Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

Na podstawie § 23 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego oraz biura konstrukcyjne i projektowe, laboratoria badawcze oraz przedsiębiorstwa skupu i zaopatrzenia drobnej wytwórczości podległe radom narodowym, określone w § 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów z zysku na fundusz rezerwowy kwartalnie w wysokości 2% planowanego osobowego funduszu płac na dany kwartał.
2.
Odpisów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa dokonują 15 następnego miesiąca po miesiącu rozpoczynającym dany kwartał.
§  3.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest składać informacje prezydium właściwej rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków z funduszu rezerwowego.
3.
W razie poniesienia strat, jako wyniku całokształtu działalności przedsiębiorstwa, prezydium właściwej rady narodowej przy współudziale zjednoczenia (jednostki równorzędnej) wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu ich powstawaniu.
§  5.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju w wysokości różnicy między zyskiem prawidłowym a należnymi wpłatami z zysku do budżetu, odpisami na fundusz zakładowy i rezerwowy.
§  6.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju w terminach, o których mowa w § 2.
§  7.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu rozwoju na odrębnym rachunku bankowym.
§  8.
1.
W terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia przedsiębiorstwa dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy. Ostateczne rozliczenie funduszu rozwoju z funduszem statutowym i funduszem inwestycyjno-remontowym jest dokonywane na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Wysokość odpisów, o których mowa w ust. 1, może być określona w granicach różnicy między ustaloną kwotą funduszu rozwoju a należnym uzupełnieniem funduszów własnych w obrocie w granicach pokrycia środkami własnymi.
3.
Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa mogą przekazać środki na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego. Przy rozliczeniu ostatecznym na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo jest zobowiązane w pierwszej kolejności zabezpieczyć wysokość funduszu własnego w obrocie w granicach obowiązującego pokrycia zapasów i nakładów przyszłych okresów środkami własnymi.
§  9.
Odpisy, wpływy oraz dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy, o których mowa w § 17 uchwały, przedsiębiorstwo ewidencjonuje na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy".
§  10.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów części amortyzacji pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstwa każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał zgodnie ze wskaźnikiem procentowym ustalonym przez prezydium właściwej rady narodowej stosownie do przepisów § 19 uchwały.
2.
Odpisy, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa korygują przy sporządzaniu kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpływy i dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy ewidencjonuje się na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy" pod datą otrzymania zawiadomienia o przekazaniu środków bądź uzyskaniu wpływów na ten fundusz.
§  11.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu inwestycyjno-remontowego na odrębnym rachunku bankowym "Fundusz inwestycyjno-remontowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.66.378

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.
Data aktu: 26/11/1965
Data ogłoszenia: 09/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966