Ustalenie wysokości odsetek bankowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 stycznia 1960 r.
w sprawie ustalenia wysokości odsetek bankowych.

Na podstawie § 9 uchwały nr 503 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 5, poz. 21) zarządza się, co następuje:

I.

Odsetki od kredytów bankowych.

§  1.
1.
Banki będą pobierać odsetki według ulgowej stopy procentowej od kredytów:
1)
udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej:
a) 1
obrotowych dla państwowych gospodarstw rolnych w wysokości i spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" 2%,
b) 2
normatywnych dla Związku Spółdzielni Mleczarskich w wysokości 2%,
c)
na należności z tytułu sprzedaży ratalnej w wysokości 2%,
d)
obrotowych i inwestycyjnych na cele gospodarcze mające szczególne znaczenie dla gospodarki narodowej w wysokości 2%,
e)
długoterminowych obrotowych dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych na nakłady produkcyjne w wysokości 2%,
f)
na inwestycje scentralizowane i zdecentralizowane produkcyjne oraz kapitalne remonty w wysokości 3%,
g)
na inwestycje dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych w wysokości 1%,
h)
na inwestycje zdecentralizowane na cele mieszkaniowe i socjalno-kulturalne oraz z funduszu interwencyjnego na aktywizację życia gospodarczego w wysokości 1%,
i)
obrotowych dla uspołecznionych przedsiębiorstw handlowych, z wyjątkiem spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", korzystających z ulgowej stopy procentowej, podanej pod lit. b) w wysokości 3%,
j)
obrotowych dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych na produkcję materiałów budowlanych w wysokości 2%;
2)
udzielanych jednostkom gospodarki nie uspołecznionej:
a)
inwestycyjnych dla kółek rolniczych w wysokości 2%,

ulgowe oprocentowanie, o którym mowa w pkt 1 lit. d), można również stosować do kredytów obrotowych kółek rolniczych;

b)
inwestycyjnych dla ludności wiejskiej i rzemiosła wiejskiego w wysokości 3%,
c)
obrotowych dla rzemiosła i prywatnego przemysłu na sfinansowanie produkcji przeznaczonej na eksport w wysokości 4%,
d)
inwestycyjnych dla rzemiosła i prywatnego przemysłu na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z produkcją przeznaczoną na eksport w wysokości 3%;
3)
udzielanych organizacjom społecznym na prowadzenie działalności gospodarczej:

- normatywnych dla Centralnej Składnicy Harcerskiej w wysokości 2%.

2. 3
Narodowy Bank Polski może uzależnić stosowanie ulgowej stopy procentowej określonej w ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) od kredytów, udzielanych spółdzielniom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Związku Spółdzielni Mleczarskich, od spełnienia przez spółdzielnie ustalonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego warunków, dotyczących poprawy ich gospodarki finansowej.
§  2.
Banki mogą pobierać odsetki według podwyższonej stopy procentowej:
1)
od kredytów obrotowych w razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce eksploatacyjnej oraz od kredytów inwestycyjnych w razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce inwestycyjnej w wysokości do 10%;

banki stosują odpowiednie oprocentowanie tych kredytów w zależności od stopnia nieprawidłowości powodujących trudności finansowe przedsiębiorstwa oraz od ich przyczyn;

2)
od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki nie uspołecznionej:
a)
dla rzemiosła w wysokości 8%,
b)
dla prywatnego przemysłu i handlu w wysokości 10%.
§  3.
1.
Od kredytów nie spłaconych w terminie banki mogą pobierać za okres zwłoki odsetki:
1)
od kredytów obrotowych w wysokości 12%,
2)
od kredytów inwestycyjnych i na kapitalne remonty w wysokości 9%.
2.
Banki mogą zaniechać pobierania części lub całości odsetek, o których mowa w ust. 1, od przedsiębiorstw będących w likwidacji lub w okresie uzdrowienia gospodarki finansowej, przeprowadzanego w porozumieniu z bankiem.

II.

Oprocentowanie pozostałości na rachunkach bankowych.

§  4.
Środki pieniężne Powszechnej Kasy Oszczędności i spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, gromadzone na rachunkach lokat w Narodowym Banku Polskim, podlegają oprocentowaniu w wysokości 5%.
§  5.
Środki pieniężne, gromadzone przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i kółka rolnicze na bankowych rachunkach funduszu specjalnego przeznaczenia oraz na odrębnych rachunkach lokat terminowych, podlegają oprocentowaniu w wysokości od 1% do 3% - w zależności od terminu wypowiedzenia lokaty. Szczegółowe stawki oprocentowania środków na rachunkach bankowych zatwierdza Minister Finansów.
§  6.
Wysokość oprocentowania poszczególnych kategorii wkładów oszczędnościowych ustala Powszechna Kasa Oszczędności w granicach od 3% do 5%. Szczegółowe stawki procentowe dla wkładów zatwierdza Minister Finansów.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 czerwca 1960 r. (M.P.60.53.253) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1960 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 18 czerwca 1960 r. (M.P.60.53.253) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1960 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 czerwca 1960 r. (M.P.60.53.253) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1960 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.12.55

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wysokości odsetek bankowych.
Data aktu: 21/01/1960
Data ogłoszenia: 06/02/1960
Data wejścia w życie: 06/02/1960, 01/01/1960