Ustalenie wzoru księgi podatkowej dla hodowców zwierząt futerkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 grudnia 1958 r.
w sprawie ustalenia wzoru księgi podatkowej dla hodowców zwierząt futerkowych.

Na podstawie art. 33 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Księgę podatkową nr 9, przewidzianą w § 26a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 listopada 1952 r. w sprawie ksiąg podatkowych dla podatników podlegających opodatkowaniu na zasadach obowiązujących gospodarkę nie uspołecznioną (Dz. U. z 1953 r. Nr 3, poz. 5, z 1956 r. Nr 29, poz. 133 i z 1958 r. Nr 77, poz. 405), należy prowadzić według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Objaśnienia załączone do wzoru księgi, o której mowa w ust. 1, stanowią istotną cześć składową tego wzoru.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

KSIĘGA PODATKOWA NR 9 DLA HODOWCÓW ZWIERZĄT FUTERKOWYCH

Nazwisko i imię podatnika: ..........................................................................................................

Miejsce zamieszkania: .................................................................................................................

Miejsce hodowli zwierząt: ..........................................................................................................

Rodzaj hodowanych zwierząt: ..................................................................................................

Rodzaj zwierząt: lisy - norki.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Objaśnienia do księgi podatkowej nr 9.

1)
Księga podatkowa nr 9 jest przeznaczona dla podatników prowadzących hodowlę zwierząt futerkowych nie będącą działem specjalnym gospodarstwa rolnego, podlegających obowiązkowi podatkowemu w podatku obrotowym. Jeżeli podatnik prowadzi hodowlę różnych rodzajów zwierząt, należy dla każdego rodzaju zwierząt założyć i prowadzić odrębną księgę podatkową.
2)
Zapisy powinny być wnoszone do księgi podatkowej chronologicznie w kolejności dat oraz oznaczane w kolumnie 2 kolejną numeracją biegnącą przez cały rok.
3)
Do księgi podatkowej należy wpisywać przy jej założeniu oraz na koniec miesiąca stan ilościowy:

- stada podstawowego - w kolumnach 4 i 5,

- przychówka - w kolumnach 6 i 7,

- skór zwierząt - w kolumnie 11.

4)
Padnięcie zwierząt należy ujawniać w rubrykach "rozchód".
5)
Przychówek powinien być wpisany do księgi podatkowej w dniu oddzielenia młodych od matki, nie później jednak niż do dnia 1 lipca przychówek norek oraz do dnia 15 lipca przychówek lisów. Pozostałe zdarzenia podlegające ujawnieniu w księdze podatkowej powinny być zewidencjonowane nie później niż z końcem dnia, w którym zdarzenie nastąpiło.
6)
W kolumnach 8 i 9 należy ewidencjonować wszystkie dokonane transakcje sprzedaży, niezależnie od tego, czy przepisy dekretu o postępowaniu podatkowym nakładają na podatnika obowiązek wystawienia rachunku. Dane ilościowe co do sprzedaży zwierząt i skór powinny być wykazane w przedziałce "rozchód" właściwej rubryki ewidencji ilościowej - na poziomie tej linii, na której w kolumnie 8 lub 9 wpisana zostanie kwota transakcji sprzedaży.
7)
Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego należy zapisy dokonane w danym miesiącu podkreślić, a kolumny 8 i 9 zsumować. Wynikłe z sumowania liczby należy podkreślić podwójną linią. W kolumnie 11 należy wykazać ilość pozostałych skór na koniec miesiąca. Po zakończeniu okresu rachunkowego należy na oddzielnej stronie księgi podatkowej sporządzić ogólne zestawienie roczne, zawierające ilościowo: stan zwierząt na początku roku, przychód, rozchód oraz ilościowy stan na koniec roku, ogólne roczne zestawienie sprzedaży (miesięczna sumy kolumn 8 i 9) oraz ilości skór pozostałych na koniec roku (kolumna 11).
Wydział/Oddział Finansowy stwierdza, że niniejsza księga została oparafowana jako księga podatkowa nr 9 ob. - firmy ..........................................................................

........... .od dnia .............19... r. do dnia .............. 19... r.

Księga zawiera .......... stronic ponumerowanych i ostemplowanych okrągłą pieczęcią urzędową na stronicach ........................................
dnia .................... 19... r.
(podpis) (pieczęć)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.100.547

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru księgi podatkowej dla hodowców zwierząt futerkowych.
Data aktu: 12/12/1958
Data ogłoszenia: 31/12/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1959