Tryb pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie trybu pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar (Dz. U. Nr 23, poz.147) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala tryb pobierania do badań jakościowych próbek surowców, materiałów, półwyrobów i wyrobów gotowych, zwanych dalej "wyrobami", z wyjątkiem próbek wyrobów wymienionych w ust. 2, przy przeprowadzaniu kontroli jakości wyrobów w zakładach produkcyjnych przez Centralny Urząd Jakości i Miar oraz podległe mu okręgowe i obwodowe urzędy jakości i miar, zwane dalej "organami administracji jakości i miar".
2.
Tryb pobierania próbek wyrobów wytwarzanych dla potrzeb obronności kraju regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Próbki wyrobów pobiera się w wypadkach, gdy nie można dokonać oceny jakości danego wyrobu bez przeprowadzenia badań próbki tego wyrobu.
2.
Badania próbek wyrobów przeprowadza się w jednostce, w której pobrano próbkę, a w razie uzasadnionej potrzeby - poza tą jednostką.
§  3.
Próbki wyrobów pobiera się:
1)
w zakładach produkcyjnych i należących do tych zakładów wytwórniach, magazynach, składach i innych pomieszczeniach, w których wyroby są wytwarzane, przetwarzane, zużywane do produkcji lub przechowywane dla celów produkcji, obrotu lub sprzedaży,
2)
w jednostkach obrotu handlowego.
§  4.
1.
Próbki wyrobów powinny być pobierane w ilości i w sposób określony w Polskich Normach lub w normach branżowych, a jeżeli takie normy nie zostały ustanowione lub nie zawierają postanowień dotyczących pobierania próbek, próbki powinny być pobierane zgodnie z ustalonymi dla danego wyrobu warunkami technicznymi lub normami zakładowymi, a w razie ich braku - w sposób przyjęty zwyczajowo i w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia badań.
2.
Pobranie próbki w zakładzie produkcyjnym powinno być poprzedzone ustaleniem partii produkcyjnej, z której próbka ma być pobrana.
§  5.
1.
Do pobierania próbek wyrobów do badań jakościowych uprawnieni są upoważnieni do kontroli przez organy administracji jakości i miar pracownicy tych organów oraz rzeczoznawcy.
2.
O pobraniu próbki wyrobu w jednostce obrotu handlowego organ administracji jakości i miar, który zarządził kontrolę jakości danego wyrobu, zawiadamia producenta tego wyrobu.
3.
O pobraniu do badań niszczących próbki wyrobu o wartości powyżej 2000 zł organ zarządzający kontrolę jakości wyrobu zawiadamia jednostkę nadrzędną nad producentem wyrobu.
§  6.
1.
Próbkę wyrobu pobiera się w obecności kierownika jednostki, w której dokonuje się pobrania próbki, lub w obecności osób przez niego upoważnionych.
2.
Z czynności pobrania próbki sporządza się protokół w trzech egzemplarzach, z których jeden, stanowiący równocześnie pokwitowanie odbioru próbki, pozostawia się w jednostce, w której pobrano próbkę. W protokole należy między innymi wymienić numer i datę upoważnienia do kontroli, organ, który je wystawił, oraz nazwiska osób uczestniczących w czynnościach związanych z pobraniem próbki.
§  7.
Kierownik jednostki, w której pobiera się próbkę, obowiązany jest zapewnić warunki umożliwiające dokonanie wszystkich czynności związanych z pobraniem próbki. W szczególności kierownik jednostki powinien:
1)
przydzielić na czas wykonywania tych czynności odpowiednie pomieszczenie do pracy, niezbędny sprzęt biurowy, odzież ochronną oraz środki techniczne do pobrania próbki,
2)
przydzielić w miarę możliwości potrzebne środki transportowe w celu przewiezienia próbki do miejscowości, z którą brak jest połączeń publicznymi środkami komunikacyjnymi,
3)
przedstawić osobie upoważnionej do pobrania próbki żądane dokumenty dotyczące badanego wyrobu (protokół kontroli technicznej, warunki odbioru technicznego, normy, rysunki itp.) oraz udzielić wyczerpujących informacji w tym zakresie,
4)
umożliwić właściwe pobranie próbki, jej zabezpieczenie, zakonserwowanie, opakowanie i wysłanie pod wskazany adres, a w razie pobierania próbki o dużym ciężarze albo o dużych wymiarach, załadowanie próbki według wskazań osoby upoważnionej do jej pobrania.
§  8.
1.
Pobrane próbki wyrobów trwałego użytku organy administracji jakości i miar obowiązane są zwracać jednostce, w której pobrano próbki danego wyrobu, w terminie 14 dni od daty zakończenia postępowania związanego z badaniem próbki, chyba że próbka w wyniku badań uległa całkowitemu zniszczeniu.
2.
Nie podlegają zwrotowi próbki wyrobów spożywczych oraz nietrwałych, łatwo psujących się i takich, które straciły termin ważności.
3.
Na zwracane w trybie ust. 1 próbki wyrobów wystawia się protokoł zwrotu, a w razie całkowitego zniszczenia próbki - protokół zniszczenia, które przesyła się jednostce, w której pobrano próbki.
§  9.
1.
Próbki pobiera się na koszt jednostki, w której próbkę pobrano. Jednostka ta ponosi także koszty związane z pobieraniem (§ 7 pkt 4) i zwrotem (§ 8 ust. 1) próbki.
2.
Koszty badań próbek ponosi producent wyrobu, a w razie ujawnienia wad - jednostka ponosząca odpowiedzialność za wadę, o ile jednostką tą nie jest producent wyrobu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszeniąa.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.32.218

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb pobierania do kontroli jakościowej próbek wyrobów.
Data aktu: 16/07/1968
Data ogłoszenia: 30/07/1968
Data wejścia w życie: 30/07/1968