Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 lutego 1969 r.
w sprawie trybu opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych.

Na podstawie § 4 ust. 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 maja 1967 r. w sprawie trybu opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych (Monitor Polski Nr 37, poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek uzyskania w trakcie sporządzania dokumentacji inwestycji opinii rzeczoznawcy do spraw sanitarno-higienicznych dotyczy odpowiednio planu zagospodarowania przestrzennego terenu, części lub całości rozwiązania projektów architektoniczno-budowlanych, technologicznych oraz instalacji sanitarnych.
2.
Opinia określona w ust. 1 jest wydawana z punktu widzenia wymagań sanitarno-higienicznych i powinna zawierać ocenę:
1)
w planie zagospodarowania przestrzennego terenu:
a)
odległości pomiędzy poszczególnymi lokalnymi urządzeniami, służącymi do zaopatrzenia w wodę, gromadzenia i unieszkodliwienia nieczystości, odległości pomiędzy budynkami oraz odległości tych urządzeń od budynków i od granic działki (terenu),
b)
sposobu zagospodarowania zieleni;
2)
w projekcie architektoniczno-budowlanym:
a)
programu, rozwiązania funkcjonalnego, oświetlenia i wentylacji naturalnej, wykończenia wnętrz oraz wyposażenia w urządzenia i przybory sanitarne,
b)
zabezpieczenia przeciwakustycznego;
3)
w projekcie technologicznym - zabezpieczenia przed zagrożeniem środowiska wewnętrznego i otoczenia;
4)
w projekcie instalacji sanitarnych:
a)
wentylacji, klimatyzacji i centralnego ogrzewania w zakresie wpływu przewidywanych rozwiązań na wilgotność, temperaturę, zanieczyszczenia i prędkość ruchu powietrza w środowisku wewnętrznym oraz głośność tego środowiska;
b)
wodociągów, kanalizacji i ciepłej wody w zakresie doboru urządzeń i przyborów sanitarnych oraz wyboru punktów i parametrów ciepłej wody zależnie od jej przeznaczenia.
3.
Nie podlegają opiniowaniu przez rzeczoznawców:
1)
lokalizacja szczegółowa inwestycji,
2)
zagadnienie gospodarki wodno-ściekowej obiektów projektowanych na terenach uzbrojonych, tj. lokalne urządzenia źródeł zaopatrzenia w wodę oraz lokalne urządzenia do unieszkodliwiania nieczystości, z wyjątkiem oceny:
a)
prawidłowości położenia tych urządzeń w stosunku do innych obiektów znajdujących się na działce,
b)
urządzeń szczelnych do gromadzenia ścieków usuwanych okresowo środkami transportowymi oraz
c)
urządzeń do mechanicznego oczyszczania ścieków,
3)
oddziaływanie projektowanej inwestycji na stopień zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego,
4)
projekty obiektów zawartych w wykazie ustalonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego na podstawie § 6 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 maja 1967 r. w sprawie trybu opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych (Monitor Polski Nr 37, poz. 178).
§  2.
1.
Opiniowanie projektu (§ 1) powinno być dokonywane w czasie opracowywania dokumentacji inwestycji.
2.
Dokumentacja inwestycji powinna być opiniowana przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych w stadium projektu wstępnego, a w razie opracowania projektu jednostadiowego - w stadium projektu technicznego inwestycji.
§  3.
Do projektów przekazywanych rzeczoznawcy do spraw sanitarno-higienicznych w celu zaopiniowania powinny być dołączone dokumenty stwierdzające uzgodnienie:
1)
lokalizacji szczegółowej inwestycji - z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym oraz - w zależności od rodzaju zakładu - ponadto z organem do spraw ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem;
2)
projektu urządzeń lokalnych związanych z poborem i uzdatnianiem wody do picia - z właściwym terenowo państwowym inspektorem sanitarnym;
3)
projektu wentylacji i kotłowni, w zakresie wpływu emisji zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza atmosferycznego oraz oddziaływania projektowanej inwestycji na stopień zanieczyszczenia powietrza - z organem do spraw ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem.
§  4.
Podstawę do zaopiniowania projektów wewnętrznych instalacji sanitarnych stanowi uzgodniona część technologiczna i budowlana projektu inwestycji.
§  5.
Nie uwzględnione zalecenia, wydane w czasie opiniowania projektu, rzeczoznawca do spraw sanitarno-higienicznych zamieszcza jako zastrzeżenia w formie klauzuli (opinii) dotyczącej przedstawionego mu projektu.
§  6.
Biuro projektów może uznać zastrzeżenia rzeczoznawcy do spraw sanitarno-higienicznych za nieuzasadnione i wystąpić do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego (państwowego inspektora sanitarnego miasta wyłączonego z województwa) o rozstrzygnięcie sprawy.
§  7.
Zaopiniowany projekt zaopatruje się w klauzulę uzgodnienia, która powinna być umieszczona na odbitce podstawowego rzutu obiektu. Klauzulę uzgodnienia zamieszcza się na trzech egzemplarzach dokumentacji.
§  8.
1.
Rzeczoznawca obowiązany jest prowadzić ewidencję opiniowanych projektów w "Książce ewidencji opiniowanych projektów", zawierającej następujące pozycje:
1)
liczba dziennika,
2)
kolejny numer opinii,
3)
tytuł dokumentacji,
4)
nazwa obiektu (jeżeli inwestycja obejmuje szereg obiektów),
5)
określenie województwa,
6)
autor i generalny projektant,
7)
stadium dokumentacji,
8)
branża,
9)
data wpływu dokumentacji,
10)
data wydania opinii,
11)
rodzaj opinii,
12)
zalecenia wydane w czasie opiniowania projektu,
13)
uwagi.
2.
Ponadto do obowiązków rzeczoznawcy należy branie udziału w naradach i kursach szkoleniowych, organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej w celu bieżącego zaznajomienia się z określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego kierunkami opiniowania dokumentacji inwestycji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.8.77

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych.
Data aktu: 13/02/1969
Data ogłoszenia: 01/03/1969
Data wejścia w życie: 01/03/1969