Wytyczne dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie.

ZARZĄDZENIE Nr 36
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1964 r.
w sprawie wytycznych dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 19 grudnia 1963 r. o ustroju adwokatury (Dz. U. Nr 57, poz. 309) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie. Wytyczne te stanowią załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DLA WYKONYWANIA OBSŁUGI PRAWNEJ JEDNOSTEK GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ PRZEZ ZESPOŁY ADWOKACKIE

§ 1.
1.
Zespoły adwokackie mogą podejmować się wykonywania usług w zakresie obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie pisemnego zlecenia tych jednostek.
2.
Przez usługę prawną rozumie się wykonanie określonej czynności, jak udzielenie porady prawnej, wydanie opinii, zastępowanie w określonej sprawie w postępowaniu sądowym, arbitrażowym lub administracyjnym itp.
§  2.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej może zwrócić się o wykonanie usługi prawnej przez zespół adwokacki:
a)
jeżeli nie ma zorganizowanej obsługi prawnej;
b)
jeżeli, mimo posiadania zorganizowanej obsługi prawnej, zachodzą obiektywne przeszkody uniemożliwiające występowanie radcy prawnego lub referenta prawnego tej jednostki w postępowaniu sądowym, arbitrażowym lub administracyjnym, postępowanie toczy się poza siedzibą zainteresowanej jednostki lub poza bliską okolicą jej siedziby bądź też postępowanie dotyczy sprawy nietypowej i skomplikowanej, a stałą obsługę prawną wykonuje referent prawny;
c)
jeżeli wykonanie usługi prawnej wymaga zaangażowania wybitnego specjalisty.
2.
Przed udzieleniem zespołowi adwokackiemu zlecenia na wykonanie usługi prawnej jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest zwrócić się do swojej jednostki nadrzędnej o wykonanie tej usługi na zasadach określonych w przepisach o obsłudze prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
W razie niemożności wykonania usługi prawnej przez jednostkę nadrzędną udziela ona pisemnego zezwolenia na zlecenie wykonania tej usługi zespołowi adwokackiemu.
4.
Odpis zezwolenia jednostka nadrzędna przesyła prezesowi okręgowej komisji arbitrażowej właściwej dla siedziby jednostki, której udzielono zezwolenia.
5.
Data i numer pisma zezwalającego na zlecenie wykonywania usług i prawnej przez zespół adwokacki powinny być powołane w zleceniu jednostki gospodarki uspołecznionej (§ 1 ust. 1).
§  3.
1.
W przypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli zachodzą warunki, o których mowa w § 2 ust. 1, a nie jest możliwe uzyskanie zezwolenia jednostki nadrzędnej ani danie zlecenia radcy prawnemu zatrudnionemu w innej jednostce gospodarki uspołecznionej - jednostka gospodarki uspołecznionej może udzielić zespołowi adwokackiemu zlecenia na usługę prawną mimo nieposiadania zezwolenia jednostki nadrzędnej.
2.
O udzielonym zleceniu jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest zawiadomić jednostkę nadrzędną oraz prezesa właściwej okręgowej komisji arbitrażowej.
§  4.
1.
Wykonanie usługi prawnej należy zlecać zespołowi adwokackiemu właściwemu dla siedziby zainteresowanej jednostki gospodarki uspołecznionej lub miejsca, w którym toczy się sprawa sądowa lub arbitrażowa.
2.
Przy zlecaniu wykonania usługi prawnej jednostka gospodarki uspołecznionej może wskazać adwokata, który ma wykonać usługę prawną.
§  5.
Po wykonaniu usługi prawnej zespół adwokacki wystawia rachunek, w którym powinien być określony rodzaj wykonanej usługi i prawna podstawa ustalenia kwoty wymienionej w rachunku.
§  6.
Zapłata należności za usługi prawne następuje z bezosobowego funduszu płac w trybie określonym dla rozliczeń za usługi wykonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.31.135

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dla wykonywania obsługi prawnej jednostek gospodarki uspołecznionej przez zespoły adwokackie.
Data aktu: 26/04/1964
Data ogłoszenia: 13/05/1964
Data wejścia w życie: 13/05/1964