Tryb wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie trybu wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188), w związku z § 4 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 15, poz. 61), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzkie zjednoczenia przemysłu terenowego, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "zjednoczeniami", zgodnie z wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych zaciągają zobowiązania do wyrównywania państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego, określonym w § 1 uchwały, zwanym w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami", różnicy między planowanym kosztem własnym wyrobu lub usługi danego przedsiębiorstwa wraz z 5% zysku a ustaloną ceną zbytu w terminach przewidzianych do opracowania planów finansowych.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zobowiązania, o których mowa w ust. 1, mogą być zaciągane w ciągu roku.
3.
W razie zmiany cen wyrobów lub usług objętych zobowiązaniami, o których mowa w ust. 1, bądź zmiany kosztów tych wyrobów lub usług w wyniku zmiany cen surowców, płac, taryf, opłat - zjednoczenie może dokonać korekty podjętych uprzednio zobowiązań.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane w dalszym ciągu "prezydiami wojewódzkich rad narodowych", w wyniku swych uprawnień nadzorczych nad zjednoczeniami mogą zlecać zjednoczeniom zmiany podjętych zobowiązań.
5.
Zmiany zobowiązań, o których mowa w ust. 3 i 4, dokonywane są w porozumieniu z zainteresowanymi przedsiębiorstwami.
6.
Zobowiązania bądź ich zmiany mogą być podejmowane przez zjednoczenia jedynie w granicach kwot przekazanych przez ministerstwa lub Komitet Drobnej Wytwórczości, zwane w dalszym ciągu "ministerstwami".
§  2.
1.
Zobowiązania do wyrównywania różnic cen bądź ich zmiany podejmują zjednoczenia na podstawie zestawień różnic cen sporządzonych przez przedsiębiorstwa na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Do zestawień, o których mowa w ust. 1, powinna być dołączona opinia wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej określająca prawidłowość ustaleń danych zawartych w zestawieniu różnic cen.
§  3.
1.
Wysokość różnic cen określana jest corocznie w wytycznych dotyczących opracowania narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa.
2.
Kredyty budżetowe na pokrycie różnic cen przekazywane są właściwym ministerstwom, a przez ministerstwa właściwym zjednoczeniom w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami w sprawie trybu wykonywania budżetu centralnego.
§  4.
1.
Ministerstwa przekazują zjednoczeniom 90% otrzymanych kredytów budżetowych na wyrównywanie różnic cen.
2.
Pozostałe 10% kredytów budżetowych ministerstwa przeznaczają na pokrycie różnic cen przypadających na produkcję asortymentów wskazanych przez ministerstwa.
§  5.
1.
Wyrównania różnic cen dokonują właściwe oddziały Narodowego Banku Polskiego na podstawie poleceń przelewu wystawianych przez zjednoczenia w oparciu o zestawienia różnic cen, sporządzane przez przedsiębiorstwa w okresach dekadowych.
2.
Zestawienia różnic cen przedsiębiorstwa sporządzają na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia na podstawie wystawionych faktur za sprzedane wyroby lub świadczone usługi. Kwota różnic cen wynikająca z zestawienia nie może jednak przekroczyć kwoty, do której pokrycia zjednoczenie się zobowiązało.
3.
Różnice cen przypadające od wyrobów zwróconych przez odbiorców pomniejszają należne kwoty różnic cen z bieżącej sprzedaży.
§  6.
Należne różnice cen przypadające na sprzedane wyroby i świadczone usługi w ostatniej dekadzie roku pokrywane są ze środków przyznanych na ten cel w roku następnym bez podejmowania dodatkowych zobowiązań.
§  7.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję księgową należnych różnic cen na koncie "Sprzedaż".
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję należnych i otrzymanych różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
W zakresie otrzymanych kredytów budżetowych oraz wydatków kasowych i kosztów z tytułu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom zjednoczenia prowadzą księgowość i sporządzają sprawozdania według zasad i trybu obowiązującego jednostki budżetowe budżetu centralnego.
3.
Zjednoczenia prowadzą ewidencję przekazanych przedsiębiorstwom różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
4.
Zjednoczenia przesyłają po jednym egzemplarzu kwartalnego sprawozdania, o którym mowa w ust. 2, prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Ministerstwa dołączają do kwartalnych sprawozdań budżetowych składanych Ministerstwu Finansów po jednym egzemplarzu otrzymanych od zjednoczeń sprawozdań, o których mowa w § 8 ust. 2.
§  10.
W terminie 5 dni po upływie każdego miesiąca zjednoczenia zawiadamiają właściwe ministerstwa, a w odpisie Ministerstwo Finansów o wysokości otrzymanych i przekazanych przedsiębiorstwom od początku roku środków na wyrównywanie różnic cen oraz o stanie środków na bankowym rachunku różnic cen na koniec miesiąca sprawozdawczego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie trybu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 35, poz. 197), z tym że zobowiązania podjęte na 1959 r. w trybie § 5 wymienionego zarządzenia pozostają w mocy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZOBOWIĄZANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zestawienie różnic cen nr ..........

..................................................

(nazwa przedsiębiorstwa)

..................................................

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Ewidencja

należnych i otrzymanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Ewidencja

przekazanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.48.218

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.
Data aktu: 12/05/1959
Data ogłoszenia: 29/05/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1959, 29/05/1959