchwale do komórek kontroli wewnętrznej i pracowników tych komórek stosuje się odpowiednio przepisy o zasadach organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych.
§  9.
W uchwale nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 222) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 9 skreśla się ust. 3,
2)
po § 12 dodaje się nowy § 12a w brzmieniu:

"§ 12a. Zasady kontroli jakości zdrowotnej środków spożywczych regulują przepisy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia."

§  10.
Obowiązek zorganizowania i sprawowania kontroli wewnętrznej nie dotyczy przedsiębiorstw handlu zagranicznego z wyjątkiem sklepów "Baltona".
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej oraz innym właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.43.272

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kontrola jakości zdrowotnej środków spożywczych oraz przestrzeganie higieny w zakładach produkujących i wprowadzających je do obrotu.
Data aktu: 21/07/1971
Data ogłoszenia: 27/08/1971
Data wejścia w życie: 27/08/1971