Ustalanie zasobów wód podziemnych przy podejmowaniu działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją tych wód.

UCHWAŁA Nr 64
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1969 r.
w sprawie ustalania zasobów wód podziemnych przy podejmowaniu działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją tych wód.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa ogólne zasady ustalania zasobów wód podziemnych oraz zależność projektowania i realizacji inwestycji budowlanych od stopnia rozpoznania (kategorii) tych zasobów.
2.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do projektowania oraz do budowy i rozbudowy:
1)
komunalnych urządzeń i instalacji wodociągowych oraz urządzeń zbiorowego zaopatrywania wsi w wodę zarówno z wód podziemnych, jak również z wód pochodzących z infiltracji brzegowej,
2)
obiektów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, które są zaopatrywane w wody lecznicze, oraz nowych ujęć wód leczniczych w istniejących uzdrowiskach,
3)
obiektów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, które mają być zaopatrywane w wody lecznicze w nowo powstałych uzdrowiskach,
4)
zakładów przemysłowych i innych obiektów nie wymienionych w pkt 1-3, które mają być zaopatrywane w wodę w całości lub w części z zasobów wód podziemnych, w tym również z wód pochodzących z infiltracji brzegowej,
5)
ujęć wód podziemnych dla istniejących obiektów, wymienionych w pkt 1-4, z wyłączeniem ujęć wód leczniczych.
3.
Przez budowę ujęcia wody podziemnej rozumie się wykonanie robót budowlano-montażowych umożliwiających wykorzystanie otworu wiertniczego lub grupy otworów wiertniczych albo innych wyrobisk służących do stałej eksploatacji wody podziemnej.
§  2.
Przepisy uchwały nie mają zastosowania do:
1)
projektowania i budowy obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, 4 i 5, jeżeli głębokość ujęcia wody nie przekracza 30 m, a zapotrzebowanie na wodę podziemną i wydajność ujęcia nie przekracza 6 m3/godz.,
2)
budowy ujęcia wody podziemnej w celu odwodnienia złoża kopaliny lub robót budowlanych.
§  3.
1.
Ustalenie zasobów wody podziemnej obejmuje rozpoznanie budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych na określonym obszarze i stwierdzenie na tej podstawie:
1)
występowania wody w określonym poziomie wodonośnym,
2)
jakości wody podziemnej,
3)
zasobów eksploatacyjnych,
4)
technicznej możliwości eksploatacji wody.
2.
Przez zasoby eksploatacyjne rozumie się ilość wody podziemnej, którą można pobierać w określonej jednostce czasu w zaprojektowanych lub istniejących warunkach technicznych i hydrogeologicznych, bez ujemnego wpływu na ilość i jakość ogólnych zasobów tej wody.
§  4.
1.
Ustala się trzy stopnie dokładności poznania zasobów wód podziemnych, zwane dalej kategoriami A, B i C.
2.
Warunkiem zaliczenia zasobów wody podziemnej do:
1)
kategorii C - jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów geologicznych, hydrogeologicznych, hydrologicznych i innych istniejących dla badanego obszaru, uzupełnionych w miarę potrzeby wynikami badań geofizycznych, specjalnych wierceń poszukiwawczych lub innych robót,
2)
kategorii B - jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów wymienionych w pkt 1 oraz przeprowadzonych badań geologicznych, hydrogeologicznych i ewentualnie hydrologicznych, uzupełnionych fizykochemicznymi i bakteriologicznymi analizami wody oraz wynikami wierceń i próbnych pompowań,
3)
kategorii A - jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów wymienionych w pkt 2, uzupełnionych wynikami długotrwałych pompowań wody oraz jej analizami.
§  5.
Szczegółowe zasady i sposób ustalania oraz tryb zatwierdzania zasobów wód podziemnych w poszczególnych kategoriach określają odrębne przepisy.
§  6.
Dane wyjściowe do projektowania inwestycji budowlanych wymienionych w § 1 ust. 2 mogą być zatwierdzone po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii C.
§  7.
1.
Projekt wstępny inwestycji obejmującej budowę lub rozbudowę:
1)
obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, których projektowane zapotrzebowanie na wodę nie przekracza 100 m3/godz.,
2)
obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2 i 5,
3)
nieprzemysłowych obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 4, których projektowane zapotrzebowanie na wodę nie przekracza 6 m3/godz.

- może być zatwierdzony po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii C.

2.
Projekt wstępny inwestycji obejmującej budowę lub rozbudowę obiektów wymienionych w § 1 ust. 2, a nie objętych przepisem ust. 1, może być zatwierdzony po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii B.
§  8.
Wymagane przez prawo budowlane pozwolenie na budowę lub rozbudowę:
1)
obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 - może być wydane po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii B,
2)
obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 3 - może być wydane po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii A,
3)
obiektów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 5 - może być wydane po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii C.
§  9.
Pozwolenie na użytkowanie ujęcia wody podziemnej przez:
1)
zakłady wymienione w § 1 ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5 - może być wydane po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii B,
2)
zakłady wymienione w § 1 ust. 2 pkt 3 - może być wydane po uprzednim ustaleniu i zatwierdzeniu niezbędnych zasobów wód podziemnych w kategorii A.
§  10.
Odstępstwo od zasad ustalonych w § 7 ust. 2, § 8 pkt 1 i 2 oraz w § 9 jest dopuszczalne w wypadkach gospodarczo uzasadnionych za zgodą organu właściwego do zatwierdzania zasobów wody podziemnej.
§  11.
Traci moc uchwała Nr 29 Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1960 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania zasobów wód podziemnych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 13, poz. 62 i z 1962 r. Nr 80, poz. 374).
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.15.112

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalanie zasobów wód podziemnych przy podejmowaniu działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją tych wód.
Data aktu: 01/04/1969
Data ogłoszenia: 12/04/1969
Data wejścia w życie: 01/07/1969