Szczegółowe zasady gospodarowania funduszem płac w jednostkach i zakładach budżetowych w roku 1964.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lutego 1964 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarowania funduszem płac w jednostkach i zakładach budżetowych w roku 1964.

Na podstawie § 42 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na 1964 rok i niektórych zasad jego wykonywania - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz płac osobowy i bezosobowy jednostek budżetowych wraz z ich gospodarstwami pomocniczymi i środkami specjalnymi oraz zakładów budżetowych, jak również jednostek organizacyjnych określonych w § 4 uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. w sprawie ustalenia wyodrębnionych środków na fundusz postępu techniczno-ekonomicznego oraz ustalenia kwot narzutów i niektórych zasad gospodarki środkami funduszu w 1964 r. - ustalony dla wszystkich tych jednostek w załączniku nr 9 do uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na 1964 rok i niektórych zasad jego wykonywania - stanowi limit wydatków.
2.
Limitami, w ramach których jednostki nadrzędne mogą dokonywać przeniesień, są odrębnie dla działów klasyfikacji wydatków budżetu centralnego i budżetów terenowych:
1)
osobowy fundusz płac jednostek budżetowych:
a)
działu 1,
b)
działu 4,
c)
działów 2, 3, 5, 6, 7, 8 i 9,
d)
działu 11,
e)
działu 12;
2)
osobowy fundusz płac zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz jednostek określonych w § 4 uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r.:
a)
działu 1,
b)
działu 4,
c)
działów 2, 3, 5, 6, 7, 8 i 9,
d)
działu 11,
e)
działu 12;
3)
bezosobowy fundusz płac jednostek budżetowych:
a)
działu 1,
b)
działu 4,
c)
działów 2, 3, 5, 6, 7, 8 i 9,
d)
działu 11,
e)
działu 12;
4)
bezosobowy fundusz płac zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz jednostek określonych w § 4 uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r.:
a)
działu 1,
b)
działu 4,
c)
działów 2, 3, 5, 6, 7, 8 i 9,
d)
działu 11,
e)
działu 12.
3.
Zwiększenie limitów (ust. 2), powodujące zmiany kwot w załączniku nr 9 do uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r., wymaga zgody Ministra Finansów z wyjątkiem przypadków, o których mowa w § 34 uchwały. Dotyczy to zarówno przeniesień pomiędzy limitami dla poszczególnych grup jednostek, przeniesień pomiędzy osobowym i bezosobowym funduszem płac, jak i przekroczenia limitu globalnego.
4.
Zmiany limitów nie mogą naruszać przepisów prawa budżetowego o przenoszeniu kredytów.
§  2.
1.
Osobowy fundusz płac (§ 1 ust. 2) powinien być podzielony na kwartały.
2.
Przy podziale rocznego limitu osobowego funduszu płac na kwartały należy uwzględniać:
1)
terminy awansów, określone w § 6, jak również awanse automatyczne (np. nauczycieli, służby zdrowia), wypłaty premii oraz dodatki za wysługę lat;
2)
przypadki, gdy stan zatrudnienia w poszczególnych kwartałach musi być różny ze względu na zadania wynikające z narodowego planu gospodarczego;
3)
sezonowe zwiększenia pracy niektórych kategorii pracowników.
3.
Poza przypadkami wymienionymi w ust. 2 plan ostatniego kwartału nie może przekraczać 1/4 rocznego limitu osobowego funduszu płac.
4.
Podział rocznego planu osobowego funduszu płac na kwartały powinien być w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zarządzenia zatwierdzony przez kierownika jednostki sporządzającej podział po uprzednim podpisaniu go przez głównego księgowego jednostki.
5.
Jednostka sporządzająca podział planu obowiązana jest w ciągu 5 dni od dnia zatwierdzenia planu przekazać podział planu, o którym mowa w ust. 1-4, do wiadomości jednostki właściwej do zatwierdzania jednostkowego planu finansowego. Jednostka zatwierdzająca sprawdza zgodność podziału z limitem rocznym i zasadami podanymi w ust. 2 i 3 oraz dokonuje ewentualnych zmian w tym podziale.
6.
Zobowiązuje się ministerstwa (urzędy centralne) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do nadesłania Ministerstwu Finansów w terminie określonym w § 36 ust. 2 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. planu podziału na kwartały osobowego funduszu płac w układzie podanym w § 2 ust. 2; w planie tym powinny być wyodrębnione kwoty osobowego funduszu płac, nie podlegające kwartalnemu limitowaniu zgodnie z § 5.
§  3.
1.
Zgodnie z §§ 37 i 38 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. limity funduszu płac kwartałów następnych mogą być zmieniane wyłącznie w drodze przeniesień pomiędzy kwartałami pozostałymi do końca roku.
2.
Zwiększenie kwartalnego limitu osobowego funduszu płac kwartałów następnych ponad granice ustalone w ust. 1 może nastąpić w trybie przewidzianym w §§ 33 i 34 ust. 1 i 2 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. oraz w razie wyrażenia przez Ministra Finansów zgody na wykorzystanie oszczędności powstałych w kwartałach ubiegłych.
3.
Zwiększenie kwartalnego limitu osobowego funduszu płac jednostek budżetowych, o których mowa w § 34 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r., następuje w trybie obowiązujących przepisów.
4.
Ministerstwa (urzędy centralne) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zawiadamiają Ministerstwo Finansów o dokonanej zmianie limitów kwartalnych, o których mowa w ust. 1, w ciągu 7 dni po powzięciu decyzji, a w odniesieniu do zmian, o których mowa w ust. 2 - w ciągu 7 dni od daty otrzymania decyzji Ministra Finansów.
§  4.
Przekroczenie kwartalnego limitu osobowego funduszu płac może nastąpić:
1)
w zakresie wynagrodzeń za zastępstwo w okresie choroby lub urlopu pracownika, który w przypadku jednoosobowej obsady nie może być zastąpiony przez innego pracownika, pod warunkiem nieprzekroczenia rocznego funduszu płac;
2)
w zakresie wypłat zaległych pod warunkiem, o którym mowa w pkt 1;
3)
w zakresie wykorzystania rezerwy, o której mowa w § 5 ust. 2;
4)
w jednostkach budżetowych, dla których ustalone są etaty na podstawie załączników nr 2 i 4 do ustawy budżetowej na 1964 rok z dnia 22 grudnia 1963 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 323), do wysokości funduszu płac wynikającego ze stanu zatrudnienia mieszczącego się w granicach ustalonych etatów, pod warunkiem że przekroczenie limitów kwartalnych nie spowoduje przekroczenia limitu rocznego.
§  5.
1.
Bezosobowy fundusz płac oraz część osobowego funduszu płac, określona w klasyfikacji wydatków budżetowych jako kwoty na deputaty i umundurowanie, nie podlegają obowiązkowi limitowania kwartalnego, o którym mowa w § 3, z tym że wydatki z każdego z tych tytułów w ciągu roku nie mogą przekroczyć kwot ustalonych na rok 1964.
2.
Nie podlega limitowaniu kwartalnemu część osobowego funduszu płac wydzielona na rezerwę zgodnie z § 31 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r., jak również roczny fundusz płac, o którym mowa w § 36 ust. 3 uchwały.
§  6.
1.
Wyższe stawki wynagrodzenia (w tym również specjalnych dodatków kwalifikacyjnych) mogą być przyznawane wyłącznie w dwóch terminach: 1 stycznia i 22 lipca każdego roku, z tym że pracownikowi nie można zwiększyć wynagrodzenia (specjalnych dodatków kwalifikacyjnych) częściej niż raz w ciągu roku pracy.
2.
Poza terminami wymienionymi w ust. 1 wyższe stawki wynagrodzenia mogą być przyznane pracownikowi jedynie w razie:
1)
konieczności obsadzenia zwolnionego stanowiska kierowniczego;
2)
gdy odpowiednie przepisy przewidują awanse automatyczne lub automatyczne przyznanie dodatku po dopełnieniu wymaganych warunków (np. za wysługę lat, za znajomość języków obcych, za pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, dodatku z tytułu posiadania uprawnień budowlanych, dodatku dla dyplomowanych biegłych księgowych, przyznania rewidentom wynagrodzenia funkcyjnego);
3)
przyznania przez Prezesa Rady Ministrów dodatkowej puli indywidualnych uposażeń ryczałtowych, z tym jednak że podwyżka powinna nastąpić w ciągu miesiąca od daty przyznania dodatkowej puli; po tym okresie podwyżka może nastąpić przy najbliższym terminie awansowym.
3.
Zmiana wysokości wynagrodzenia następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po powstaniu warunków do zmiany.
4.
Zmiany wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, nie mogą spowodować na rok następny przekroczenia kwoty odpowiadającej 0,5% planowanego osobowego funduszu płac na rok 1964; zasada ta nie dotyczy jednostek, dla których ustalony został w tym okresie inny wskaźnik dyrektywny.
§  7.
Wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych w niepełnej ilości godzin pracy powinno być wypłacane według przewidzianych dla danego stanowiska stawek uposażenia zasadniczego i dodatków, zmniejszonych odpowiednio do ilości godzin pracy, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
§  8.
Specjalne dodatki kwalifikacyjne ustalane są corocznie w limitach miesięcznych. Nie można przekraczać limitu miesięcznego w razie niewykorzystania go w miesiącach ubiegłych.
§  9.
Sumy przeznaczone na fundusz płac dla jednostek, których działalność rozpoczyna się w ciągu roku budżetowego, powinny być wyodrębnione i wykorzystywane dopiero w miarę uruchamiania tych jednostek.
§  10.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią kontrolę wykonania przepisów niniejszego zarządzenia w celu zapobieżenia nieprawidłowej gospodarce w zakresie etatów (zatrudnienia) i funduszu płac jednostek podległych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.12.55

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarowania funduszem płac w jednostkach i zakładach budżetowych w roku 1964.
Data aktu: 05/02/1964
Data ogłoszenia: 19/02/1964
Data wejścia w życie: 01/01/1964, 19/02/1964