Zatrudnianie cudzoziemców.

ZARZĄDZENIE Nr 31
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 1965 r.
w sprawie zatrudniania cudzoziemców.

W celu ujednolicenia postępowania przy zatrudnianiu cudzoziemców zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Cudzoziemiec, tj. obywatel państwa obcego lub bezpaństwowiec, może być zatrudniony w państwowym zakładzie pracy (urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie), jeżeli:
1)
obowiązujące przepisy nie uzależniają zatrudnienia od posiadania obywatelstwa polskiego,
2)
ubiegający się o pracę posiada zezwolenie na pobyt stały w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Zatrudnienia cudzoziemca przebywającego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie konwencji o małym ruchu granicznym nie uzależnia się od posiadania zezwolenia na pobyt stały.
§  2.
1.
Zatrudnienie cudzoziemca w zakładzie pracy, o którym mowa w § 1 ust. 1, wymaga - w każdym wypadku - uprzedniego pisemnego zezwolenia kierownika zakładu pracy.
2.
Zezwolenie musi być uzyskane przed zawarciem umowy o pracę i przed dopuszczeniem do pracy.
3.
Zezwolenie może być w każdym czasie przez kierownika zakładu pracy cofnięte.
§  3.
1.
Przed wydaniem zezwolenia określonego w § 2 zakład pracy (§ 1 ust. 1) mający zatrudnić cudzoziemca zasięga opinii właściwej ze względu na jego miejsce zamieszkania komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej, załączając ankietę cudzoziemca, która powinna zawierać:
1)
nazwisko i imię,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
obywatelstwo,
4)
dane dotyczące dokumentu stwierdzającego tożsamość (seria i numer właściwego dokumentu obcego lub dowodu tożsamości cudzoziemca oraz termin jego ważności),
5)
nazwę organu, który wydał kartę stałego pobytu, i datę jej wydania,
6)
zawód,
7)
nazwę zakładu pracy, mającego zatrudnić cudzoziemca,
8)
uzasadnienie celowości zatrudnienia cudzoziemca,
9)
charakterystykę zawodową cudzoziemca.
2.
W razie negatywnej opinii komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej cudzoziemiec nie może być zatrudniony.
§  4.
O każdym rozwiązaniu stosunku pracy z cudzoziemcem kierownik zakładu pracy (§ 1 ust. 1) obowiązany jest poinformować właściwą ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca komendę wojewódzką (równorzędną) Milicji Obywatelskiej.
§  5.
Zaleca się centralnym organom spółdzielczym wydanie poleceń zobowiązujących podległe jednostki organizacyjne do zastosowania zasad określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  6.
Minister Spraw Wewnętrznych może zwolnić niektóre zakłady pracy od obowiązku zasięgania opinii komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej w sprawie zamierzonego zatrudnienia określonych kategorii cudzoziemców.
§  7.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą cudzoziemców (stażystów, stypendystów, specjalistów) zatrudnionych na podstawie porozumień i umów międzynarodowych, jak również cudzoziemców zatrudnionych przez placówki zagraniczne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  8.
Nie wymaga zezwolenia przewidzianego w zarządzeniu dalsze zatrudnienie cudzoziemca, jeżeli nastąpiło ono na podstawie zezwolenia uzyskanego w trybie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców, wydanych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia - przez okres ważności tego zezwolenia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.23.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatrudnianie cudzoziemców.
Data aktu: 29/04/1965
Data ogłoszenia: 10/05/1965
Data wejścia w życie: 10/05/1965