Ścisłe przestrzeganie przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

PISMO OKÓLNE Nr 208
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 1961 r.
w sprawie ścisłego przestrzegania przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.

Przeprowadzone kontrole w zakładach pracy wykazały, że zakłady pracy nie przestrzegają obowiązujących przepisów w zakresie zwalniania pracowników od pracy zawodowej do pełnienia funkcji społecznych poza zakładem pracy bądź na jego terenie.
Przejawia się to między innymi w:

- delegowaniu do prac społecznych nadmiernej w stosunku do faktycznych potrzeb liczby pracowników,

- znacznym przekraczaniu określonych uchwałą norm i wskaźników dopuszczalnych zwolnień od pracy,

- nieprzestrzeganiu obowiązującego trybu zwalniania od pracy zawodowej,

- tolerowaniu samowolnego przedłużania przez pracowników okresu zwolnienia od pracy zawodowej,

- braku współdziałania dyrektorów (kierowników) zakładów pracy z organizacjami, w których pracownik pełni funkcje społeczne.

Brak nadzoru i nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów przez zakłady pracy, jak i przez zwalnianych od pracy zawodowej pracowników powodują osłabienie dyscypliny, odpowiedzialności za wykonanie zadań zawodowych ciążących na pracownikach oraz narażają zakłady pracy na nieuzasadnione straty.

W związku z powyższym zobowiązuje się:

1)
dyrektorów (kierowników) zakładów pracy do:

- czuwania nad ścisłym przestrzeganiem przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-73, poz. 892 i z 1955 r. Nr 3, poz. 38), a w szczególności nad przestrzeganiem limitów dopuszczalnych zwolnień,

- szczegółowego analizowania przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracowników do prac społecznych skutków zwolnień, zwłaszcza w przypadkach szerszego zasięgu tych zwolnień, oraz do konsultacji z organizacją, w której pracownik ma pełnić funkcje, w celu ustalenia niezbędnej liczby pracowników, którzy mogą być zwolnieni od pracy zawodowej, oraz okresu ich zwolnienia,

- zaprowadzenia ścisłej ewidencji zwolnionych pracowników oraz czasu pracy przeznaczonego na wykonywanie prac społecznych,

- ograniczenia w zakładach pracy do niezbędnych rozmiarów liczby, składu osobowego i czasu trwania odpraw i narad;

2)
ministrów i dyrektorów zjednoczeń (równorzędnych) do roztoczenia nadzoru nad wykonywaniem przez podległe jednostki przepisów niniejszego pisma i wyciągania konsekwencji służbowych w stosunku do winnych nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, z tym że przekroczenia limitów dopuszczalnych zwolnień do prac społecznych należy traktować jako naruszenie dyscypliny finansowej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.80.339

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Ścisłe przestrzeganie przepisów uchwały nr 446 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie zwolnień od pracy zawodowej pracowników urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych powołanych do pełnienia niektórych funkcji i na szkolenie.
Data aktu: 11/10/1961
Data ogłoszenia: 23/10/1961
Data wejścia w życie: 07/11/1961